Reklama

Niedziela plus

Licheń

Solidarność drogą pokoju

Po 2 latach przerwy spowodowanych pandemią odbyła się XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Wspotkaniu pod hasłem: „Matko Miłości, obdarz nas pokojem”, w dniach 23-24 kwietnia wzięło udział ok. 3 tys. związkowców reprezentujących różne zawody, m.in.: górnicy, energetycy, stoczniowcy, hutnicy czy kolejarze, oraz ponad sto pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całej Polski.

Kulminacyjnym momentem była Msza św. celebrowana w niedzielne południe w licheńskiej bazylice pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchia, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

W homilii abp Pennacchio powiedział: – Dziś te słowa Bóg kieruje do każdego z nas: Przestań się lękać, siostro i bracie, Jezus żyje. Jest obecny pośród nas. Pokój jest pierwszym darem zwycięskiego Pana dla świata umęczonego wojnami, niepokojami i lękiem.

Reklama

Nuncjusz przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Solidarność jest drogą pokoju”. – Solidarność jest to mocna i trwała wola angażowania się na rzecz dobra wspólnego. Wszyscy bowiem jesteśmy naprawdę odpowiedzialni za wszystkich. W tych trudnych dniach brutalnej wojny, kiedy nasze poczucie bezpieczeństwa zostało zagrożone, jak uczniowie Chrystusa powinniśmy stać się tymi, którzy wprowadzają pokój, zarówno przez nawrócenie serca, jak i przez działanie na rzecz prawdy, wolności, sprawiedliwości i miłości, które są fundamentem pokoju – zauważył.

Związkowcy modlili się, aby Solidarność nigdy nie zapomniała o powodach swojego powstania i była wierna ideałom. Modlitwą otaczano także pomordowane i zmarłe osoby ze związku, szczególnie tragicznie zmarłych ostatnio górników z kopalń „Zofiówka” i „Pniówek”. Modlitwą objęto także poszukiwanych oraz rodziny dotknięte tą tragedią.

Tradycyjnie po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki udali się wraz z pocztami sztandarowymi pod znajdujące się nieopodal bazyliki pomniki św. Jana Pawła II oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności, a także pod obelisk upamiętniający powstanie NSZZ „Solidarność”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy złożyli kwiaty pod pomnikiem kapelana Solidarności.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarność na mocnym fundamencie

Niedziela warszawska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża

Solidarność

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. kanonik Michał Kotowski

Ks. kanonik Michał Kotowski

O peregrynacji obrazu Matki Bożej Solidarności Robotników, pracoholizmie, mobbingu i głoszeniu Ewangelii na 30. piętrze wieżowca z ks. Michałem Kotowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: 1 maja wspominamy św. Józefa Robotnika, patrona ludzi pracy. Jakimi problemami żyją dzisiaj ludzie pracy w stolicy?

Ks. Michał Kotowski: Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że pojęcie „ludzie pracy” nie jest dziś już tak jednoznaczne, jak dawniej. Kiedyś rozumiano pod tym określeniem ludzi ciężkiej, fizycznej pracy – hutników, stoczniowców, górników. Dzisiaj każdy, kto wykonuje jakąś pracę, należy do ludzi pracy. Obecnie w Warszawie nie ma w zasadzie tak wielkich zakładów przemysłowych, jak np. na Śląsku. Jest dawna Huta Warszawa, ale w niej kiedyś pracowało kilkanaście tysięcy ludzi, dzisiaj ok. 500 osób.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję