Reklama

Niedziela plus

Boża Wędrowniczka znów w drodze

Podczas tegorocznych uroczystości świętowojciechowych w Gnieźnie zainaugurowano nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Niedziela Plus 19/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

EpiskopatNews/Jerzy Andrzejewski

Mam nadzieję, że to rozpoczynające się nawiedzenie ożywi naszą wiarę i uwrażliwi nasze serca na to, co Matka Boża do nas przynosi. Ona nigdy nie wskazuje na siebie. Ona zawsze wskazuje na kogoś drugiego – na Jezusa, ufam więc, że jednym z owoców wędrówki Bogarodzicy po naszych parafiach będzie otwarcie się na Boga i drugiego człowieka – powiedział abp Wojciech Polak.

Hasłem przewodnim peregrynacji jasnogórskiego Obrazu po archidiecezji gnieźnieńskiej jest tytuł najstarszej polskiej pieśni – Bogurodzica. Jej autorstwo tradycja przypisuje św. Wojciechowi, co dodatkowo łączy Matkę Bożą z Gnieznem – kolebką polskiego Kościoła i państwa polskiego.

Uroczysta inauguracja nawiedzenia miała miejsce na początku I Nieszporów o św. Wojciechu, sprawowanych w katedrze gnieźnieńskiej 23 kwietnia wieczorem. Obraz wnieśli do bazyliki kanonicy Kapituły Prymasowskiej przy wtórze jasnogórskich fanfar i biciu dzwonu św. Wojciech. W tym samym czasie biły dzwony wszystkich kościołów archidiecezji. Chór Prymasowski wykonał Bogurodzicę na melodię gnieźnieńską. Pieśń ta towarzyszyła przygotowaniom do peregrynacji i teraz prowadzić będzie Matkę Bożą do kolejnych dekanatów i parafii.

– Święta Boża Wędrowniczko! Rozpoczynasz pielgrzymkę w naszym świętowojciechowym Kościele. Szeroko otwieramy się na Ciebie, bo bardzo potrzebujemy Twoich matczynych nawiedzin. Potrzebujemy Twojego wstawiennictwa i Twojej opieki. Potrzebujemy Twego wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać. Potrzebujemy Twojego spojrzenia, by nasze oczy spotkały się z Twoimi oczami, z których wypływa tyle bliskości, czułości i zrozumienia. Potrzebujemy także Twoich rąk, które nas przygarną i na nowo wskażą nam drogę do Twojego Syna, naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – powiedział w modlitwie powitania abp Polak.

Prymas Polski nawiązał też do trwającej od blisko 2 miesięcy wojny na Ukrainie, modląc się za wszystkie ofiary, rozdzielone rodziny, starców i dzieci uciekających przed zniszczeniem i śmiercią.

Reklama

– Pani Jasnogórska, Ty znasz wszystkie nasze niepokoje. Pomóż nam ten niespokojny czas przeżyć z ufnością i wiarą. Wierzymy, że pragniesz wejść we wszystkie nasze niepokoje, bóle i cierpienia. Wiemy, że pragniesz wypraszać nam u Twego Syna dar pokoju. Gdzie Ty jesteś, tam zawsze wschodzi światło nadziei – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Prymas modlił się także za górników, którzy zginęli w kopalni „Zofiówka”, i za ich rodziny. – Przyjdź im z pomocą – prosił Matkę Bożą abp Polak.

Na koniec słowami kard. Stefana Wyszyńskiego, za którego beatyfikację w Gnieźnie w tych dniach odbywa się ogólnopolskie dziękczynienie, powtórzył: „Na Wzgórzu Lecha, w Gnieźnie orłów białych, jesteśmy tym mocniej zobowiązani dziękować Tobie za wszystko, co uczyniłaś przez wstawiennictwo swoje u Syna dla każdego Polaka, dla każdej Polki, dla każdej rodziny, dla całego Narodu, dla naszej Ojczyzny”.

Podczas uroczystości Obraz niesiony był ulicami Gniezna w procesji razem z relikwiami św. Wojciecha oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Po niedzielnej sumie odpustowej został przewieziony do Inowrocławia, skąd rozpoczął wędrówkę po kolejnych parafiach.

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej potrwa w archidiecezji gnieźnieńskiej do 19 lutego 2023 r. /Oprac. J.M.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się doroczna konserwacja Obrazu Matki Bożej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyły się przegląd i konserwacja Cudownego Obrazu Matki Bożej. Corocznej, dokonywanej zawsze w Wielkim Tygodniu, rutynowej kontroli, tym razem przewodniczył dr hab. Krzysztof Chmielewski. - Stan ikony jest dobry i nie wzbudza niepokoju – ocenił konserwator.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję