Reklama

Niedziela Wrocławska

A los padł na Macieja

Niedziela Miłosierdzia Bożego była dniem święceń biskupich ks. Macieja Małygi, który teraz będzie pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej.

Niedziela wrocławska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia biskupie

Bp Maciej Małyga

Tomasz Lewandowski

Biskup Maciej Małyga

Biskup Maciej Małyga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konsekracji w katedrze wrocławskiej dokonał abp Józef Kupny wraz z bp. Jackiem Kicińskim i bp. Ignacym Decem. Na uroczystości obecni byli wszyscy biskupi metropolii wrocławskiej.

W czasie liturgii homilię wygłosił bp Jacek Kiciński. Na samym początku przywołał słowa z Dziejów Apostolskich: „A los padł na Macieja”, wskazując na wybranego do posługi biskupiej ks. Macieja Małygę. W dalszej części bp Jacek odniósł się do modlitwy święceń biskupich. Przed liturgią święceń odczytana została bulla papieska. Zostało w niej zawarte także uzasadnienie wyboru, a wśród nich słowa odnoszące się do nowego biskupa: „wyróżniłeś się roztropnością, pobożnością, sposobem wykonywania postawionych tobie zadań, miłością oraz posługą kierownictwa szczególnie wprowadzaniu tak alumnów jak i kapłanów do jedności z Chrystusem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie liturgii wyrazy wdzięczności wyrazili biskupi, kapłani oraz wierni archidiecezji wrocławskiej. Biskup Maciej, zabierając głos, na samym początku podziękował Bogu: – Tobie Miłującemu świat dziękuję, który posłałeś Swego Syna na świat, aby ten świat zbawić, a nie potępić. Zbawić i uratować przed samozagładą i to ostateczną. Tobie, który ze swoim krzyżem stanąłeś w środku kosmosu i historii chwała, dziękczynienie i cześć – mówił bp Maciej.

Reklama

W dalszej części bp Małyga wyraził słowa wdzięczności metropolicie wrocławskiemu, braciom biskupom, kapłanom, rodzicom, rodzeństwu, rodzinie, przełożonym seminarium, klerykom, siostrom zakonnym, przyjaciołom, bliskim, znajomym, kolegom, koleżankom od Wróblowic przez Lutynię, Wrocław, Oleśnicę, Freiburg, Henryków, Sulistrowiczki. – Pamiętam o tych, którzy przeszli przez bramę śmierci. Obejmuję ich modlitwą. Wszystkim zebranym dziękuję za obecność i życzę wiele nadziei i światła. Na koniec proszę o modlitwę. (...) Wierzę też, że święcenia mają swoją moc, bo to jest dar Bożego Ducha. (...) Ta posługa to jest charyzmat, czyli dar dla wspólnoty. Nie dla jednego, na pewno nie dla mnie, ale dar dla Kościoła, Ciała Pana, Ciała przez nas umęczonego, któremu należy się nasza wspólna miłość. Miłującemu świat Ojcu przez Syna w Duchu chwała i dziękczynienie – mówił na zakończenie liturgii bp Maciej Małyga.

Nowego biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej polecamy modlitwie.

A cały serwis związany ze święceniami biskupimi wraz z galerią zdjęć można znaleźć wczytując kod QR:

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myśl na tydzień - bp Maciej Małyga

[ TEMATY ]

Myśl na tydzień

Bp Maciej Małyga

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Maciej Małyga

Biskup Maciej Małyga

20.12.2022 – 26.12.2022
Nawet jeśli ktoś by został Mistrzem Świata, to i tak nie będzie to większa rzecz niż zaprowadzenie kogoś do Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP

2024-06-18 18:10

BP KEP

bp Wojciech Osial

bp Wojciech Osial

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję