Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Patron już z nami!

We wspólnocie parafialnej w Barlinku przeżywaliśmy historyczne wydarzenie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

św. Wojciech

wprowadzenie relikwii

J. Andrzejewski

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

Podczas uroczystej Mszy św. odpustowej 24 kwietnia, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga, wprowadziliśmy i zainstalowaliśmy na stałe w świątyni relikwie naszego Świętego Patrona – św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Przed rozpoczęciem Mszy św. arcybiskup poświęcił nowy relikwiarz i miejsce stałego przechowywania cząstki relikwii – relikwiarium.

Dzień wcześniej dostąpiliśmy wielkiej łaski od Pana Boga. Jako delegacja naszej parafii odebraliśmy z rąk abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, relikwie pierwszego stopnia patrona naszej wspólnoty parafialnej – św. Wojciecha. Uroczystość przekazania relikwii miała miejsce w bazylice katedralnej w Gnieźnie podczas uroczystej Mszy św. o godz. 12, której przewodniczył prymas Polski. Na zakończenie Eucharystii otrzymaliśmy cząstkę pochodzącą z kości św. Wojciecha wraz z certyfikatem autentyczności, sporządzonym w języku łacińskim.

Arcybiskup Andrzej Dzięga, w wygłoszonej homilii podczas Mszy św. odpustowej, wskazał nam na przykład życia św. Wojciecha i jego odwagę w wyznawaniu wiary. Mówił także o dramacie okrutnej wojny na Ukrainie i wezwał wszystkich do modlitwy, ale także podziękował za pomoc, którą wszyscy niosą naszym braciom i siostrom Ukraińcom, którzy doświadczają cierpienia ze strony agresora. Zachęcił wszystkich, aby często modlić się za przyczyną św. Wojciecha.

Reklama

Na uroczystości zgromadzili się licznie przybyli parafianie i mieszkańcy Barlinka, młodzież i dzieci, kapłani z dekanatu Barlinek, jak również kapłani z terenu naszej diecezji. Nasza radość jest tym większa, że wprowadzenie relikwii św. Wojciecha dokonało się w roku jubileuszowym 25. rocznicy erygowania naszej parafii i 50. rocznicy powstania diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Polecajmy naszemu patronowi wszystkie nasze sprawy, sprawy naszej ojczyzny i osobiste intencje oraz prośmy o czuwanie nad nami, naszą parafią oraz dalszą budową naszej świątyni. Święty Wojciechu – módl się za nami!

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wprowadzenie relikwii

Niedziela wrocławska 21/2022, str. II

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Ks. Łukasz Romańczuk/ Niedziela

Moment przekazania relikwii

Moment przekazania relikwii

Do parafii Trójcy Świętej przybył abp Mieczysław Mokrzycki, który podczas Eucharystii przekazał relikwie św. Jana Pawła II.

Relikwie zostały przekazane na ręce proboszcza ks. Andrzeja Szyca. W homilii abp Mieczysław Mokrzycki mówił o swoim doświadczeniu bycia u boku św. Jana Pawła II przez ostatnie 10 lat jego życia. Hierarcha przypomniał także nauczanie oraz działalność papieża – Polaka. Na początku metropolita lwowski zadał pytania: „Czego uczy nas świętość tego ucznia Jezusowego? Kim on był i kim powinien być dla nas?”.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpackie: W Rzeszowie odsłonięto mural błogosławionej rodziny Ulmów

2023-09-28 17:50

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

PAP/Darek Delmanowicz

W czwartek na ścianie budynku przy ulicy Gałęzowskiego w Rzeszowie odsłonięty został mural przedstawiający błogosławioną rodzina Ulmów z Markowej.

W uroczystości udział wziął m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który podkreślił, że czwartkowa uroczystość to kontynuacja wydarzeń, które rozpoczęły się 10 września, czyli w dniu beatyfikacji Ulmów. Dodał, że uroczystość beatyfikacyjna miała wymiar edukacyjny. "Cały świat dowiedział się bowiem o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Z bohaterstwem aż do śmierci" – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Mazowsze zagra i zaśpiewa w Watykanie

2023-09-29 11:15

[ TEMATY ]

Mazowsze

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze"

materiał prasowy

Najbliższym koncertem, o czym piszemy jako pierwsi, zespół „Mazowsze” zachwyci Watykan i Rzym.

Zespołu „Mazowsze” nikomu przedstawiać nie trzeba. Choć, wobec ogromu ich działań, koncertów, przedstawień, promocji Polski, słowo „zespół” można by zastąpić mianem Instytucji, umoszczonej w podwarszawskim Mateczniku. Zachwycają nas od 75 lat, także w poszukiwaniu nowych form prezentacji polskiej kultury i tradycji, nie tylko ludowej, z którą docierają do wszystkich zakątków Świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję