Reklama

Niedziela Małopolska

Szansa na rozwój

„Jesteśmy kobietami w różnym wieku i różnego stanu, które w przyjaznej atmosferze poznają swoje bogactwo…” – w taki sposób przedstawiają się Dzielne Niewiasty na swej stronie internetowej.

Niedziela małopolska 10/2022, str. VI

[ TEMATY ]

kobiety

czas kobiety

Archiwum Małgorzaty Nowak

Dzielne Niewiasty z duszpasterzem

Dzielne Niewiasty z duszpasterzem

Podkreślają: „Uczymy się, jak odkrywać swoje talenty, możliwości, by czerpać radość i dzielić się nią z innymi na co dzień”. W tym roku wspólnota Dzielnych Niewiast, działająca przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie--Podgórzu (przy ul. Zamojskiego 56), będzie świętować dziesięciolecie istnienia. Jak wspomina Małgorzata Nowak, aktualnie odpowiedzialna za krakowską grupę, wszystko zaczęło się od majówki, którą w maju 2012 r. przy sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie zorganizował redemptorysta o. Paweł Drobot.

Dla ducha i ciała

Duszpasterz, zapytany o majówkę sprzed dekady, wspomina: – To miało być spotkanie dla singli. Widziałem dużo samotnych kobiet, potrzebujących pomocy. Zaproszonym gościem była kanadyjska dziennikarka Dorothy Cummings autorka książki Anielskie single. Jednak okazało się, że chęć udziału w wydarzeniu zgłosiły nie tylko singielki. Mieliśmy ładną pogodę, panowała miła atmosfera, a ok. 50 kobiet uczestniczyło w zaplanowanym spotkaniu, w tym m.in. w Eucharystii i uwielbieniu Najświętszego Sakramentu.

Ojciec Paweł pamięta, że zaraz po majówce, jeszcze tego samego dnia, kilka kobiet przyszło, aby rozmawiać i w taki sposób zaczęły się spotkania. Najpierw część duchowa, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia, konferencja. Zaznacza: – Z czasem rozeznaliśmy, że trzeba dołożyć część warsztatową, czyli połączyć ducha i ciało. Dodaje, że patronką majówki oraz wspólnoty Dzielnych Niewiast jest Matka Boża. Podkreśla: – Maryja – Matka Nieustającej Pomocy, najdoskonalszy wzór kobiecości jest dla Dzielnych Niewiast wzorem i przewodniczką. Z kolei nazwę wspólnota zaczerpnęła z Księgi Przysłów – bohaterką biblijnego poematu jest Dzielna Niewiasta: „Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły...” (Prz 31, 10).

Małgorzata Nowak przyznaje, że trafiła do Dzielnych Niewiast, gdy na pewnym etapie swego życia poszukiwała wspólnoty. Wspomina: – W czasach studenckich i jeszcze kilka lat po studiach byłam związana z grupą modlitewną i duszpasterstwem akademickim u ojców redemptorystów. Potem byłam w Kościele, ale nie należałam do żadnej wspólnoty. Kiedyś wybrałam się na spotkanie, które organizował na stadionie Cracovii bp Ryś. Wtedy uznałam, że potrzebuję wspólnoty. Zaczęłam szukać i trafiłam na jedno z pierwszych spotkań Dzielnych Niewiast. I zostałam.

Reklama

Projekty

Pani Małgorzata informuje, że od niedawna duszpasterzem krakowskiej wspólnoty jest redemptorysta o. Andrzej Bałuk. A Dzielne Niewiasty spotykają się regularnie przez 10 miesięcy w roku w pierwsze soboty miesiąca. – To dla nas czas rozwoju w każdym wymiarze: duchowym, fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym – podkreśla p. Małgorzata i dodaje: – Część popołudniowa o charakterze modlitewnym jest otwarta dla wszystkich. Z kolei przed południem są organizowane warsztaty dla zainteresowanych. I na te zajęcia trzeba się zapisać, bo może w nich uczestniczyć określona liczba osób. Ta część spotkania jest bardzo różnorodna. Był m.in. taniec uwielbienia prowadzony przez s. Annę Musiał. Z kolei dr Jerzy Kołodziej poprowadził warsztaty poświęcone wartościom i finansom w rodzinie.

Należące do wspólnoty kobiety w lipcu ustalają harmonogram tematów spotkań na następny rok. – Na przykład aktualnie motywem wiodącym jest modlitwa – wyjaśnia p. Małgorzata. Dodaje, że na 2023 r. panie planują temat Święta na te czasy. Tłumaczy: – Chcemy wyszukać takie święte niewiasty, które są być może mniej znane, ale mogą stać się bliskie dla kobiet żyjących w dzisiejszym świecie. Zaplanowane tematy, pod względem teologicznym, ich zgodności z nauką Kościoła, sprawdza o. Paweł Drobot.

Obok sobotnich spotkań Dzielne Niewiasty realizują też inne cykliczne projekty. – W maju organizujemy majówkę dla kobiet – informuje p. Małgorzata. Dotychczas były to spotkania krakowskie, ale w bieżącym roku 10. jubileuszowa majówka odbędzie się w Warszawie, gdzie także działa wspólnota Dzielnych Niewiast. – To też jest otwarte spotkanie – zaznacza moja rozmówczyni i dodaje: – Zainteresowanych udziałem w majówce Dzielnych Niewiast serdecznie zapraszamy, zapisy ruszą niebawem.

Reklama

Dla wierzących i poszukujących

A jak pomysłodawca wspólnoty ocenia to, co się w niej wydarzyło przez dekadę? – dopytuję o. Drobota, który po chwili zamyślenia przyznaje, że w ramach spotkań Dzielnych Niewiast dokonuje się wiele dobra. Jest przekonany, że takie sposoby formacji kobiet w Kościele są potrzebne. Zauważa: – Niektóre kobiety przychodzą sporadycznie na spotkania; raz, dwa razy do roku, inne uczestniczą w nich regularnie. Mówią, że trudno byłoby im bez nich żyć, bo dają im siłę, duchową energię, zapewniają odpoczynek również taki duchowy. Ponadto poznają inne kobiety, co też jest ubogacające. Stwierdza: – Dzielne Niewiasty to wspólnota kobiet zarówno wierzących, jak i poszukujących. Kobiet pragnących spotkania z Bogiem żywym, który przez Ducha Świętego kształtuje kobiecość w każdym wymiarze.

Warto dodać, że latem wspólnota organizuje dla pań tygodniowe rekolekcje. Małgorzata Nowak zauważa: – Wyjazdowe rekolekcje, na które jest duże zapotrzebowanie, prowadzi duszpasterz, a wspierają go Dzielne Niewiasty. Na uwagę zasługuje także projekt „Dzielne Niewiasty Junior”. – To trwające pół dnia spotkania, też sobotnie, organizowane co dwa miesiące – informuje moja rozmówczyni i dodaje: – Uczestniczą w nich mamy z córkami będącymi w wieku od 7 do 17 lat. W sytuacji, gdy coraz więcej młodych ludzi odchodzi z Kościoła, gdy relacje między mamami i córkami nie zawsze układają się pomyślnie, chcemy tym młodym osobom stworzyć możliwość poznania Kościoła z różnych stron. Pokazania, że jest w nim miejsce dla każdego.

Reklama

W Krakowie trzon Dzielnych Niewiast stanowi ok. 10 kobiet biorących odpowiedzialność za wspólnotę. Przed pandemią uczestniczących w sobotnich spotkaniach było ok. 50, teraz jest ich ok. 30. Zachęcają do dołączenia. – To zaproszenie także dla kobiet spoza Krakowa – zaznacza Małgorzata Nowak. I dodaje: – W sytuacji, gdy w mniejszych miejscowościach, przy parafiach nie ma spotkań dla kobiet, to może warto wybrać się do Krakowa, znaleźć czas dla siebie i skorzystać z możliwości rozwoju duchowego, ale też intelektualnego i emocjonalnego.

Na wspomnianej stronie: dzielneniewiasty.pl należące do wspólnoty kobiety wymieniają korzyści, jakie płyną z udziału w spotkaniach. Warto je poznać i z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet dać sobie szansę na rozwój.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas Kobiet - Ogólnopolska Konferencja Online

[ TEMATY ]

konferencja

czas kobiety

Archiwum Organizatorów

Kobiety muszą dzisiaj znaleźć czas dla siebie i odkryć swoją kobiecość. Dla każdej z nas ma ona inny wymiar, bo każda z nas ma inne potrzeby, pragnienia serca, pasje i talenty. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć.

Zapraszamy na jedyną taką konferencje online „Czas Kobiet” – to miejsce, aby poznać siebie i dostrzec swoje piękno. Konferencja odbędzie się 20 czerwca br. w formie transmisji na żywo, w godz. 9.30-16.30. Wymagane są wcześniej zapisy przez stronę: www.rejestracja.obliczakobiety.pl .

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję