Reklama

Niedziela Legnicka

Koncertowe Polkowice

Dwa wielkie wydarzenia kulturalne towarzyszyły obchodom Wielkanocy w parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach.

Niedziela legnicka 18/2022, str. VII

[ TEMATY ]

koncert

Wielkanoc

Polkowice

Archiwum parafii

Wykonawcy Oratorium

Wykonawcy Oratorium

Pierwszym z nich był koncert Narodowej Orkiestry Bandurzystów Ukrainy, który zgromadził ogromne rzesze miłośników muzyki, ale także tych, którzy chcieli przyjść z pomocą poszkodowanym w wojnie na Ukrainie. Po koncercie wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 2 prowadzili kwestę na wsparcie poszkodowanych w wojnie. Koncert, który odbył się w Wielką Środę, miał charakter folkowy, nawiązujący do ludowych utworów ukraińskich.

Drugim wydarzeniem było Oratorium Modlitwa Kościoła wykonane we wtorek wielkanocny przez zespół wokalny Cantus Mirabilis oraz zespół smyczkowy Sonus Anime. Była to prawdziwa uczta duchowa. Takie utwory, jak Hymn ku czci Krzyża wykonywany przez solistkę i chór czy Modlitwa zawierzenia, zapierały dech w piersiach. Oratorium skomponowane przez Adriana Sielickiego i Daniela Dziudę było duchową wędrówką zawierzenia się Bogu. Kolejne utwory malowały w wyobraźni słuchaczy obrazy pełne mistycznych odniesień. Każdy utwór poprzedzony został fragmentem z Pisma Świętego lub nauczania papieskiego, który odczytywali członkowie Stowarzyszenia św. Sebastiana. Po koncercie powstał także pomysł stworzenia oratorium o św. Sebastianie, w związku z przygotowaniami do ogłoszenia go patronem miasta.

Wydarzenia, które zostały zorganizowane w tej świątyni, były możliwe do przeprowadzenia dzięki dobrej współpracy gminy Polkowice, Centrum Kultury w Polkowicach, Stowarzyszenia św. Sebastiana i parafii. Oba wydarzenia odnosiły się także do aktualnych wydarzeń wojennych i były wyrazem wsparcia dla walczących oraz pomocą dla poszkodowanych.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Sebastian pielgrzymuje

Niedziela legnicka 4/2022, str. VII

[ TEMATY ]

św. Sebastian

Polkowice

Archiwum parafii

Parafianie mogą przyjąć do swoich domów ikonę świętego

Parafianie mogą przyjąć do swoich domów ikonę świętego

Od 20 stycznia w liturgiczne wspomnienie św. Sebastiana męczennika w Polkowicach rozpoczęła się peregrynacja ikony tego świętego pierwszych wieków.

Uroczystość nadania patronatu św. Sebastiana miastu Polkowice, planowana jest na 4 lipca tego roku, w 342. rocznicę zawierzenia miasta przez rajców miejskich opiece św. Sebastiana, podczas panującej wówczas epidemii dżumy. – Prośby rajców, duchownych i mieszczan zostały wówczas wysłuchane. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, ale również spełniając złożone przyrzeczenia, dzisiejsze władze miasta powróciły do zobowiązań złożonych przed wiekami – mówi ks. Marek Kluwak, proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Chirurg wojskowy z Azowstalu: będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

2023-01-31 09:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Parafia św. Mikołaja w Kijowie

Zniszczony Chresoń

Zniszczony Chresoń

Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg – powiedział w rozmowie z rkc.org.ua ukraiński chirurg wojskowy polskiego pochodzenia Denys Hajduk, jeden z czterech chirurgów, którzy pracowali w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej. Opowiedział o swojej pracy i pobycie w niewoli.

W czasie pobytu w Azowstalu Denys Hajduk wielokrotnie znajdował się w sytuacjach zagrażających życiu. Gdy w czasie ostrzału bunkier, gdzie chronili się ludzie, został naruszony odkopanych rannych przenoszono od razu na stół operacyjny. „W pewnym momencie, kiedy czekaliśmy na kolejnego rannego, wewnętrzny głos, czy jakieś przeczucie, kazało mi natychmiast wyjść z sali operacyjnej (…). Było nas wtedy około 4 osób. I jak tylko wyszliśmy za drzwi, 30 sekund później nastąpiło bezpośrednie trafienie rakiety w szyb bunkra, który prowadził do sali operacyjnej. Fala podmuchu natychmiast wyrzuciła nas za drzwi. Nasze włosy i polarowe kurtki zostały spalone przez ogień. Gdybyśmy byli na bloku operacyjnym, nie mielibyśmy szans na przeżycie” – opowiedział Hajduk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję