Reklama

Aspekty

Ukierunkowani na niebo

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Karolina Krasowska

Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice

Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice

Mszy św. w rokitniańskiej bazylice 5 lutego przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński, zaś homilię wygłosił franciszkanin o. Witold Kuźma z Zielonej Góry. – Osoby konsekrowane, żyjąc w konkretnym środowisku są bardzo mocno ukierunkowane na niebo. Chcemy dzisiaj podziękować za ich obecność w naszych świątyniach parafialnych, w domach pomocy społecznej, w salkach katechetycznych, biurach parafialnych, wszędzie tam, gdzie jest potrzebna pomoc człowiekowi, podziękować za dar ich modlitwy, służbę Kościołowi i prosić o błogosławieństwo dla ok. 180 sióstr habitowych i bezhabitowych, dziewic i wdów konsekrowanych i ok. 90 braci zakonnych. To jest ta liczba, która podkreśla tę wielką rodzinę, za którą dzisiaj Panu Bogu dziękujemy – podkreśli bp Tadeusz Lityński.

Eucharystię poprzedziła konferencja ks. Kazimierza Małżeńskiego CM, diecezjalnego referenta ds. życia konsekrowanego, a także wspólna modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Hasłem tegorocznych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego są słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa”. – Dzisiaj mogę powiedzieć, że to jest dla mnie największa łaska, jaka mnie w życiu spotkała, że Pan spojrzał na mnie i zapragnął mojej służby, a ta służba dla Niego jest dla mnie naprawdę całym życiem i pasją życia – mówi s. Barbara z Międzyrzecza. Od trzech lat w Kościele diecezjalnym jako wdowa konsekrowana służy Ryszarda Aksentowicz z parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie. Jak przeżywa Światowy Dzień Życia Konsekrowanego? – Ten dzień jest dla mnie świętem, wielkim przeżyciem, kiedy jako osoby konsekrowane – dziewice i wdowy konsekrowane, siostry zakonne i nasi ojcowie duchowni – jesteśmy wszyscy razem. Ten dzień pokazuje, że naszą posługę chcemy dzielić z innymi, zwłaszcza z tymi, którzy w tym świecie są pogubieni. Chcemy wyjść do tych ludzi, żeby głosić im Jezusa Chrystusa – powiedziała Ryszarda Aksentowicz.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Libera do osób konsekrowanych: bez was Kościół jest niepełny

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

bp Piotr Libera

Maciej Rajfur/ GN

- Kościół bez osób konsekrowanych jest niepełny, a wręcz niepełnosprawny – powiedział bp Piotr Libera do osób konsekrowanych, zgromadzonych na wspólnej Eucharystii w katedrze płockiej w 25. Światowym Dniu Życia Konsekrowanego, przypadającego w święto Ofiarowania Pańskiego.

Kazanie wygłosił klaretyn o. Marcin Kowalewski CMF. - Wszystkie zakony mają wspólny charyzmat – pokazywać światu Chrystusa, aby ten świat nawracać – zwrócił się do sióstr i braci zakonnych oraz wdów i dziewic konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

wojna na Ukrainie

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

W procesji przez Most Biskupa Jordana wzięli udział mieszkańcy Poznania, a także strażacy z różnych miejscowości archidiecezji. Przed figurą Niepokalanej, górującą nad miejscem, gdzie istniała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska w grodzie księcia Mieszka I, strażacy złożyli wiązankę kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję