Reklama

Aspekty

Duszpasterstwo ukryte za murami

Biskup Tadeusz Lityński odwiedził 23 marca Areszt Śledczy w Zielonej Górze. Pasterz diecezji spotkał się z osadzonymi oraz z pracownikami.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 14/2022, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

więziennictwo

Archiwum

Bp Lityński rozmawiał z osadzonymi i udzielił im indywidualnego błogosławieństwa

Bp Lityński rozmawiał z osadzonymi i udzielił im indywidualnego błogosławieństwa

Wizyta wiązała się ze wspomnieniem św. Dyzmy – Dobrego Łotra, które Kościół obchodzi 26 marca. Episkopat Polski zdecydował w 2009 r., że dzień wspomnienia św. Dobrego Łotra obchodzony jest w Polsce jako Dzień Modlitw za Więźniów.

– To było spotkanie z Kościołem cierpiącym, ale pełnym nadziei. Odpowiadałem na pytania, które zadawali mi osadzeni. Ale chciałem również pomodlić się z nimi i udzielić im błogosławieństwa, o które prosili – podkreśla bp Lityński.

W spotkaniu wzięli udział również ks. Adam Jabłoński (naczelny kapelan więziennictwa w Polsce), ks. Sebastian Kluwak (diecezjalny kapelan więziennictwa) oraz ks. Krzysztof Hojzer (kapelan w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze). – To specyficzne duszpasterstwo, zakryte za murami, ale żywe – mówi o duszpasterstwie więziennictwa ks. Sebastian Kluwak. – Ksiądz tam posłany musi wykazywać się trochę innymi predyspozycjami niż zazwyczaj w parafii, dlatego że trzeba mieć trochę więcej odwagi, trochę więcej pomysłów i sił do tego, żeby iść do więźniów z Ewangelią.

Reklama

– Pokazujemy osadzonym moc obecności Boga w ich życiu – dodaje ks. Krzysztof Hojzer. – Tu tak ważny jest sakrament spowiedzi, gdzie oni uznają swój grzech, gdzie zanurzą w krwi Chrystusa swoje cierpienie, bo niejednokrotnie jest to ogromne cierpienie, być tutaj, w więzieniu. Widzę, jak mocno Bóg pomaga im odnaleźć człowieczeństwo i na nowo odkryć powołanie.

Major Przemysław Kierzek, starszy wychowawca oddziału penitencjarnego w zielonogórskim Areszcie Śledczym jest przekonany, że warto podejmować różne działania mające na celu przywrócenie osadzonych społeczeństwu. Posługa kapelanów pełni tu istotną rolę. – Co tydzień osadzeni mogą uczestniczyć w Mszach św. i kultywować swoją wiarę, jeśli tylko zgłoszą taką chęć. Są też osoby, które po długiej nieobecności w Kościele uczestniczą tu w nabożeństwach.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więźniowie - moi współbracia

Niedziela zamojsko-lubaczowska 15/2014

[ TEMATY ]

więzienie

więziennictwo

Małgorzata Godzisz,

Małgorzata Godzisz: - Realizując swoją misję ewangelizacyjną, Kościół obejmuje opieką duszpasterską również tych wiernych, którzy weszli w konflikt z prawem i zostali skazani na karę pozbawienia wolności. W tym celu utworzono duszpasterstwo więzienne. Jakie zadania ono realizuje?

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - japońscy piłkarze przeprosili kibiców

2022-12-06 12:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/Neil Hall

Japońscy piłkarze przeprosili kibiców, że nie udało im się po raz pierwszy awansować do ćwierćfinału mistrzostw świata. "Mam nadzieję, że kiedyś się uda" - przyznał kapitan Maya Yoshida po porażce w rzutach karnych z Chorwacją w 1/8 finału turnieju w Katarze.

"Przepraszam, że nie awansowaliśmy do ćwierćfinału, co byłoby historycznym osiągnięciem i czymś nowym dla naszych fanów" - powiedział skrzydłowy Junya Ito.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję