Reklama

Nowa Sól: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4

Z potrzeby serca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Winniśmy zatem postępować w taki sposób, aby w każdej chrześcijańskiej wspólnocie
ubodzy czuli się "jak u siebie w domu"
(Jan Paweł II Novo millennio ineunte)

Nie być obojętnym!

Kilka lat temu grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli podjęli decyzję o obraniu patronem szkoły Ojca Świętego Jana Pawła II. W konsekwencji krok ten zaowocował nie tylko zmianą nazwy, ale pozytywnie wpłynął na sposób funkcjonowania szkoły. Dobrym tego przykładem jest podkreślenie w programie wychowawczym potrzeby uwrażliwiania uczniów na krzywdę drugiego człowieka, odwołując się przy tym bezpośrednio do nauczania Jana Pawła II, który tak często mówi o miłosierdziu, pomocy ubogim i potrzebującym. Cenną inicjatywą, która umożliwia bezpośrednie dotarcie do najbardziej potrzebujących jest działalność Szkolnej Grupy Wolontariatu. Skupiona w tym zespole młodzież z entuzjazmem i gorliwością poświęca swój czas i pracę, niosąc pomoc swoim koleżankom i kolegom. Jednocześnie młodzi wolontariusze swoim przykładem zachęcają innych do ofiarności na rzecz ubogich. Młodzież ZSP nr 4 w ciągu roku wielokrotnie pokazuje, że kłopoty innych nie są im obojętne. Potwierdza to w szczególny sposób organizowaniem i wspieraniem różnych akcji charytatywnych.

Pomóż innym...

W trakcie Wielkiego Postu po raz kolejny zorganizowano akcję pomocy dla uczniów najbardziej potrzebujących. W tym roku młodzież, pod opieką katechetki Małgorzaty Seifert i pedagoga Agnieszki Hass, prowadziła ją pod hasłem: "Pomóż innym". Uczniowie wszystkich klas oraz zainteresowani nauczyciele przynosili różne produkty, z których przygotowano dwadzieścia paczek świątecznych. Należy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że w niesienie pomocy uczniom zaangażowani są również liczni przedstawiciele grona pedagogicznego. Już od trzech lat pracownicy ZSP nr 4 co miesiąc wpłacają pieniądze na Szkolny Fundusz Dożywiania, dzięki czemu ponad dwudziestu uczniów ma zapewnione śniadania w szkole. Poza tym fundusz zasilany jest przez różnego rodzaju akcje, w które włącza się Szkolna Grupa Wolontariatu, Samorząd Uczniowski i inne grupy. Przykładem może być zorganizowana w listopadzie ubiegłego roku akcja "Frytka", podczas której z produktów spożywczych przyniesionych przez nauczycieli, młodzież przygotowała frytki, gofry i naleśniki, sprzedawane potem w ciągu całego dnia w szkole.

Wyobraźnia miłosierdzia

Oprócz wspierania swoich uczniów, nie zapomina się także w tej nowosolskiej szkole o innych osobach i fundacjach, które zwracają się o pomoc. Przykładowo, odpowiedzią na prośbę Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Misso" było zorganizowanie w "nietypowy" sposób szkolnego Dnia św. Walentego. Młodzież z różnych klas przygotowała wypieki cukiernicze (ciasta, pączki w kształcie serc) oraz tradycyjne Walentynki i drobne upominki, które następnie były sprzedawane w specjalnie na ten dzień przygotowanej kawiarence. Zebrane pieniądze przekazane zostały na budowę przychodni im. Jana Pawła II w Afryce. W ciągu roku młodzież ze Szkolnej Grupy Wolontariatu m. in.: zbierała grosze na ogólnopolską akcję "Góra Grosza", rozprowadzała kalendarzyki z przeznaczeniem na Fundację "Serce - na pomoc chorym i potrzebującym dzieciom" oraz pomoce naukowe, z których pieniądze przesłano na konto Fundacji na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych "Pomóż i Ty".
Jak widać, w ZSP nr 4 w Nowej Soli, tak uczniowie, jak i nauczyciele odpowiedzialnie podjęli wezwanie swojego Patrona, który naucza: "Potrzebna jest dziś nowa «wyobraźnia miłosierdzia», której przejawem będzie nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim tak, aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr" (Novo millennio ineunte).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 stycznia: Światowy Dzień Pokoju. Papież przeciw spirali zbrojeń i strachu

2026-01-01 10:13

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Pokoju

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Z przesłaniem pokoju „nieuzbrojonego i rozbrajającego” zwraca się Papież w orędziu na Światowy Dzień Pokoju. Leon XIV nawiązuje przy tym do paschalnego pozdrowienia Zmartwychwstałego i do pierwszych chwil swego pontyfikatu. Podkreśla, że słowa „Pokój z wami” są dziś „najcichszą rewolucją”, głoszoną każdego dnia przez następców Apostołów - informuje Vatican News.

Ojciec Święty podkreśla, że słowa Jezusa nie są jedynie życzeniem, lecz czymś, co przemienia całą rzeczywistość. Jak podkreśla Leon XIV, jest to „pokój zmartwychwstałego Chrystusa, pokój nieuzbrojony i rozbrajający, pokorny i wytrwały”. Pochodzi on od Boga, który miłuje bezwarunkowo i przekracza mury podziałów.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie: Wytrzymaj 12 dni. Ta historia może dotyczyć Ciebie

2025-12-30 15:56

[ TEMATY ]

ks. Marek Studenski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Co by było, gdybyś po 12 dniach wycofał się z własnego powołania/małżeństwa/kredytu/z założonej firmy?

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Jeden z założycieli Apple przestraszył się… i odszedł. Stracił fortunę, ale przede wszystkim – zabrakło mu ciszy, w której rodzi się mądre rozeznanie.
CZYTAJ DALEJ

Wrócić do tego, co najważniejsze

2026-01-01 20:26

Biuro Prasowe AK

- Noc sylwestrowa spotyka się z tajemnicą wiary. Świat mówi: „Nowy Rok, nowy start, nowe postanowienia”. A Kościół mówi: „ten sam start, to samo dziecko, ta sama miłość, ta sama wierność Boga”. Nie wszystko musi być nowe, by było zbawcze. Czasem wystarczy wrócić do tego, co najważniejsze – mówił bp Robert Chrząszcz podczas Pasterki Noworocznej w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.

Na początku o. Grzegorz Siwek OFMConv wyraził radość z obecności bp. Roberta Chrząszcza. – Cieszę się, że tak możemy rozpocząć Nowy Rok: z hymnem pochwalnym na ustach. Niech Bóg prowadzi nas ku zbawieniu w nowym roku – dodał. Biskup zauważył, że w pierwszych minutach 2026 r. zebrani chcą wyprosić łaski dla siebie, ale także dla całego miasta i diecezji. – Chcemy być przy Bogu wiedząc, że do Niego należy czas – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję