Reklama

Niedziela Łódzka

Potrzebujemy pastoralnego nawrócenia

W całej Polsce trwa XVI Synod Powszechnego Kościoła. Dotychczasowe działania synodalne pokazały nam, jak wygląda łódzki Kościół, czyli ukazały prawdę o nas samych.

Niedziela łódzka 7/2022, str. I

[ TEMATY ]

synod

Archidiecezja Łodzka

Justyna Kunikowska/Niedziela

Od marca ruszą prace synodalne w formie on-line

Od marca ruszą prace synodalne w formie on-line

Warto przypomnieć, że synod to zgromadzenie biskupów pod przewodnictwem papieża. Nowością trwającego synodu jest wola papieża Franciszka, by w ważnych dla Kościoła sprawach wypowiedzieli się wszyscy, którym na tym Kościele zależy. Ojciec Święty liczy, że prace te przyczynią się do dotknięcia realnych problemów człowieka, które są także problemami Kościoła.

W archidiecezji łódzkiej prowadzone są takie konsultacje, obecnie pracuje ok. 300 grup synodalnych i wciąż powstają nowe, szczególnie przy parafiach. Warto podkreślić, że w jednej z parafii powstało aż 20 grup, ale są też i takie, gdzie nie powstała żadna. Nie oznacza to, że wierni nie chcą zabrać głosu w ważnych dla nich sprawach, raczej świadczy to o tym, że duszpasterze sami nie są przekonani do synodu. Zależy nam, by każdy, kto ma wolę wypowiedzenia się w tematach przesłanych przez Stolicę Apostolską, mógł to zrobić. Dlatego podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu prac synodalnych w formie on-line. W marcu, na stronie www.16synodlodz.pl udostępnimy linki do spotkań, w których będą uczestniczyć biskupi.

Po analizie ankiet, które już wpłynęły, można dostrzec wielkie zatroskanie wiernych o Kościół. Cieszy mnie to, kiedy czytam o tym, że świeccy chcą wziąć odpowiedzialność za swoją wspólnotę parafialną, za działania duszpasterskie, charytatywne, ale także za budynki należące do Kościoła. Nie brakuje też wypowiedzi bolesnych, które zazwyczaj są spowodowane bezradnością wobec ograniczania czy wręcz blokowania aktywności parafian. Pojawiają się również wypowiedzi osób stojących na „zewnątrz” wspólnoty, pełne krytycyzmu i roszczeń wobec duchowieństwa czy Kościoła. Dostrzegam, że wielu patrzy na Kościół klerykalnie, a nie wspólnotowo. Widzą oni w Kościele firmę usługową, gdzie jest podział na obsługujących i obsługiwanych, gdzie można „zakupić” usługę chrztu czy pogrzebu. Mimo tego widać wielkie zaufanie wiernych Bogu i ich otwartość na działanie Ducha Świętego. Dotychczasowe działania synodalne już pokazały nam, jak wygląda łódzki Kościół, czyli ukazały prawdę o nas samych. Widzimy, jak wiele jest przed nami do zrobienia i że bez tego nie pójdziemy dalej w dziele ewangelizacji. Papież Franciszek chce nas nauczyć wzajemnego słuchania, ale też zmotywować do wejścia na drogę „nawrócenia pastoralnego”, bez którego nie dokona się ożywienie naszych wspólnot parafialnych. Bóg jest obecny w swojej wspólnocie, tylko należy pozwolić, by On w niej działał. Zachęcam wszystkich do włączenia się w dzieło Synodu Powszechnego i do tworzenia grup synodalnych w swoich parafiach.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie Kościoła łódzkiego

Niedziela łódzka 49/2020, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Archidiecezja Łodzka

bulla papieska

Archiwum archidiecezji łódzkiej

Bulla erygująca diecezję łódzką

Bulla erygująca diecezję łódzką

10 grudnia 1920 r. przyszedł do nuncjatury w Warszawie telefonogram informujący, że Ojciec Święty Benedykt XV powołał do życia nową diecezję ze stolicą w Łodzi.

Wydzielona ona została z archidiecezji warszawskiej. Decyzję tą potwierdził bullą Christi Domini. Pierwszym ordynariuszem diecezji został ks. Wincenty Tymieniecki, dotychczasowy proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Łodzi. Ten kościół parafialny stał się katedrą. Ks. Tymieniecki otrzymał sakrę biskupią 29 czerwca 1921 r. właśnie w kościele. Następnie zaczął organizować nową diecezję. Powołał instytucje centralne: kurię biskupią, sąd biskupi, seminarium duchowne, kapitułę katedralną itd.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Liczby fazy grupowej MŚ w Katarze:

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję