Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Niezłomny biskup

Był autorem pierwszych katechez. Za obronę prawdziwej wiary i niezłomną postawę wobec heretyków aż trzykrotnie zsyłano go na wygnanie.

Niedziela Ogólnopolska 11/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Cyryl Jerozolimski

pl.wikipedia.org

Św. Cyryl Jerozolimski, biskup i doktor Kościoła

Św. Cyryl Jerozolimski,
biskup i doktor Kościoła

Świętemu Cyrylowi przyszło żyć w trudnych dla chrześcijan czasach. Choć prześladowania ustały, Kościołowi groziło wewnętrzne rozbicie wskutek szerzących się herezji. Urodził się w Jerozolimie w pobożnej chrześcijańskiej rodzinie. Jako młodzieniec wstąpił do jednego z klasztorów w Palestynie, aby ćwiczyć się tam w ascezie. Pilnie studiował Pismo Święte oraz dzieła pisarzy kościelnych. W wieku ok. 19 lat przyjął święcenia diakonatu, a 10 lat później otrzymał święcenia kapłańskie. Jako kapłan z gorliwością przygotowywał kandydatów do przyjęcia sakramentu chrztu św. Zasłynął kazaniami, w których jasno i zrozumiale wykładał naukę o sakramentach. Z czasem dały one podstawę do powstania serii katechez dla katechumenów i ochrzczonych, które były bodaj pierwszym systematycznym wykładem nauki katolickiej.

Upłynęły może 4 lata od jego święceń kapłańskich, gdy został wybrany na biskupa Jerozolimy – w miejsce zmarłego bp. Maksyma. Ze względu na wielką rangę Jerozolimy, jako pierwszej stolicy biskupiej, wybór ten musiał zostać zatwierdzony przez synod w Konstantynopolu, cesarza oraz papieża, co też się stało.

Cyryl z całą gorliwością realizował posługę pasterską, o czym zaświadcza św. Bazyli Wielki. Zapał w połączeniu z przywiązaniem do prawdziwej wiary ściągnął na niego gniew arian. W tamtym czasie przedstawiciele nestorianizmu, monofizytyzmu czy szczególnie mocno rozpowszechnionego arianizmu nie ustawali w wysiłkach, aby pozyskać dla swoich błędnych przekonań jak najwięcej zwolenników. Ich poglądy podzielali niektórzy kościelni hierarchowie i kolejni cesarze. Sprzyjający arianizmowi Akacjusz, arcybiskup Cezarei, dołożył wszelkich starań, aby św. Cyryla, który odważnie walczył z herezjami, usunąć ze stolicy biskupiej. Wygnany hierarcha znalazł schronienie w Tarsie, gdzie z szacunkiem przyjął go tamtejszy biskup. Gdy synod w Seleucji potępił arianizm, Cyryl wrócił do Jerozolimy – po 9 latach banicji. Jego wrogowie nie ustawali jednak w wysiłkach, aby mu zaszkodzić. Pozyskali wsparcie kolejnego sympatyzującego z arianizmem cesarza i doprowadzili do wygnania Cyryla ze stolicy biskupiej, ale trwało ono zaledwie kilka miesięcy. Powróciwszy do Jerozolimy, przyszły święty przez następne 19 lat naprawiał duchowe szkody, które w jego diecezji poczynili heretycy. W tym czasie spisał większość swoich słynnych katechez. Gdy władzę cesarską objął Walens, zwolennik arianizmu, Cyryl po raz trzeci został skazany na banicję. Przez 8 lat tułał się po różnych diecezjach. Nie dożył powrotu od Jerozolimy. Święty ten stanowi przykład, jak należy wybaczać krzywdy i jak niezłomnie trwać przy wierze.

2022-03-08 13:41

Ocena: +13 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Cyryl Jerozolimski

Niedziela Ogólnopolska 27/2007, str. 4

[ TEMATY ]

św. Cyryl Jerozolimski

pl.wikipedia.org

Święty Cyryl Jerozolimski

Święty Cyryl Jerozolimski

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Książka „Psychoterapia Ewangelią 3” - Miłość akceptuje niedoskonałość

2023-09-25 16:19

[ TEMATY ]

miłość

psychoterapia

Adobe.Stock

Niedoskonałość stała się nieodwracalną rysą na wszelkim stworzeniu w wyniku grzechu. Pan Jezus przyszedł ci pomóc z twoimi grzechami, zaproponować ci piękniejsze życie w wolności, wyzwolić cię od myślenia w kategoriach grzechu [cytat 148], a nie domagać się kategorycznie odzyskania przez ciebie twojej bezgrzeszności jako (nieosiągalnego) celu samego w sobie.

Tak mówi Pan, twój Odkupiciel, Święty Izraela: «Ja jestem Pan, twój Bóg, pouczający cię o tym, co pożyteczne, kierujący tobą na drodze, którą kroczysz. O gdybyś zważał na me przykazania, stałby się pokój twój jak rzeka, a sprawiedliwość twoja jak morskie fale». (Iz 48, 17-18)

CZYTAJ DALEJ

II pielgrzymka sołtysów do Krzeszowa

2023-09-26 16:11

ks. Waldemar Wesołowski

Reprezentanci wielu sołectw, którzy przybyli do Krzeszowa mieli okazję zwiedzić pocysterskie sanktuarium pod okiem przewodnika Tomasza Zagórskiego.

W południe mszy św. w bazylice przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję