Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Nie próżnują!

Młodzież z parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu własnoręcznie wykonała ponad 100 palm. Zgromadzone ze sprzedaży środki pozwolą pokryć koszty wakacyjnego wyjazdu członków Apostolskiej Wspólnoty Młodych.

Niedziela małopolska 15/2022, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

palmy wielkanocne

Archiwum parafii

Młodzi parafianie przygotowują wielkanocne palmy

Młodzi parafianie przygotowują wielkanocne palmy

Przygotowania do Niedzieli Palmowej zajęły im dwa tygodnie. Po szkole spotykali się w parafialnej salce i tworzyli małe dzieła z bibuły, bazi, sznurków i kwiatków – gałązki na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Cel był jeden: zebrać fundusze na wspólnotowe wakacje.

Współpraca

Pomysł, zaproponowany przez proboszcza ks. Janusza Adamczyka, realizowany jest w parafii po raz drugi. Ubiegłoroczne wydarzenie, zakończone sukcesem, zmobilizowało młodzież do ponownego udziału w wielkanocnej akcji. Jak informuje ks. Karol Tokarczyk, opiekun grupy, w poprzednią Niedzielę Palmową młodzi sprzedali wszystkie palmy już w pierwszej połowie dnia. – To było dla nas duże zaskoczenie, w tym roku chcemy się jeszcze lepiej przygotować. Liczymy, że znowu nasze palmy ucieszą wiernych z parafii – mówi Julia Mrozek, formująca się we wspólnocie od 4 lat.

Zgromadzone fundusze pozwoliły na opłacenie wakacyjnego wyjazdu do Zawoi. Udało się zdobyć Babią Górę i nabrać nowe umiejętności w parku linowym. – To nasze wakacje z Bogiem. Wypoczywamy, integrujemy się, ale są też treści duchowe, Msze św., kazania. Chcemy włączyć naszą młodzież w przygotowania do kolejnego wyjazdu – w tym te finansowe – mówi ks. Karol.

W tym roku wspólnota marzy o wyjeździe do Zakopanego, gdzie wraz ze służbą liturgiczną ołtarza spędziła ferie. Była nauka jazdy na nartach – dla niektórych pierwsza w życiu – i wspólne wyjście na Gęsią Szyję. – Udało nam się pojechać na ferie z Bogiem do Willi pod Krzyżem należącej do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Miło wspominamy ten pobyt i w miarę możliwości będziemy chcieli tam wrócić – dodaje kapłan.

Miejsce dla nich

Postępujące zmiany społeczne wskazują na konieczność szczególnej troski wspólnoty Kościoła o młodzież. Zaangażowanie młodych w dobre, cenne dzieła oraz formacja religijna pozwalają właściwie ukształtować kobiety i mężczyzn, tak potrzebnych dzisiejszemu światu. – Chcemy tworzyć dla nich miejsce do spotkań. Zachęcić do zajęcia się czymś dobrym. Dla wielu może być to jedyny kontakt z Kościołem, właśnie przez takie inicjatywy jak chociażby ta, własnoręczne robienie wielkanocnych palem – mówi opiekun grupy.

Reklama

Wspólnota Apostolska Młodych angażuje się w życie parafii. Prowadzi nabożeństwa m.in. Drogę Krzyżową, co miesiąc organizuje adorację Najświętszego Sakramentu, a w każdy piątek w mniejszych grupach omawia tematy z duszpasterskiego programu dla młodzieży. „Dlaczego Apostolska? Bo gromadzi nas Jezus, by przygotować do dzielenia się wiarą i dawania świadectwa. Wspólnota? Gdyż chcemy stanowić jedność. Młodych? Bo jesteśmy młodzi” – piszą członkowie AWM na stronie internetowej parafii.

Więcej o działalności grupy na Facebooku (Apostolska Wspólnota Młodych na Smoczce).

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: Ogólnopolski konkurs poetycko-plastyczny o bł. Karolinie

„Ty ścieżkę życia mi ukażesz” to temat XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem. Dzieci, młodzież, dorośli mogą rysować, malować i pisać wiersze. Każdego roku prace są przesyłane z całej Polski.

„Celem konkursu jest przybliżenie postaci bł. Karoliny Kózkówny jako wzoru do naśladowania, poznanie ideałów i wartości, którymi kierowała się w codziennym życiu oraz podczas walki o swoją wolność i godność. To także rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci, młodzieży i dorosłych oraz upamiętnienie 35. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny” – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję