Reklama

Niedziela plus

Licheń

Solidarność drogą pokoju

Po 2 latach przerwy spowodowanych pandemią odbyła się XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Wspotkaniu pod hasłem: „Matko Miłości, obdarz nas pokojem”, w dniach 23-24 kwietnia wzięło udział ok. 3 tys. związkowców reprezentujących różne zawody, m.in.: górnicy, energetycy, stoczniowcy, hutnicy czy kolejarze, oraz ponad sto pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całej Polski.

Kulminacyjnym momentem była Msza św. celebrowana w niedzielne południe w licheńskiej bazylice pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchia, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

W homilii abp Pennacchio powiedział: – Dziś te słowa Bóg kieruje do każdego z nas: Przestań się lękać, siostro i bracie, Jezus żyje. Jest obecny pośród nas. Pokój jest pierwszym darem zwycięskiego Pana dla świata umęczonego wojnami, niepokojami i lękiem.

Reklama

Nuncjusz przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Solidarność jest drogą pokoju”. – Solidarność jest to mocna i trwała wola angażowania się na rzecz dobra wspólnego. Wszyscy bowiem jesteśmy naprawdę odpowiedzialni za wszystkich. W tych trudnych dniach brutalnej wojny, kiedy nasze poczucie bezpieczeństwa zostało zagrożone, jak uczniowie Chrystusa powinniśmy stać się tymi, którzy wprowadzają pokój, zarówno przez nawrócenie serca, jak i przez działanie na rzecz prawdy, wolności, sprawiedliwości i miłości, które są fundamentem pokoju – zauważył.

Związkowcy modlili się, aby Solidarność nigdy nie zapomniała o powodach swojego powstania i była wierna ideałom. Modlitwą otaczano także pomordowane i zmarłe osoby ze związku, szczególnie tragicznie zmarłych ostatnio górników z kopalń „Zofiówka” i „Pniówek”. Modlitwą objęto także poszukiwanych oraz rodziny dotknięte tą tragedią.

Tradycyjnie po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki udali się wraz z pocztami sztandarowymi pod znajdujące się nieopodal bazyliki pomniki św. Jana Pawła II oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności, a także pod obelisk upamiętniający powstanie NSZZ „Solidarność”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy złożyli kwiaty pod pomnikiem kapelana Solidarności.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Tokarczuk a narodziny Solidarności

Niedziela przemyska 37/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Solidarność

abp Ignacy Tokarczuk

Archiwum IPN, Odział w Rzeszowie

Poświęcenie przez bp. Ignacego Tokarczuka sztandaru Komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” WSK-pzl Rzeszów. Stadion „Stali” Rzeszów, 20 września 1981

Poświęcenie przez bp. Ignacego Tokarczuka sztandaru Komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” WSK-pzl Rzeszów. Stadion „Stali” Rzeszów, 20 września 1981

Bp Ignacy Tokarczuk obejmując w 1965 r. diecezję przemyską, posiadał duże doświadczenie duszpasterskie. Znany był też z jednoznacznie antykomunistycznej postawy, radykalizmu społecznego i ewangelicznego, otwartości na potrzeby wiernych, bezkompromisowości i umiłowania prawdy oraz dążenia do życia w duchu św. Franciszka z Asyżu.

Informacje o wybuchu strajków w Gdańsku, potem rozlaniu się ich na całe Wybrzeże, zostały przyjęte przez bp. Tokarczuka z wielką nadzieją. Jak pisał w swoich dziennikach, 18 sierpnia 1980 r. odprawił w intencji robotników Mszę św. i odmówił brewiarz. Tego samego dnia dopisał jednak: „wracam do obowiązków biskupich”. Odnotował też, że władza podjęła próby osłabienia oporu robotników, ci zaś zajęli postawę bardziej zdecydowaną niż „inteligenci z opozycji”. Wyrażane opinie opierał na spostrzeżeniu, że robotnicy przez całe lata doznawali upokorzeń i wyzysku. Tym też tłumaczył ich twardą decyzję o kontynuowaniu strajku, aż do zwycięstwa. Tego samego dnia też dopisał: „Decydują się losy narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo młodego Kościoła

2022-10-03 13:07

[ TEMATY ]

KSM

młodzież

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

bierzmowani

Małomice

ks. Marcin Bobowicz

Spotkanie z młodzieżą w Małomicach

Spotkanie z młodzieżą w Małomicach

Przedstawiciele KSM naszej diecezji spotkali się 1 października z kandydatami do bierzmowania w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Małomicach.

Spotkania z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania to jedna z propozycji, które diecezjalny KSM kieruje do parafii. To ważne, by młodzi ludzie przychodzący do kościoła widzieli, że wśród osób w podobnym wieku są ludzie prawdziwie kochający Pana Boga i chcący Mu służyć. Takie spotkania to czas świadectw, opowieści o działaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz integracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję