Reklama

Niedziela Lubelska

W rodzinie siła

Ulicami Lublina przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.

Niedziela lubelska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Paweł Wysoki

Marsz przeszedł ulicami Lublina 15 maja

Marsz przeszedł ulicami Lublina 15 maja

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, na ulice miasta wyszli uczestnicy radosnej manifestacji. Przemierzając drogę od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II do archikatedry, w niedzielne popołudnie, 15 maja, głosili prawdę, że każde życie jest święte, a rodzina jest bezcenną wartością.

Scena pełna życia

Tradycją lubelskiego marszu, którego głównym organizatorem jest Centrum Jana Pawła II, jest „Scena pełna życia”. Tym razem w koncercie rozpoczynającym wydarzenie zaprezentowali się artyści z Ukrainy oraz schola młodzieżowa z parafii Świętej Rodziny w Lublinie. – Jan Paweł II nieustannie mówił o świętości życia, dlatego rozpoczynamy marsz od sceny pełnej życia, od koncertu z udziałem gości z Ukrainy. Wśród uczestników są też uchodźcy; chcemy dać świadectwo, wspólnie opowiedzieć się za życiem, za pokojem – powiedział ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny i prezes Centrum Jana Pawła II. – W obecnej sytuacji, może nawet bardziej niż kiedykolwiek, chcemy skupić się na świętości życia, wyrazić tę prawdę, że szanujemy życie i troszczymy się o nie; że małżeństwo i rodzina, w której na świat przychodzi i rozwija się nowe życie, jest wartością bezcenną – podkreślił. Szczególną patronką marszu była św. Joanna Beretta Molla, włoska lekarka, żona i matka, która oddała życie za swoje dziecko. Ks. Grzegorz Trąbka, archidiecezjalny duszpasterz rodzin, przybył z relikwiami świętej w roku jej setnych urodzin i 40. rocznicy śmierci. – Święci stają się dla nas mostem, który prowadzi do nieba – powiedział, przybliżając biografię patronki obrońców życia.

Szczęśliwa rodzina

Do uczestników marszu okolicznościowy list skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zwrócił w nim uwagę na obchodzony 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny, święto ustanowione przez ONZ dla podkreślenia znaczenia rodziny w społeczeństwie. „W rodzinie siła. Mając siebie, mamy tak wiele. Bliskość, więź, wzajemna pomoc i miłość, wzór kobiecości i męskości – to tylko niektóre z darów, jakie otrzymujemy w rodzinie. Szczęśliwa rodzina to jeden z fundamentów rozwoju dziecka. Życzę, by marzenia o szczęśliwej rodzinie spełniały się, by z cierpliwością i miłością można było pokonywać różne trudności, by rodziny były coraz silniejsze, bo są fundamentem naszej Ojczyzny” – napisał minister. S. Beata Zarzycka, prorektor KUL, podkreśliła, że w małżeństwie i rodzinie realizują się największe pragnienia człowieka: miłości, szczęścia i poczucia sensu życia. – Marsz dla Życia i Rodziny jest afirmacją tych wartości. Niech będzie świadectwem afirmacji małżeństwa i rodziny jako drogi rozwoju człowieka podarowanej przez Boga, a także okazją wsparcia tych rodzin, które cierpią z powodu wojny w Ukrainie – powiedziała.

Reklama

Dziękczynienie i nawiedzenie

Zwieńczeniem radosnego święta była Msza św. w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla. – To dziękczynienie za dar życia, który jest największym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Wyruszyliśmy w marszu, by opowiedzieć się za ochroną życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci; by przypomnieć, że każde życie jest święte; by okazać życzliwość ukraińskim rodzinom, rozdzielonym przez wojnę. Teraz w modlitwie prosimy o świętość rodzin i o pokój w Ukrainie – powiedział na początku liturgii ks. Tadeusz Pajurek. – Życie to podstawowa wartość, na której opierają się inne wartości. W przestrzeni publicznej, w wymiarze społecznym zamanifestowaliśmy tę prawdę, zdecydowanie opowiadając się za życiem. Żyjemy i pragniemy życia dla każdego człowieka. Prośmy o umocnienie daru życia, które swój fundament znajduje w rodzinie – powiedział bp Józef Wróbel. Wskazując na wzór Świętej Rodziny, w której na świat przyszedł i wychował się Jezus Chrystus, zachęcał do ufnego powierzania życia Bogu. W homilii ksiądz biskup podkreślił, że rodzina jest gwarantem istnienia kolejnych pokoleń, a jej podstawowym powołaniem jest przekazywanie życia i troska o rozwój aż po śmierć. – Po to jest rodzina, by godnie urodzić się i umrzeć – powiedział.

Podczas liturgii wiernym towarzyszyła ikona Świętej Rodziny. Z inicjatywy Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie w archidiecezji lubelskiej rozpoczęła się peregrynacja ikony po małżeństwach i rodzinach. Jako pierwsi Świętą Rodzinę zaprosili do swojego domu Renata i Józef Nowakowie, para diecezjalna. Po co najmniej trzech latach nawiedzenia, ikona znajdzie się w oazowym domu rekolekcyjnym w Zalesiu k. Bełżyc, jako wotum wdzięczności za 50 lat istnienia Domowego Kościoła.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po stronie rodziny

– Wspieram wszelkie inicjatywy, które bronią rodziny i podkreślają jej wartość – mówił Adam Dobrakowski, uczestnik 12. Marszu dla Życia i Rodziny, który 29 maja odbył się w Częstochowie.

Poprzedziła go Msza św. w archikatedrze Świętej Rodziny pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. – Dzisiaj opowiadamy się odważnie po stronie prawdy o małżeństwie i rodzinie, czyli po stronie życia. Patron rodziny – św. Jan Paweł II – miał odwagę jej bronić. W adhortacji Familiaris consortio pisał, że są dzisiaj siły, które chciałyby rodzinę zniszczyć albo zniekształcić. Kościół jest świadomy tego, że zdradziłby człowieka, gdyby mu nie głosił orędzia o rodzinie. Papież Polak był przeciwnikiem tzw. kultury odrzucenia, która nienarodzone dziecko potrafi nazywać zlepkiem komórek. Z braku miłości najsłabsi są odrzucani, bo zwycięża egoizm, a życie staje się ciężarem. Miłość nie może być ciężarem, tak jak żadne dziecko nie może być ciężarem – podkreślił w homilii metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Z Warszawy wychodzi 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

2022-07-01 07:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka

38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

Pod hasłem "Pokój wam" wyruszy 1 lipca z Warszawy 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego do Miejsca Piastowego w woj. podkarpackim. Będziemy modlić się za osoby uzależnione od alkoholu wypraszając im dar wolności - powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. Maksymilian Michcik.

Pątniczy szlak liczący ok. 400 km rozpocznie się 1 lipca Mszą św. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 14.30. Zgodnie z tradycją pielgrzymi spotkają się przy sarkofagu bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego - propagatora trzeźwości, aby po 14 dniach dojść do Miejsca Piastowego na Podkarpaciu, gdzie znajdują się relikwie bł. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia Księży Michalitów, apostoła trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Piknik artystyczny "Święto Śląska"

2022-07-01 12:02

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Bożena Sztajner/Niedziela

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby w Koszęcinie (woj. śląskie) na kolejną edycję Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”.

Przez trzy dni, od 1 do 3 lipca, zespół będzie świętował 69. urodziny i zakończenie sezonu artystycznego. Na publiczność czeka zróżnicowany program oraz liczne atrakcje towarzyszące, które gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie muzycznych gości oraz koncertu gospodarzy - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - dedykowanego obchodom Roku Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski. Wśród artystycznych gości na plenerowej scenie pojawią się m.in.: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego wraz z solistami, Boogie Boys, Wind Band i Sidney Polak. Na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zapraszamy w sobotę, 2 lipca o godz. 19:30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję