Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wizytacja u jubilatki

Biskup Piotr Greger wizytował parafię św. Stanisława w Andrychowie, która w maju będzie świętować jubileusz 40-lecia istnienia.

Niedziela bielsko-żywiecka 12/2022, str. VII

[ TEMATY ]

40 lat parafii

Ks. Robert Kasprowski

Biskup błogosławi mamy z małymi dziećmi

Biskup błogosławi mamy z małymi dziećmi

Wierni przygotowywali się do odwiedzin m.in. przez wysłuchanie kazań, które głosił ks. dr Robert Samsel z Bielska-Białej. Dwudniowa wizytacja kanoniczna rozpoczęła się w Środę Popielcową Mszą św. wieczorną. – Nadchodzący jubileusz zobowiązuje nas do tego, abyśmy nie utracili skarbu wiary, dochowali wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi, i byli otwarci na biedę i nieszczęścia ludzi. Dużo modlimy się ustanie wojny na Ukrainie. Chcemy ten skarb wiary przekazać młodemu pokoleniu. Pod opieką naszego patrona św. Stanisława chcemy żyć przy Chrystusie i świadczyć o Nim – podkreślił proboszcz ks. Jan Figura. Bp Piotr Greger w kazaniu zauważył, że istotą modlitwy jest przede wszystkim uwielbienie Pana Boga, a nie nasze zadowolenie. Przy tym zaznaczył, że dla właściwego rozwoju człowieka potrzeba pracy, twórczego wypoczynku i modlitwy. – Chodzi o to, abyśmy każdego dnia nie zaniedbali tych ważnych sfer ludzkiej egzystencji. Modlitwa nie jest dodatkiem do życia. My jej potrzebujemy tak samo jak pracy i wypoczynku po to, aby normalnie funkcjonować. Jeśli nie traktujemy jej w ten sposób, to nie jest systematyczna. Wówczas mamy z tym problem, z czego wynikają nasze ludzkie niepowiedzenia i niezadowolenia – wyjaśniał. Na zakończenie wizytacji 6 marca przewodniczył nabożeństwu „Gorzkich żali”. Wtedy wraz z wiernymi szczególnie prosił Boga o pokój na świecie i Ukrainie. Ponadto pobłogosławi małe dzieci i matki oczekujące potomstwa oraz odwiedził siostry zakonne.

Poprzednia wizytacja odbyła się tutaj w październiku 2014 r. Obecnie do miejsko-osiedlowej parafii należy blisko 9200 katolików. Posługę duszpasterską pełni 6 księży i diakon przebywający na praktyce duszpasterskiej. Pomagają 3 siostry służebniczki starowiejskie, które prowadzą niepubliczne przedszkole na tym terenie. Parafia współpracuje z różnymi instytucjami, w tym szkołami i przedszkolami. Działają tu liczne grupy dzieci, młodzieży i dorosłych, z którymi biskup spotkał się podczas wizytacji. Osoby świeckie gorliwie angażują się czynem i modlitwą: pomagają misjom, osobom losowo poszkodowanym, a obecnie – uchodźcom z Ukrainy, dla których przygotowano schronienie w Diecezjalnym Domu Duszpasterskim im. św. Józefa. 6 marca przyjechało tutaj ponad 20 osób – kobiet z dziećmi. Bp Piotr Greger spotkał się z nimi i pobłogosławił im. W parafii zorganizowano akcję zbiórki darów dla tych osób. Wierni przynosili je do miejscowego Przedszkola im. Jana Pawła II. Kapłani zachęcili do podejmowania dobrowolnych postów, wyrzeczeń i modlitwy w intencji napiętej sytuacji na linii Rosja – Ukraina.

W kościele od 10 stycznia trwały prace remontowe. Sufit został pomalowany na kremowo-biały kolor, a ściany – na beżowy po to, by rozjaśnić wnętrze świątyni. Pomalowano też boczne wejście i przedsionek kościoła. Zaimpregnowano posadzkę. Figury świętych Wojciecha i Stanisława oraz stacje drogi krzyżowej przekazano do renowacji w pracowni w Tarnowie. Ponadto wymieniono drzwi do zakrystii. Zmodernizowano również instalację elektryczną w kościele i wokół niego oraz wykonano szereg innych prac. Dzięki sprawnym działaniom pracowników wnętrze świątyni było już gotowe na dzień wizytacji.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40 lat wspólnoty z Bogiem i ludźmi

– Jesteśmy tutaj po to, żeby być razem, żeby tworzyć Kościół jako wspólnotę Boga z ludźmi i ludzi pomiędzy sobą – powiedział abp Wacław Depo w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w parafii św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Rudnikach k. Zawiercia.

Metropolita częstochowski przewodniczył tam uroczystej Mszy św. z okazji 40-lecia parafii i udzielił 40 osobom sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję