Reklama

Niedziela Małopolska

Szansa na nowy start

Skutki alkoholizmu dotykają nie tylko pijących, ale także ich dzieci – nawet gdy te wchodzą już w dorosłość…

Dzieci alkoholików w porównaniu z tymi ze zdrowych rodzin mają więcej problemów relacyjnych, emocjonalnych i społecznych. Jak wskazuje ks. Mirosław Żak, referent duszpasterstwa trzeźwości archidiecezji krakowskiej, takie osoby uczą się „nie ufać, nie mówić i nie odczuwać”. Ta potwierdzana nieufność budzi obronność, zamyka też na relację z Bogiem Ojcem. Istnieją jednak drogi wyjścia z trudności dla dorosłego dziecka alkoholika…

Na wielu poziomach

– Wychowywałam się w alkoholowym domu, w którym pił mój tata. Na przestrzeni lat wykształciło się we mnie m.in. niskie poczucie wartości. Nie jestem pewna, czy dobrze wyglądam, czy właściwie się odezwałam w danej sytuacji. Często w moich wypowiedziach pojawiają się takie stwierdzenia jak: „nie wiem”, „chyba” – dzieli się Katarzyna. – Mam również problemy z wyrażaniem emocji, ciężko mi o nich mówić, nie zawsze zdaję sobie sprawę z tego, co czuję. Smutek przykrywam uśmiechem będącym moją największą maską. W dorosłym życiu towarzyszy mi również lęk przed nieznanym – w domu nigdy nie wiedziałam, co mnie spotka – dodaje.

W wyniku tych doświadczeń najbardziej ucierpiała relacja kobiety z Panem Bogiem. Nie jawił się On jako dobry, troskliwy tata, który chroni swoje dzieci, ale postrzegany był jako zimny, odległy byt. – Dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej miało konsekwencje w relacji do Pana Boga, nie byłam w stanie Mu w pełni zaufać. Często modliłam się o to, by mój tata przestał pić, żebym nie musiała bać się przebywania we własnym domu, lecz Pan Bóg nie wysłuchiwał moich próśb… To wszystko spowodowało, że zaczęłam szukać pomocy – wyznaje kobieta.

Walka o siebie

W archidiecezji krakowskiej miejscem uzdrowienia dla dorosłych dzieci alkoholików są m.in. 12-krokowe wspólnoty prowadzące ich członków do uzyskania wewnętrznej wolności, pojednania ze sobą, innymi ludźmi i z Bogiem. Takie grupy funkcjonują stacjonarnie w Krakowie, a także w internecie. – Wspólnota jest bardzo ważną rzeczą. Ludzie, którzy mają podobne doświadczenie, są w stanie dać sobie wzajemnie wsparcie i ciepło, opowiedzieć, co im się udało przezwyciężyć i w jaki sposób to zrobili – podkreśla ks. Żak.

Reklama

Nieopisaną pomocą w procesie zdrowienia może być udział w indywidualnej lub grupowej terapii. – Ona jest o tyle potrzebna, że ma na celu pokazanie, iż osoba nie jest odpowiedzialna za to, co się stało w domu. W wyniku sesji można też zatrzymać mechanizm przenoszenia zachowań rodzinnych do dorosłego życia – dodaje duchowny.

Placówką specjalizującą się w terapii DDA jest Ośrodek Psychoterapii DDA przy ul. Jerzmanowskiego w Krakowie (kontakt: 792 430 240). Bazę mityngów dla dorosłych dzieci alkoholików wraz z terminami i godzinami spotkań można znaleźć na stronie internetowej: www.dda.pl.

– Dzięki przebytym rekolekcjom i udziałowi w terapii DDA udało mi się przerobić trudne sytuacje z dzieciństwa. Odkryłam źródła moich obecnych zachowań, odczuć, lęków i braków. Przede wszystkim zrozumiałam, że moja wartość nie zależy od innych, że pochodzi od Pana Boga. Jestem cenna i mam swoją godność – kończy Katarzyna.

U progu Wielkiego Postu modlimy się za osoby uzależnione od alkoholu oraz za ich rodziny. Czuwanie w intencji trzeźwości narodu odbędzie się w dolnym kościele w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie w nocy z 5 na 6 marca. Początek o godz. 21.

2022-02-22 11:34

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję