Reklama

Historia

Przełom w naszych dziejach

Wydarzenie z 966 r. określiło życie późniejszych pokoleń Polaków. Debata na ten temat jest również ważną dyskusją o przyszłości Polski.

Deklaratywnie większość Polaków uznaje, że wierność chrześcijańskim wartościom jest dla nich ważna. Ale z jednej strony mamy coraz bardziej zlaicyzowany świat, jesteśmy bombardowani przez permisywistyczny przekaz Zachodu, a z drugiej – wypaczoną wizję wiary serwowaną przez oficjalną doktrynę Rosji. Odnalezienie właściwej drogi do wartości nie jest proste. – Debata na ten temat ma wielkie znaczenie przede wszystkim w dobie współczesnych wyzwań, współczesnego kryzysu w Europie oraz sytuacji geopolitycznej, w której aktualnie się znajdujemy – powiedział Bartosz Lewandowski, rektor warszawskiego Collegium Intermarium, w którego siedzibie 23 kwietnia zorganizowano konferencję popularno naukową pt. „Przyszłość Polski – wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu”.

Konstytucja tożsamości

Ostatnie miesiące pokazały, że w obliczu próby Polacy głęboko czerpią ze swej narodowej „studni miłości i wrażliwości”. Wbrew pragmatycznej, wyrafinowanej praktyce Zachodu otwieramy nasze domy dla potrzebujących pomocy uchodźców z Ukrainy. Choć większość robi to z „pobudek serca”, a nie ze względów religijnych, to w gruncie rzeczy realizujemy ewangeliczne przykazanie Jezusa Chrystusa. Ten „poryw serca”, ta esencja naszego narodu była kształtowana przez blisko jedenaście wieków polskiego chrześcijaństwa. Z pewnością nasza moralność, wrażliwość i ofiarność dziś wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby w 966 r. Mieszko I nie zdecydował się przyjąć chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech.

Chrzest był wydarzeniem przełomowym w historii Polski. Minister edukacji Przemysław Czarnek wskazał, że „chrzest Mieszka I oraz książęcego dworu to jeden z najbardziej przełomowych momentów w dziejach naszego kraju. Zapoczątkował on bowiem wieloletni i wielowymiarowy proces przeobrażeń Rzeczypospolitej – od państwowych, przez polityczne, społeczne, kulturalne, po moralne czy obyczajowe”.

Chrześcijaństwo w praktyce przełożyło się na ukonstytuowanie się naszej narodowej tożsamości opartej na niezbywalnych po dziś dzień wartościach chrześcijańskich. – Zasady te od wieków pozostają fundamentem naszego dziedzictwa kulturowego. A obecnie zyskują na znaczeniu w związku z postępującą laicyzacją społeczeństwa – podkreślił minister Czarnek.

Reklama

Demokracja bez wartości

Polacy powinni za wszelką cenę pielęgnować Święto Chrztu Polski, by skutecznie wprowadzić je w nasz społeczny i kulturowy krwiobieg. Cały naród powinien uświadomić sobie bogactwo tradycji ukształtowanej przez wieki faktem przyjęcia chrześcijaństwa, ale też wpływu tego wydarzenia na kolejne, przyszłe pokolenia. – W moim przekonaniu Święto Chrztu jest najważniejszym świętem narodowym, choć jednocześnie najmniej obchodzonym. Przecież Chrzest Polski był aktem na tyle doniosłym, że określił życie wszystkich późniejszych pokoleń Polaków – podkreślił b. marszałek Sejmu Marek Jurek.

Jest to ważne zwłaszcza dziś, gdy próbuje nam się wmówić, że najważniejszymi wartościami są wolność i demokracja. Reszta się nie liczy. Owszem, one są ważne, ale jak słusznie zauważył europoseł Patryk Jaki, demokracja bez wartości chrześcijańskich nie ma sensu. Jest tylko wolą większości, którą można manipulować. – „Demokracja bez wartości zamienia się w jawny albo zakamuflowany totalitaryzm”. Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II dzisiaj wybrzmiewają szczególnie głośno – zaznaczył Jaki. – Bo skoro Boga można wyrzucać do kosza, to jedynym sposobem ustalania zasad jest decyzja większości. Można uznać decyzją większości, że jakiś naród jest zły, i wrzucamy go do pieca, albo można uznać decyzją większości, że nie należy ratować mordowanych Ukraińców, bo może nam nie starczyć na wygodne życie i np. na nowego iPhone’a. Gdy demokrację pozbawiamy wartości, to tłum znów powie, żeby „uwolnić Barabasza” – dodał europoseł.

2022-04-29 10:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz: niech Jubileusz Chrztu Polski pogłebi pogłebi wiarę

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Archiwum Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny
list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Wspomnienie Chrztu Polski niech stanie się okazją, by podjąć konkretne decyzje służące pogłębieniu własnej wiary i świadczeniu o niej - napisał w przedświątecznym liście do emigrantów polskiego pochodzenia bp Wiesław Lechowicz. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zachęcił do przeżywania Jubileuszu Chrztu Polski i Roku Świętego Miłosierdzia oraz przesłał życzenia na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Publikujemy tekst listu bp. Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej:

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję