Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 9/2022, str. 9

Królowo pokoju, módl się za nami!

Do Matki Bożej częstochowskiej szczególnie teraz, w obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie, zanoszone są błagania o pokój, a także o opiekę dla naszej ojczyzny. Wyrazem solidarności paulinów i jasnogórskich pielgrzymów są odprawiane już od dłuższego czasu codzienne Msze św. z suplikacjami w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 15.30.

Również jasnogórska modlitwa o pokój dla świata jest tam odmawiana w każdą sobotę o godz. 20. Tajemnice różańcowe przedzielane są śpiewami akatystu – starożytnego hymnu ku czci Matki Bożej.

– Święty Jan Paweł II wskazał na to nabożeństwo jako drogę prowadzącą do jedności dla Kościoła Wschodniego i Kościoła Zachodniego – przypomniał o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium. – Prosimy Boga, aby ci, którzy obecnie są przy władzy, robili wszystko, żeby nie doszło do wojny, żeby mieli na uwadze, jak wiele tysięcy ludzkich istnień może zostać pozbawionych życia – dodał.

– Każdy z nas zna naszych braci z Ukrainy, którzy pracują pośród nas. Są oni tutaj po to, żeby zapewnić swoim rodzinom lepszy byt – zauważył o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry, i podkreślił: – Ten konflikt ma konkretne twarze, konkretnych ludzi, których znamy.

Paulini modlitwą otaczają także swych współbraci posługujących na Ukrainie. W najtrudniejszej sytuacji – bo od lat na linii frontu – znajduje się sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu w obwodzie donieckim.

Dziękujemy za prymasa

Co miesiąc, w ramach nowego cyklu w 2022 r., odbędą się na Jasnej Górze: nocne czuwanie będące wyrazem wdzięczności za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego (z 27 na 28 lutego) oraz „Droga Krzyżowa z bł. Prymasem Tysiąclecia” na wałach jasnogórskich (w Środę Popielcową, 2 marca). Nabożeństwu Drogi Krzyżowej przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski. Zarówno czuwanie, jak i Droga Krzyżowa nawiązują do listu pasterskiego z programem ABC Społecznej Krucjaty Miłości, który został ogłoszony przez kard. Wyszyńskiego właśnie na progu Wielkiego Postu w 1967 r.

Reklama

Data modlitwy – z 27. na 28. dzień miesiąca związana jest z odbywającymi się na Jasnej Górze niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwaniami prowadzonymi przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego, z prośbą o beatyfikację kardynała. Lutowej modlitwie przewodniczyć będą rycerze Kolumba. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21. Zaplanowane są także: konferencja świadka życia błogosławionego prymasa, modlitwa różańcowa przygotowana przez Jasnogórską Rodzinę Różańcową oraz Msza św. o północy.

Jasnogórski flesz

• 27 lutego – 1 marca – nabożeństwo 40-godzinne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Zainicjuje je Msza św. (27 lutego) w bazylice o godz. 11. Zakończą 1 marca Nieszpory eucharystyczne w bazylice o godz. 17.

• 28 lutego – kolegium moderatorów Ruchu Światło-Życie.

• 2 marca (Środa Popielcowa) – obrzęd posypania głów popiołem podczas każdej Mszy św.;

„Droga Krzyżowa z bł. Prymasem Wyszyńskim” – wały jasnogórskie, godz. 16.45.

• 3-4 marca – spotkanie Rady Szkół Katolickich.

• 4 marca – pielgrzymka maturzystów diecezji gliwickiej.

• 4-5 marca – pielgrzymka wiernych tradycji łacińskiej.

• 4-6 marca – rekolekcje Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, tzw. zakonu bożogrobców.

• 5 marca – pielgrzymka maturzystów archdiecezji poznańskiej (I grupa) i Apostolstwa Modlitwy za Kapłanów.

• W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym o godz. 16.15 w bazylice (z transmisją do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej).

• W każdy piątek – Droga Krzyżowa w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 16.45; w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach – o godz. 20.

2022-02-22 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Bez cnót nie można więc osiągnąć i doskonalić trwałego i nieprzerwanego skupienia na modlitwie, a bez wytrwałej modlitwy nie będą nigdy doskonałe cnoty, które stanowią jej podstawę. Aby jednak właściwie przedstawić skutki modlitwy i zająć się jej głównym celem, czyli urzeczywistnianiem cnót, musimy najpierw wyliczyć i po kolei omówić wszystko, co dla osiągnięcia tego celu należy przygotować lub odrzucić. Przystępując bowiem do budowy tak wysokiej, duchowej wieży, powinniśmy najpierw, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią, dokładnie wszystko obliczyć i skrzętnie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję