Reklama

Niedziela Wrocławska

A los padł na Macieja

Niedziela Miłosierdzia Bożego była dniem święceń biskupich ks. Macieja Małygi, który teraz będzie pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej.

Niedziela wrocławska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia biskupie

Bp Maciej Małyga

Tomasz Lewandowski

Biskup Maciej Małyga

Biskup Maciej Małyga

Konsekracji w katedrze wrocławskiej dokonał abp Józef Kupny wraz z bp. Jackiem Kicińskim i bp. Ignacym Decem. Na uroczystości obecni byli wszyscy biskupi metropolii wrocławskiej.

W czasie liturgii homilię wygłosił bp Jacek Kiciński. Na samym początku przywołał słowa z Dziejów Apostolskich: „A los padł na Macieja”, wskazując na wybranego do posługi biskupiej ks. Macieja Małygę. W dalszej części bp Jacek odniósł się do modlitwy święceń biskupich. Przed liturgią święceń odczytana została bulla papieska. Zostało w niej zawarte także uzasadnienie wyboru, a wśród nich słowa odnoszące się do nowego biskupa: „wyróżniłeś się roztropnością, pobożnością, sposobem wykonywania postawionych tobie zadań, miłością oraz posługą kierownictwa szczególnie wprowadzaniu tak alumnów jak i kapłanów do jedności z Chrystusem”.

Na zakończenie liturgii wyrazy wdzięczności wyrazili biskupi, kapłani oraz wierni archidiecezji wrocławskiej. Biskup Maciej, zabierając głos, na samym początku podziękował Bogu: – Tobie Miłującemu świat dziękuję, który posłałeś Swego Syna na świat, aby ten świat zbawić, a nie potępić. Zbawić i uratować przed samozagładą i to ostateczną. Tobie, który ze swoim krzyżem stanąłeś w środku kosmosu i historii chwała, dziękczynienie i cześć – mówił bp Maciej.

Reklama

W dalszej części bp Małyga wyraził słowa wdzięczności metropolicie wrocławskiemu, braciom biskupom, kapłanom, rodzicom, rodzeństwu, rodzinie, przełożonym seminarium, klerykom, siostrom zakonnym, przyjaciołom, bliskim, znajomym, kolegom, koleżankom od Wróblowic przez Lutynię, Wrocław, Oleśnicę, Freiburg, Henryków, Sulistrowiczki. – Pamiętam o tych, którzy przeszli przez bramę śmierci. Obejmuję ich modlitwą. Wszystkim zebranym dziękuję za obecność i życzę wiele nadziei i światła. Na koniec proszę o modlitwę. (...) Wierzę też, że święcenia mają swoją moc, bo to jest dar Bożego Ducha. (...) Ta posługa to jest charyzmat, czyli dar dla wspólnoty. Nie dla jednego, na pewno nie dla mnie, ale dar dla Kościoła, Ciała Pana, Ciała przez nas umęczonego, któremu należy się nasza wspólna miłość. Miłującemu świat Ojcu przez Syna w Duchu chwała i dziękczynienie – mówił na zakończenie liturgii bp Maciej Małyga.

Nowego biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej polecamy modlitwie.

A cały serwis związany ze święceniami biskupimi wraz z galerią zdjęć można znaleźć wczytując kod QR:

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sługa radości

Święcenia biskupie są znaczące dla historii Kościoła lokalnego.

Biskup Adam Bab, nowy biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, przyjął święcenia w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w archikatedrze lubelskiej. U progu pasterskiej służby wyznał: – Jezu Chryste, za św. Piotrem, pierwszym z Apostołów, w obecności Kościoła powtarzam: Ty jesteś Synem Bożym, jedynym Zbawicielem świata. Tobie zawdzięczam poznanie Twojego i mojego Ojca, od którego wszystko pochodzi. Od Ciebie i od Twojego Ojca otrzymałem dar Ducha Świętego, który prowadził i wciąż prowadzi mnie w głąb tajemnicy Bożego życia. Poznanie Ciebie napełnia ludzkie serce szczęściem, ponad które nie ma większego. Chcę, aby Twoja radość była we mnie, aby ta radość stała się udziałem wszystkich, do których mnie poślesz.

CZYTAJ DALEJ

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Szwedzki biolog Svante Paabo laureatem Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022

2022-10-03 12:12

[ TEMATY ]

nagroda Nobla

PAP/EPA/Henrik Montgomery

Svante Paabo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022 za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Jak wyjaśnił Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu, dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog Svante Paabo dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję