Reklama

Gdańsk

Pomoc Caritas

Powstało Centrum Informacyjno-Doradcze dla Cudzoziemców (CIDC) zagrożonych społecznym wykluczeniem.

Niedziela Plus 7/2022, str. X

[ TEMATY ]

Caritas

caritas.gda.pl

Jest to nowy projekt Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Swoim działaniem obejmie 150 osób pochodzących głównie z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Rosji, które są zagrożone społecznym wykluczeniem.

Zakres oferowanej pomocy dotyczy przede wszystkim załatwiania spraw urzędowych, regulacji związanych z pobytem w Polsce, adaptacji do nowych warunków życia, poszukiwania odpowiedniej pracy oraz przygotowania stosownych dokumentów i ich tłumaczenia. – Jako Caritas widzimy potrzebę wspierania osób, które przyjeżdżają do naszego kraju i chcą tutaj budować swoją przyszłość – powiedział ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Oferowana pomoc jest bezpłatna. Projekt jest skierowany głównie do cudzoziemców, którzy zamieszkali w woj. pomorskim, pracują tam lub uczą się. Dodatkowo będą oni mogli skorzystać z porad prawnika, psychologa, doradcy zawodowego i tłumacza przysięgłego. Powstaną ponadto grupy wsparcia. Wiera Rebinin z CIDC zaznacza, że w ramach prowadzonych działań Centrum w różnych miastach Pomorza odbędą się spotkania informacyjno-integracyjne. – Takie ośrodki działają przeważnie tylko w dużych miastach. Naszym założeniem jest, by docierać ze wsparciem również do mniejszych miejscowości.

Reklama

W ofercie Centrum znajduje się również kurs na self-adwokatów. Jego celem jest podniesienie kompetencji komunikacyjnych kursantów, nabycie przez nich umiejętności autoprezentacji i uzyskanie odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa i administracji. Adresatami tego kursu są cudzoziemcy mieszkający nie tylko na terenie woj. pomorskiego, ale w całym kraju, jednak nie krócej niż 3 lata, i posługujący się językiem polskim na poziomie podstawowym.

Działania związane z CIDC będą prowadzone do końca czerwca 2023 r. Projekt jest realizowany przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej i dofinansowany z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, zasilanego z Funduszy EOG.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc Caritas w odpowiedzi na kryzys migracyjny

[ TEMATY ]

Caritas

migranci

kryzys migracyjny

Caritas Polska

Dziewięć punktów pomocowych w rejonie przygranicznym, dziesiątki transportów z żywnością i odzieżą do ośrodków dla cudzoziemców, programy adaptacyjne i wolontariat na rzecz obcokrajowców – lista inicjatyw Caritas w związku z ubiegłorocznym kryzysem migracyjnym jest długa. Dzięki wsparciu darczyńców, którzy przekazali na ten cel blisko 2,3 mln zł, udało się na dużą skalę wesprzeć osoby przybywające do Polski z innych krajów.

– To znacząca kwota, pozwoliła na zorganizowanie, zgodnie z zapowiedziami, pomocy doraźnej i objęcie stałym wsparciem cudzoziemców znajdujących schronienie w naszym kraju. Serdecznie dziękujemy za tak duży odzew na nasz apel o pomoc – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Naprawdę cudowny

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

W lipcu, listopadzie i grudniu 1830 r. w Paryżu Najświętsza Maryja Panna objawiła się Katarzynie Labouré – skromnej seminarzystce ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytki). Głównym przesłaniem był objawiony 27 listopada medalik z Jej orędziem. Stał się on narzędziem licznych uzdrowień, ocaleń czy nawróceń – co uczyniło go w oczach wiernych cudownym w działaniu. W krótkim czasie przylgnęła do niego nazwa „Cudowny Medalik”. Minione 190 lat jego istnienia jest naznaczone niezliczonymi Boskimi interwencjami.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję