Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Życzliwość bez granic

Uczniowie wolińskiej szkoły podstawowej przygotowali Walentynkowy Koncert Charytatywny O miłości prawdziwej dedykowany Seniorom Polonii Kirgiskiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2022, str. III

Ks. Marcin Miczkuła

Warto jest się zachwycić miłością prawdziwą. Miłością, która uskrzydla, miłością, która dodaje siły do codziennych obowiązków i zmagań z trudnościami. Papież Franciszek, 20 października 2021 r. powiedział: „Wolność ożywiona miłością prowadzi ku ubogim, rozpoznając w ich twarzach oblicze samego Chrystusa”. Ta miłość doprowadziła uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie oraz mieszkańców Wolina i okolic do spotkania tak dalekiego, a jakże bliskiego.

Z myślą o kirgiskiej Polonii

Uczniowie wolińskiej szkoły pod kierunkiem nauczycieli wzięli udział w projekcie „Podaj dobro dalej”, którego organizatorem jest Fundacja im. Heleny Kmieć. Zgłoszony zespół, przez czas trwania edycji projektu, wraz z opiekunem realizuje dwie akcje pomocowe i charytatywne, stawiając sobie za wzór działań postać śp. Heleny Kmieć. Uczniowie postanowili wesprzeć w tej edycji projektu seniorów Polonii Kirgiskiej, zamieszkujących Biszkek i inne miejscowości Kirgistanu. Po konsultacjach z o. Remigiuszem Kalskim, jezuitą, duszpasterzem z Biszkeku oraz p. Zenoną Ślązak-Biegalijew, prezeską Towarzystwa Polonijnego Odrodzenie w Biszkeku postanowiono przygotować projekt „Życzliwość bez granic”. Pierwsza z akcji w tym projekcie odbyła się przed Dniem Babci i Dziadka. Uczniowie z zespołu projektowego przygotowali kartki dla babć i dziadków, które oznaczyli logo przedsięwzięcia. W czasie przerw rozprowadzali kartki w szkole zbierając fundusze dla seniorów Polonii Kirgiskiej.

Koncert

Druga akcja charytatywna odbyła się 13 lutego. Uczniowie z zespołu projektowego Julia, Weronika, Karolina, Lena i Michał przygotowali Walentynkowy Koncert Charytatywny O miłości prawdziwej. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Artur Balazs, Konsul Honorowy Węgier, Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina, Agnieszka Peplińska-Kot, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wolin oraz ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz wolińskiej parafii. Oprócz zaproszonych gości ze starostą kamieńskim Józefem Malcem na czele na koncercie zgromadziła się Polonia Kirgiska dzięki łączeniu on-line.

Reklama

Podziękowania

Po Mszy św. wszyscy uczestniczyli w pięknym programie artystycznym. Poza piosenkami o miłości można było usłyszeć poezje miłosne Marii Konopnickiej, której rok ogłosił Sejm RP. Jednak głównym wątkiem koncertu było życie Helenki Kmieć. Uczniowie zafascynowani tą postacią dzielili się z przybyłymi gośćmi fragmentami książki o niej Podróż po miłość. Na początku koncertu młodzież mówiła: – Dzisiejszy koncert dedykujemy Wam, Polonio Kirgiska, a dochód z koncertu przekażemy Waszym Seniorom. Niech to będzie tylko skromny wyraz naszej miłości wobec Was.

Na zakończenie spotkania słowa pozdrowień w imieniu Polonii Kirgiskiej skierowała Bachiana Biegalijew: – Chciałabym serdecznie podziękować za tę piękną inicjatywę. W imieniu mojej mamy oraz całej Kirgiskiej Polonii bardzo serdecznie dziękuję za Mszę św. i za piękny koncert, za to, że wybraliście właśnie nas, w kraju oddalonym od Polski 6 tys. km, to nas wzrusza.

Słowo podziękowań skierował także ks. kan. Leszek Konieczny: – Nie możemy tylko mówić o przeszłości, ale zawsze w miłości mówimy o teraźniejszości. I chociaż dzielą nas tysiące kilometrów, to jednak jesteśmy w tej szczególnej jedności z naszymi przyjaciółmi. Niech ten dzisiejszy dzień pozostanie nam bardzo w pamięci i będzie również naszą wdzięcznością objęty Ten, Który nas stworzył.

Głos zabrała również Agnieszka Peplińska-Kot, dyrektor wolińskiej biblioteki: – Świat dzisiaj tak okrutny pozwala nam w czasie takich koncertów i takich działań charytatywnych widzieć jak wiele razem możemy. Działania charytatywne pokazują młodym ludziom jak należy łączyć się i pomagać wszystkim.

Na zakończenie słowa podziękowań skierowała Joanna Kleszcz, dyrektor wolińskiej podstawówki: – Jestem jeszcze cały czas wzruszona, naprawdę, tak mocno, tak porządnie, tak szczerze. W imieniu swoim i całej naszej szkolnej społeczności bardzo wam dziękuję za to, że jesteście z nami, że przyjęliście od nas zaproszenie, bo jest to dowód waszej wrażliwości na potrzebę drugiego człowieka.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję