Reklama

Niedziela Sandomierska

Pracownika z Ukrainy – zatrudnię

O wsparciu uchodźcom wojennym z Ukrainy świadczonym przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnobrzegu mówi Teresa Huńka, dyrektor instytucji.

Niedziela sandomierska 15/2022, str. V

[ TEMATY ]

praca

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Teresa Huńka

Teresa Huńka

Ks. Wojciech Kania: Czy do 28 marca w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się wielu uchodźców z Ukrainy?

Teresa Huńka: Do dziś zgłosiło się do urzędu siedemnaście osób, naturalnie są to w przytłaczającej mierze kobiety. Spowodowane jest to, tym, że Ukrainę opuszczają głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze. Mężczyźni w wieku 18-60 lat muszą pozostać w kraju. W stosunku do liczby uchodźców, których w Tarnobrzegu i powiecie jest około tysiąca, jak na razie jest to niewielka grupa. Pragnę podkreślić, iż osoby z Ukrainy, które zarejestrowały się w ostatnim czasie, są naprawdę zdeterminowane w poszukiwaniu zatrudnienia, one autentycznie bardzo chcą pracować.

Czy są jakieś trudności w procesie rejestracji chętnych do pracy Ukraińców?

Uchodźcy, tak jak wszystkie osoby zgłaszające się do nas, otrzymują pełną pomoc ze strony urzędników. Jeżeli posiadają komplet wymaganych dokumentów, w tym nadany już w Polsce nr PESEL wówczas cała procedura przebiega szybko i sprawnie.

Czy uchodźcy z Ukrainy są traktowani w jakiś wyjątkowy sposób przez urzędników?

Nie. Przysługują im takie same formy wsparcia jak obywatelom naszego kraju. Zatem wszyscy, którzy zgłosili się do nas, mogą być kierowani na: staż, prace interwencyjne, roboty publiczne, mogą podejmować działalność gospodarczą i uzyskiwać środki na ten cel, a także zatrudniać się w ramach tworzonych miejsc pracy, jeśli pracodawcy wyrażą taką gotowość. Na wsparcie mogą także liczyć pracodawcy, którzy winni złożyć w PUP stosowny wniosek. Będziemy do nich kierować osoby, spełniające wymagane kryteria, jeżeli wyrażą taką wolę, będą to także obywatele Ukrainy, czyli klientów widniejących w naszej ewidencji.

Czy wielu pracodawców oraz w jakich branżach wyraziło chęć zatrudnienia obywateli z Ukrainy?

Gdy tylko w Polsce zaczęli pojawiać się uchodźcy, jako urząd zwróciliśmy się do pracodawców z naszego regionu z zapytaniem, czy byliby zainteresowani zatrudnieniem obywateli Ukrainy. Do tej pory pozytywnie na nasze pytanie odpowiedziało 25 firm, które oferują 71 miejsc pracy. Jeśli chodzi o branże, to zaoferowano nam pracę w: gastronomii, piekarnictwie, kosmetologii, w działach produkcyjnych, przy pakowaniu, porządkowaniu i przygotowywaniu pomieszczeń do użytku. Są również oferty dla księgowych i psychologa. Organizowanych jest również wiele kursów, na których chętni będą mogli się przebranżowić i uzyskać zatrudnienie.

Reklama

Wśród Polaków krążą pogłoski, że uchodźcy z Ukrainy odbierają pracę naszym rodakom. Czy to prawda?

Takie pogłoski docierają również do naszego urzędu i muszę jednoznacznie stwierdzić, że są absolutną nieprawdą. Oferty pracy, którymi dysponujemy, kierowane są do wszystkich osób zarejestrowanych u nas, bez względu na narodowość. Wszyscy traktowani są jednakowo. Naturalnie pracodawca ma prawo wybierać osoby, które chciałby zatrudnić w swojej firmie. Dla niego ważna jest chęć do podjęcia pracy wykazywana przez kandydatkę, kandydata oraz determinacja w znalezieniu zatrudnienia. I są to bardzo istotne czynniki. W naszym przypadku kierujemy się tylko i wyłącznie kryteriami takimi jak: wykształcenie, przygotowanie do danego stanowiska pracy, posiadane umiejętności.

Na stronie internetowej urzędu utworzona została zakładka – Strefa pracodawcy zainteresowanego zatrudnieniem osób ze znajomością języka ukraińskiego oraz znających ten język i pragnących podjąć zatrudnienie.

Utworzyliśmy taką strefę jeszcze przed wejściem w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, gdyż trafiały do nas osoby chcące skorzystać z naszej pomocy, ale nie mogły być zarejestrowane. Powstała zatem taka specjalna strefa, gdzie poszukujący zatrudnienia mogą się zaprezentować, pracodawcy natomiast zapoznać się z nimi, a także złożyć swoje oferty. Ułatwiamy w ten sposób kontakt między pracodawcami a poszukującymi pracy.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: duszpasterze z całej Polski rozmawiają o problemach ludzi pracy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

praca

Bożena Sztajner

Swoiste przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II przeżywają na Jasnej Górze duszpasterze ludzi pracy. Kapłani reprezentujący kilkadziesiąt diecezji w Polsce uczestniczą w dorocznych rekolekcjach. To czas nie tylko modlitwy i ćwiczeń duchowych, ale także okazja do rozmów duszpasterskich i zastanawiania się nad sposobami pomocy pracującym i bezrobotnym.

CZYTAJ DALEJ

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

[ TEMATY ]

młodzież

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. "Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu +essa+. Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu" – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję