Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Żyła Ewangelią

Była wzorową żoną i przykładną matką. Opiekowała się chorymi i fundowała klasztory. To w niej czeskie żony i matki znajdują orędowniczkę.

Niedziela Ogólnopolska 22/2022, str. VIII

commons.wikimedia.org

Św. Zdzisława Czeska

Św. Zdzisława Czeska

Pamięć o św. Zdzisławie w Kościele, szczególnie w Czechach, jest wciąż żywa. Zwracają się do niej kobiety, które w tej żyjącej w XIII wieku świętej upatrują wzór macierzyństwa i małżonki. Urodziła się na zamku Krzyżanów na Morawach, w jednej z najznamienitszych i najbardziej wpływowych rodzin szlacheckich. Życie szlachcianek w średniowieczu, wbrew pozorom, nie było usłane różami. O ich zamążpójściu na ogół nie decydowały porywy serca, ale polityczne kalkulacje rodziców. Podobnie było ze św. Zdzisławą, która choć wolała wstąpić do klasztoru zamiast stanąć na ślubnym kobiercu, podporządkowała się woli rodziców i w wieku 17 lat wyszła za Havla, kasztelana zamku w Lemberku, który pochodził z równie znamienitego rodu co ona. Dzięki charakterowi kobiety para stworzyła bardzo udany i szczęśliwy związek, z którego narodziło się czworo dzieci. Jak stwierdził papież Paweł VI, Zdzisława była „przykładem małżeńskiej wierności, protektorką życia duchowego rodziny i uczciwości w obyczajach”.

Żyła pobożnie, co wówczas wiązało się z godzinami spędzonymi na modlitwie, surową pokutą, rygorystycznie przestrzeganymi postami i jałmużną. Jako tercjarka dominikańska umiała doskonale połączyć życie czynne z kontemplacją. Cechowała się skromnością – najbardziej wystrzegała się pychy. Choć było ją stać na wytworne stroje, zakładała zwykłe, proste suknie. Najważniejsze było dla niej to, by podobać się Bogu, a nie światu.

Zdzisława nie szczędziła pieniędzy na dzieła miłosierdzia. Będąc delikatną i łagodną kobietą pragnęła zaradzić wszelkim potrzebom osób chorych i biednych, często osobiście doglądała potrzebujących. Jej postawa odmieniła serce męża, który jako możny pan gardził do tej pory nędzarzami. Wspólnie zaczęli wspomagać biednych i wspierać działalność ewangelizacyjną. Ufundowali w Czechach dwa klasztory dominikańskie – w Jablonnem i Turnowie. Zdzisława, choć szlachetnie urodzona, nie unikała pracy fizycznej, nawet tej najcięższej – nosiła materiały przy budowie jednego z dominikańskich kościołów. W czasie kanonizacji Zdzisławy Jan Paweł II zwrócił uwagę na jej największy z przymiotów: „Wyróżniła się nadzwyczajną zdolnością do poświęcania się innym (...). Potwierdza to również jej wielkoduszne zaangażowanie na polu dobroczynności i opieki nad potrzebującymi, zwłaszcza obłożnie chorymi, którymi zajmowała się z taką troskliwością i czułością, że dziś jeszcze wspominana jest jako «uzdrowicielka»”. Zmarła młodo, prawdopodobnie zaraziwszy się od jednego z chorych, któremu pomagała.

Jak stwierdził Jan Paweł II, św. Zdzisława „jest znakomitym świadkiem «ewangelii rodziny» i «ewangelii życia», którą Kościół głosi ze szczególnym zaangażowaniem”.

2022-05-24 12:50

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2022-08-11 17:57

[ TEMATY ]

odpust

Kalwaria Pacławska

PAP/Darek Delmanowicz

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, nazywanej „Jasną górą Podkarpacia”, rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa, w programie znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku obchodzone będą dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.

- Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z Mszy świętych odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech abp Ludwig Schick, który ma wielki kult św. Maksymiliana i który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci Świętego w byłym niemieckim obozie Auschwitz – przekazał rzecznik franciszkanów.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Abp Gudziak do młodych: przygotujcie się na przyszłość

2022-08-13 16:07

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

„Przygotujcie się na przyszłość, ona istnieje!” – z takim apelem zwrócił się do tegorocznych ukraińskich maturzystów abp Borys Gudziak, metropolita Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Były rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie zachęcił młodych do podjęcia studiów akademickich na tej uczelni, pomimo wojny i zagrożenia atakami rakietowymi.

Zaapelował także do rodziców, aby wspierali swoje dzieci w decyzji o podjęciu nauki. „Studia pomogą naszej młodzieży służyć ojczyźnie i światu. Są inwestycją w przyszłość Ukrainy i jej dobrobyt po zakończeniu wojny” – podkreślił ukraiński duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję