Reklama

Wiara

Warto wiedzieć

Zielonoświątkowcy to wspólnoty wyrosłe z ruchu odwołującego się do zesłania Ducha Świętego na Apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy (Zielonych Świąt). Uważają oni, że wydarzenie opisane w Nowym Testamencie nie było jednorazowe, ale występuje nadal tam, gdzie Duch Święty działa bezpośrednio dla ożywienia wiary.

Wyznanie zielonoświątkowe wywodzi się z metodyzmu. John Wesley (XVIII wiek), założyciel Kościoła metodystycznego, jest prekursorem zielonoświątkowców, ponieważ zaczął on odróżniać ochrzczonych przez Ducha Świętego od pozostałych chrześcijan. Nie ma jednolitego Credo, które obowiązywałoby cały ruch zielonoświątkowy (pentekostalny). Wielu zielonoświątkowców mówi, że łączy ich przeżycie chrztu w Duchu Świętym, który obdarowuje wierzącego swoją mocą i charyzmatami. Chrzest ten jest często wiązany z darem „mówienia językami” (glosolalia), który dla zielonoświątkowców jest dowodem na błogosławieństwo chrztu w Duchu Świętym. Wspólne jest dla nich przekonanie o: nieomylności Pisma Świętego, zbawieniu przez Chrystusa, bliskim powrocie Pana i potrzebie otwarcia się na działanie Ducha Świętego. Większość tych grup praktykuje chrzest z wody przez zanurzenie, udzielany osobom dorosłym po nawróceniu. Z reguły udziela się chrztu w imię Trójcy Świętej, lecz zdarza się chrzest udzielany tylko w imię Pana Jezusa. Niezależnie od istniejącej doktryny zielonoświątkowcy wierzą, że prawd wiary jest niewiele. Sprowadzają się one do wyznania, że Chrystus jest Zbawicielem. Większość wspólnot zielonoświątkowych zachowuje rezerwę wobec dążeń ekumenicznych.

Do Polski idee zielonoświątkowe dotarły z dwóch kierunków – z Niemiec na Śląsk Cieszyński Zielonoświątkowcy utworzyli w 1910 r. związek wyznaniowy pod nazwą Związek Stanowczych Chrześcijan z siedzibą w Cieszynie i z USA, za pośrednictwem reemigrantów, na początku lat 20. XX wieku. W 1929 r. przedstawiciele istniejących już wspólnot lokalnych powołali Związek Zborów Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Po II wojnie światowej obie wspólnoty stanowiły część Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego w PRL. Na początku 1988 r. usamodzielniły się, tworząc wspólnie Kościół Zielonoświątkowy w RP.

2022-02-22 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

[ TEMATY ]

Hiszpania

meteoryt

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Meteor wielkości piłki do koszykówki przeleciał nad wyspami La Palma, El Hierro i La Gomera oraz południe Teneryfy i spadł do morza u północnych wybrzeży Gran Canarii w środę wieczorem. Nie było strat ludzkich ani materialnych - poinformował regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję