Reklama

Wiara

Patron tygodnia

Silna i przedsiębiorcza kobieta

Ideał, który realizowała św. Benedykta od Bożej Opatrzności stał się fundamentem nowoczesnego podejścia do edukacji i roli kobiety w społeczeństwie.

Niedziela Ogólnopolska 12/2022, str. VIII

pl.wikipedia.org

Św. Benedykta od Bożej Opatrzności Cambiagio Frassinello

Św. Benedykta od Bożej Opatrzności
Cambiagio Frassinello

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już w dzieciństwie Benedykta Cambiagio miała pragnienie życia w zakonie, ale jej rodzice byli temu przeciwni. Dlatego, zgodnie z ich wolą, 7 lutego 1816 r. wyszła za mąż za Giovanniego Battistę Frassinellego. Postanowili jednak żyć w czystości. Za zgodą męża, w lipcu 1825 r., Benedykta wstąpiła do klasztoru sióstr urszulanek w Capriolo. Giovanni natomiast został bratem zakonnym w zgromadzeniu ojców somasków. Po kilku miesiącach pobytu u urszulanek Benedykta zrozumiała, że jej powołaniem nie jest kontemplacja, lecz apostolstwo czynne. Wróciła do domu rodziców w Pawii i, mimo ogromnych trudności – głównie materialnych, opiekowała się młodymi dziewczętami. W 1826 r. założyła dla nich ośrodek pomocy. Tak powstało dzieło apostolskie wspomagane przez licznych dobroczyńców i wolontariuszy. W tej pracy pomagał jej również Giovanni. W 1827 r. oboje odnowili przed biskupem ślub czystości. Pobyt w Pawii przyniósł jednak Benedykcie dużo cierpień. Na skutek pomówień w 1838 r. musiała opuścić miasto i przekazać biskupowi założony przez siebie ośrodek.

Po przeniesieniu się wraz z Giovannim i kilkoma współpracownicami do Ronco Scrivia założyła tam szkołę dla dziewcząt, zwaną Domem Opatrzności. Następnie w 1851 r. otworzyła w Pawii nowy dom dla opuszczonych dziewcząt, szkołę, sierociniec oraz żeńskie kolegium. Dla swojego dzieła Benedykta zorganizowała Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek od Opatrzności. Ona sama przyjęła imię: Benedykta od Bożej Opatrzności. Regułę zakonu zatwierdził arcybiskup Genui w 1856 r. W swoim dziele Benedykta realizowała nowoczesne, jak na ówczesne czasy, podejście do edukacji i roli kobiety w społeczeństwie.

Święty Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjnej 10 maja 1987 r. podkreślił, że Benedykta to „silna i przedsiębiorcza kobieta, która swoim ideałem całkowitego oddania Chrystusowi zdołała zdobyć swojego męża, Giovanniego Battistę Frassinellego (...). Wysiłkom, które musiała podjąć, aby przełożyć ten apostolski plan na czyn, zawsze towarzyszyła nieustraszona wiara, zakorzeniona w głębokiej pokorze, którą karmiła się w codziennej kontemplacji Krzyża”. 19 maja 2002 r. Jan Paweł II ogłosił Benedyktę Cambiagio Frassinello świętą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-03-15 11:44

Ocena: +57 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica objawień w Medjugorje pod znakiem modlitwy o pokój

2024-06-18 09:55

[ TEMATY ]

Maryja

objawienia

Medjugorje

rocznica objawień

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

W minioną niedzielę w Medjugorje rozpoczęły się przygotowania do 43. rocznicy pierwszych doniesień o objawieniach maryjnych. Modlitwa o pokój będzie trwać do 25 czerwca - dnia, od którego w 1981 roku Matka Boża codziennie ukazywała się grupie pięciorga młodych ludzi, niektórym z nich do dziś. Duchowe przygotowania do święta, które jest powszechnie obchodzone w miejscu pielgrzymek w Bośni i Hercegowinie, mają w tym roku szczególne okoliczności: jeśli wierzyć „widzącej” Mariji Pavlovic-Lunetti, sama Dziewica Maryja wzywała do modlitw o pokój na świecie przez dziewięć dni i zapowiedziała objawienia w tym czasie.

Pierwsze takie spotkanie miało miejsce późnym niedzielnym wieczorem 25 czerwca 1981na wzgórzu Podbrdo w Medziugorju. Od godziny 22:00 wokół miejsca pierwszych objawień zebrało się wraz z widzącym kilkuset wiernych. Nagrania na żywo nadawane przez prywatny amerykański kanał „Mary TV” pokazały, jak po modlitwie różańcowej i pieśniach w kilku językach, Pavlovic-Lunetti wpadła w ekstazę około godziny 23:30 i najwyraźniej rozmawiała z kimś przez kilka minut, niesłyszalnie dla osób postronnych. Następnie wyjaśniła, że Najświętsza Maryja Panna życzy sobie, aby koniecznie modlić się o pokój na świecie.

CZYTAJ DALEJ

1000 km przekraczania siebie

2024-06-19 08:51

[ TEMATY ]

niepełnosprawność

Teatr Exit

podróż

Mat. prasowy

Kamil Padlikowski – aktor z niepełnosprawnością i rzecznik prasowy Teatru Exit razem z Pawłem Koczurem – krakowskim przedsiębiorcą jadą przez całą Polskę na rowerze i wózku, żeby zrealizować marzenie.

Aktor, który cierpi na wielokończynowe porażenie mózgowe, w związku z czym porusza się na wózku, razem z przyjacielem Pawłem postanowili przejechać Polskę od Krakowa po Westerplatte. Ich drodze, która się rozpoczęła 12 czerwca, przewodzi hasło „Wybieram Boga” – chcą być świadectwem wiary i zaufania w Boże prowadzenie i opiekę, a celem jest zebranie funduszy na film Eliasz. To produkcja Teatru Exit, prowadzonego przez Macieja Sikorskiego, który skupia aktorów z niepełnosprawnościami, a towarzyszą im profesjonalni artyści. W postać starotestamentalnego proroka ma się wcielić właśnie Kamil Padlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: 1 lipca poznamy datę kanonizacji Carlo Acutisa

W poniedziałek 1 lipca 2024 r., o godz. 9.00, w Sali Konsystorza Pałacu Apostolskiego w Watykanie, Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył celebracji brewiarzowej modlitwy przedpołudniowej i Zwyczajnemu Konsystorzowi Publicznemu w celu kanonizacji błogosławionych - poinformowało Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.

W komunikacie wymieniono, iż obrady Ojca Świętego z kardynałami będą dotyczyły kanonizacji :

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję