Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Pokonać konia trojańskiego

Dlaczego tak wiele osób przegrywa z cukrzycą? Powodów jest kilka, to m.in. brak wiedzy i niechęć do zmian.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, często rozwija się skrycie i przez wiele lat nie daje odczuwalnych objawów. Kiedy pojawiają się charakterystyczne dolegliwości, np.: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, powolne gojenie się ran, choroba jest już zwykle zaawansowana. Doktor nauk o zdrowiu Beata Stepanow – pielęgniarka diabetologiczna i autorka poradnika 12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą – podkreśla, że z tego powodu cukrzyca bywa porównywana do konia trojańskiego.

Cukrzycę można jednak wykryć przy pomocy powszechnie dostępnego badania, którym jest sprawdzenie poziomu glukozy we krwi na czczo. Takie badanie powinien wykonać raz w roku każdy po 45. roku życia, zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększają nadwaga lub otyłość, nadciśnienie, stwierdzone przypadki cukrzycy w rodzinie, siedzący tryb życia. W grupie ryzyka są też kobiety, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa.

Warto zapamiętać normy poziomu glukozy we krwi. Wynik mieszczący się w przedziale 77-99 mg/dl jest prawidłowy. Poziom cukru w przedziale 100-125 ml/dl oznacza stan przedcukrzycowy. Przy wyniku 126 ml/dl i powyżej mamy już do czynienia z cukrzycą. Ważne, by badanie było wykonane w laboratorium, w godzinach porannych, u osoby będącej na czczo – 8-14 godzin od ostatniego posiłku – wypoczętej, po przespanej nocy.

Cukrzyca jest jedną z tych chorób, w których leczeniu zasadniczą rolę odgrywają zrównoważona dieta i aktywność fizyczna. Dla pacjentów oznacza to zwykle konieczność wprowadzenia zmian w trybie życia. Tutaj często zaczynają się schody. Jak pisze w poradniku Beata Stepanow: „Pojawienie się cukrzycy czasami motywuje do pozytywnych zmian dotyczących nawyków żywieniowych czy przestrzegania regularnej aktywności fizycznej, zwłaszcza wtedy, gdy jest obok osoba, która wspiera i motywuje. Istnieje również drugie oblicze cukrzycy, które powoduje wycofanie się osoby z procesu terapeutycznego. Widzimy wówczas, jak z wielu powodów osoba z cukrzycą nie przestrzega zaleceń pielęgniarskich i lekarskich”.

Reklama

W powszechnej opinii cukrzyca to choroba, która charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi. Jej leczenie jednak to nie tylko dbanie o prawidłowy poziom glukozy we krwi, to także troska o to, by nie dopuścić do powikłań. Cukrzyca, która nie jest prawidłowo leczona, może spowodować zawał serca, udar, doprowadzić do utraty wzroku, amputacji stóp i innych niebezpiecznych powikłań.

Poradnik 12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą to źródło wiedzy i zbiór rad, jak wypracować prawidłowe nawyki, zwłaszcza te dotyczące posiłków i aktywności fizycznej. Autorka proponuje m.in. system 4 D, na który składają się: decyzja, działanie, dyscyplina i determinacja. W przypadku zarówno cukrzycy, jak i stanu przedcukrzycowego przede wszystkim warto podjąć decyzję co do diety i codziennej aktywności fizycznej. Następnie należy zmierzyć obwód: pasa, bioder i ramion i obliczyć wskaźnik BMI. Gdy już mamy plan diety i aktywności fizycznej oraz sprawdzone podstawowe parametry zdrowotne, dążymy do osiągnięcia samodyscypliny, w czym pomoże postanowienie: na początek będę to robić przez 21 dni i udowodnię sobie, że to działa. Determinacja w tym przypadku oznacza natomiast wypracowanie sposobów, które pomogą nam pokonać dość powszechną przypadłość – niechęć do zmian; może to być np. znalezienie osoby, z którą będziemy ćwiczyć, lub przygarnięcie psa, który będzie nas mobilizował do spacerów.

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cukrzyca - chrońmy naszą przyszłość

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2012, str. 6

[ TEMATY ]

zdrowie

cukrzyca

Marta Bensz

Ponad milion Polaków jest chorych na cukrzycę, kolejny milion Polaków jest chory, ale nie wie o tym

Ponad milion Polaków jest chorych na cukrzycę, kolejny milion Polaków jest chory, ale nie wie o tym

Od ponad 20 lat obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Dzień ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF - International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) przypada 14 listopada

W 2012 r. Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony będzie pod hasłem: „Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”. Dzień ten ma być okazją do przypomnienia o problemie, z którym żyje wielu ludzi, ale również uświadomienia społeczeństwu niebezpieczeństwa związanego ze wzrostem zachorowań na cukrzycę.

CZYTAJ DALEJ

O. Jacek Salij: Dominikanin, mistrz, przewodnik w trudnych czasach

2022-08-19 08:27

[ TEMATY ]

dominikanie

Archiwum „Niedzieli”

O. Jacek Salij OP

O. Jacek Salij OP

Jestem jego dłużnikiem, bardzo wiele mu zawdzięczam, zawsze mogę na niego liczyć – mówią ludzie, którzy go znają. Teolog, wychowawca, autor niezliczonych publikacji, rekolekcjonista, duszpasterz, który zawsze znajduje czas. Czym przyciąga dominikanin z klasztoru przy ul. Freta 10 w Warszawie? Ojciec Jacek Salij OP 19 sierpnia obchodzi osiemdziesiąte urodziny.

Wielokrotnie ocalony

CZYTAJ DALEJ

Marianin z Charkowa: rok szkolny? Nie będzie go

2022-08-19 16:58

[ TEMATY ]

rok szkolny

Charków

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/VASILIY ZHLOBSKY

Zniszczone miasta w Ukrainie

Zniszczone miasta w Ukrainie

Charków jest jednym z najbardziej ostrzeliwanych przez Rosjan miejsc w pogrążonej w wojnie Ukrainie. Dziś trwa tam dzień żałoby. Ukraińcy opłakują i modlą się za wszystkich, którzy oddali życie za swoje miasto. „Ludzie buntują się i pytają: gdzie jest Bóg? Dlaczego to się dzieje? Czemu to dopuszcza?” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Mikołaj Bieliczew, marianin pracujący w Charkowie.

Ostrzał sprzed dwóch dni był najcięższy od końca kwietnia. W wyniku ataku, m.in. na akademik zginęło 7 osób, a ok. 30 zostało rannych. Jak przyznaje zakonnik, ludzie przez długi czas mieli nadzieję na poprawę sytuacji, ale sierpień jest dla miasta drugim eksodusem, mnóstwo ludzi wyjechało.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję