Reklama

Katowice

Pomóżcie mi być biskupem

Arcybiskup Adrian Galbas rozpoczyna posługę w archidiecezji katowickiej.

Niedziela Plus 7/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

PAP/Zbigniew Meissner

Nominację na arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła 4 grudnia 2021 r. Arcybiskup Galbas objął kanonicznie urząd 15 grudnia, a 5 lutego w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się Msza św. na rozpoczęcie jego posługi. Liturgii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup koadiutor powiedział, że w swoim kazaniu nie przedstawi żadnego programu działania. – To nie jest ingres. Znam swoje obecne miejsce nie tylko w tej katedrze, ale także w Kościele katowickim – powiedział i dodał: – Zresztą tak naprawdę jedynym programem działania na rzecz Kościoła i każdego w Kościele jest słowo Boże i to, byśmy byli mu wierni. Ono ma nas kształtować, do niego mamy dostosowywać swoje życie. W pierwszej kolejności – życie biskupa! Odwołując się do słów psalmisty, ksiądz arcybiskup podkreślił, że „oczyszczenie Kościoła dokonuje się przez posłuszeństwo słowu Bożemu, które rozbrzmiewa w jego wnętrzu”.

Arcybiskup Galbas zapowiedział, że jego głównym zadaniem będzie teraz, poza modlitwą, „przypatrywanie się” i „przysłuchiwanie się”. Później, dopiero na trzecim miejscu, będzie to „przepowiadanie”. Zachęcił wiernych do dzielenia się z nim swoimi uwagami. – Bardzo was proszę, żebyście zechcieli podzielić się ze mną waszym widzeniem spraw; waszymi nadziejami, obawami, rozterkami, szczęściami i nieszczęściami. Jednocześnie wezwał wiernych do otwartości i szczerości, braterskości i normalności. – Proszę więc o synodalność! Proszę o to ludzi świeckich i duchownych, siostry i braci z naszej wspólnoty oraz tych, którzy są spoza Kościoła katolickiego, a także tych, którzy są niewierzący. To jest duch św. Wincentego Pallottiego, który mógłby się podpisać pod Evangelii gaudium papieża Franciszka. On jest moim duchowym ojcem, a pallotyńska duchowość – moim duchowym domem – zaznaczył arcybiskup koadiutor. – Pomóżcie mi być biskupem, pierwszym pomocnikiem biskupa Katowic, a kiedyś, jeśli Bóg tak zechce – jego następcą! – zaapelował.

Reklama

Nawiązując do zbliżającego się jubileuszu 100. rocznicy istnienia archidiecezji katowickiej, arcybiskup koadiutor wyraził pragnienie, by diecezjanie uczcili go „nie tylko pompatycznymi celebracjami, które nie są dziś Kościołowi szczególnie potrzebne, ale robieniem tego, co Chrystus: głoszeniem przyjętego i przeżywanego słowa, dynamiczną ewangelizacją i katechizacją”.

Arcybiskup Adrian Galbas ma 54 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował dziennikarstwo. Był m.in. prefektem alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie, prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu oraz biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. W KEP pełni m.in. funkcję przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Jest również koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa Pax Christi (Pokój Chrystusa).

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaopiekujmy się Kościołem modląc się za niego

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Módlmy się za Kościół, troszczmy się o niego i starajmy się, by był on jak najbardziej Boży - mówił bp Adrian Galbas, który w uroczystość św. Piotra i Pawła przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pracownicy Kurii Diecezjalnej w Ełku w Roku Świętego Józefa w ramach dni skupienia przybyli do św. Józefa w Kaliszu, gdzie uczestniczyli w Eucharystii. Pielgrzymów powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję