Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wyciągnięta dłoń

„Niezastąpieni. Rodzina zastępcza” – to tytuł akcji, która swym zasięgiem oplotła całą diecezję bielsko-żywiecką.

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2022, str. VIII

Arch. kampanii

Jej celem jest zdobycie wsparcia małżonków, którzy pragną przygarnąć dzieci dedykowane do adopcji.

– Tę inicjatywę reklamujemy w całej diecezji, a w parafiach w szczególności. Dlatego informacje o niej wrzucamy do każdej z parafii indywidualnie – mówi ks. Tomasz Gorczyński, diecezjalny duszpasterz rodzin. Do podjęcia tej zachęty predysponują słowa św. Jakuba Apostoła, który w swoim liście pisze: „Czysta i nieskalana pobożność u Boga i Ojca polega na tym, aby przychodzić z pomocą sierotom i wdowom w ich utrapieniu i zachowywać samego siebie nieskażonym przez świat”. W świecie, który jest bardzo mocno moralnie rozchwiany, nie jest niczym szczególnym zaangażowanie katolików w konstruowanie społeczeństwa opartego na fundamencie tradycyjnych wartości. Aby to urealniać, potrzebne jest wniknięcie ludzi wierzących w przestrzeń codzienności, w której wymagania ewangeliczne zderzają się z obowiązkami pracowniczymi i społecznymi. Przecież tylko w ten sposób można zakomunikować innym, że jednostkowy wybór nie jest bez wpływu na decyzję mas. Stąd też im więcej katolików jest zaangażowanych w proces wychowawczy młodego pokolenia, tym z czasem większy następuje w nim przyrost osób o konserwatywnych zapatrywaniach. Co roku w Polsce kilkaset dzieci odbieranych jest biologicznym rodzicom z powodu skrajnej biedy, patologii, agresji, alkoholizmu czy na podstawie wyjątkowej niezaradności życiowej. To sprawia, że potrzeba jest dla nich odpowiedniej liczby rodzin zastępczych, które zapewnią im bezpieczny dom i możliwość intelektualnego wzrastania. Obecnie rodziny zastępcze mogą funkcjonować na dwa sposoby – zawodowo lub niezawodowo. Zawodowi rodzice zastępczy pracują na pełny etat przez opiekę nad dziećmi, otrzymując wynagrodzenie od państwa (3 tys. brutto), przyjmując pod swój dach więcej niż trójkę dzieci. Niezawodowi rodzice zastępczy pracują zawodowo, jednocześnie przyjmując od jednego do trójki dzieci. Liczba przyjętych dzieci zależy od nich. – Diecezja pozyskała od fundacji materiały informacyjne z prośbą o ich promocję w parafiach. Pierwsze prezentacje otrzymanych ulotek i plakatów nastąpiły początkiem lutego – mówi kurialista ks. P. Hoffmann. – Wszyscy dobrze wiemy, jak bardzo dziś jest potrzebna rodzina. Tymczasem jest coraz więcej dzieci, które jej nie mają, lecz pomimo tego intensywnie poszukują rodzicielskiej miłości. Jeżeli więc ktoś czuje się na siłach, aby przynieść miłość tym, którzy jej nie zaznali, to znaczy, że jest gotowy do założenia takiej rodziny. Wiem, co mówię, bo temat adopcji, rodziny adopcyjnej lub zastępczej jest mi bardzo bliski, bo spotkałem się z nim w mojej rodzinie – zaznacza ks. P. Hoffmann. Informacje o tym, jak można stworzyć dom dla dzieci odłączonych od biologicznych rodziców można znaleźć na stronie https://niezastapieni.org. Dostępne są tam wszelkie praktyczne wskazówki, jak i kontakt w celu uzyskania konkretnej porady prawnej.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

wojna na Ukrainie

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

W procesji przez Most Biskupa Jordana wzięli udział mieszkańcy Poznania, a także strażacy z różnych miejscowości archidiecezji. Przed figurą Niepokalanej, górującą nad miejscem, gdzie istniała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska w grodzie księcia Mieszka I, strażacy złożyli wiązankę kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję