Reklama

Niedziela Kielecka

Parafia świętuje

Z racji 120. rocznicy poświęcenia kościoła Przemienienia Pańskiego w Łukowej 31 maja bp Jan Piotrowski będzie sprawował w parafii Mszę św. i udzieli sakramentu bierzmowania 44 młodym.

Niedziela kielecka 22/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Archiwum parafii

Wspólne parafialne wyprawy młodzieży integrują i budują więź z Kościołem

Wspólne parafialne wyprawy młodzieży integrują i budują więź z Kościołem

Przygotowania duchowe rozpoczęły w ubiegłym roku misje parafialne (renowacja odbyła się marcu). Nauki prowadził ks. Hubert Kaliszewski, salwatorianin. Jako wotum wdzięczności parafianie przekazali złote przedmioty i biżuterię na nową monstrancję, odnowiona została również stuletnia – służąca dotychczas w kościele. Zamówiono nowy kamienny ołtarz z bolechowickiego kamienia.

– Ten jubileusz uświadamia nam, że nasza świątynia, prace, wspólny parafialny wysiłek parafian i księży – to wszystko jest na chwałę Bożą i dla przyszłych pokoleń – mówi ks. kan. Mirosław Błoniarz.

Co wyróżnia parafię?

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej ma wyraźnie maryjny rys. W kościele czczony jest od pokoleń obraz Matki Bożej z XVII wieku. W tradycję wpisały się nabożeństwa fatimskie, które wprowadził przed laty ks. Błoniarz. Modlitewne zaplecze tworzą róże różańcowe w miejscowościach, w jednej z nich modlą się małżeństwa. Służbą liturgiczną opiekuje się wikariusz ks. Dawid Dzienniak (są w niej 44 osoby), w liturgię włącza się także 10 lektorów i schola. Uczy w szkołach w Łukowej i Chmielowicach katechezy i stara się budować więź z młodzieżą m.in. przez wyjazdy do kina, wycieczki i rekolekcje. Za pracujących w parafii kapłanów modlą się Margaretki. Wspólnotę integruje wspólne pielgrzymowanie. Tutaj pielęgnuje się tradycję dożynek z wieńcami, które przygotowują koła gospodyń wiejskich z Łukowej, Siedlec, Chmielowic.

Reklama

Proboszcz docenia ofiarność i otwartość mieszkańców na sprawy parafii. – Dach na kościele, ogrzewanie w kościele, ogrodzenie cmentarza udało się wykonać z przekazanych ofiar bez zewnętrznych środków – wymienia. Parafianie mają otwarte serca – przygotowali 60 paczek dla Ukrainy w akcji Caritas.

Pierwsza świątynia powstała staraniem Klemensa Niemeszy kasztelana czechowskiego i właściciela Łukowej w 1408 r. Służyła ona mieszkańcom Łukowej i Ostrowa – miejscowości wydzielonych z sąsiedniej parafii Chomentów. Tak powstała odrębna parafia w Łukowej. Podczas reformacji kościół przejęli arianie. W 1653 r. biskup krakowski Mikołaj Oborski mógł na nowo poświęcić świątynię. Wydał dekret o przyłączeniu kolejnych wiosek do parafii w Łukowej – Dębskiej Woli, Chałupek Zbrzańskich i części Zbrzy i Chmielowic. W 1753 r. dziedziczka dóbr łukowskich Anna z Ossolińskich ufundowała drewniany kościół, jednak po kilkudziesięciu latach parafia w Łukowej została zlikwidowana i rozdzielona między sąsiadujące z nią: Chomentów i Sobków. Przez lata świątynia ubożała i niszczała. Po 1841 r. ks. Jan Chryzostom Banachiewicz marzył o budowie nowej świątyni. Pieniądze ofiarowała bezdzietna wdowa po zmarłym dziedzicu Ostrowia – Bierzyńskim. Przekazała na fundację świątyni w Łukowej 2 tys. rubli na ręce bp. Tomasza Kulińskiego, a ks. Banachiewicz rozpoczął starania u władz. Kiedy okazało się, że środków nie wystarczy, Bierzyńska dołożyła 3 tys. rubli, a potem kolejne ponad 10 tys. rubli. Budowę ukończono w 1901 r., a w następnym roku kościół Przemienienia Pańskiego został poświęcony.

Nową świątynię w stylu neoromańskim wzniesiono według projektu inż. Franciszka Kowalskiego. W 1958 r. bp Jan Jaroszewicz konsekrował świątynię. We wnętrzu znajdują się pochodzące ze starego kościoła dwa boczne ołtarze i zabytkowa chrzcielnica.

2022-05-24 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz młodzawskiej świątyni

Niedziela kielecka 22/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Młodzawy

Jubileusz parafii

KD

Cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach

Cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach

Wierni wraz z bp. kieleckim Janem Piotrowskim 31 maja będą dziękowali za 300 lat kościoła.

Okazały kościół będący także diecezjalnym sanktuarium maryjnym z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej, zaliczany jest do grona najpiękniejszych zabytków barokowych w tej części Małopolski. Zachwyca zwłaszcza fasada kościoła wzorowana na tej z bazyliki Matki Bożej w Loreto. W ołtarzach znajdują się działa cenionych artystów Andrzeja Radwańskiego oraz rzeźbiarza Wacława Berenka z II poł. XVII wieku. Ołtarz główny, w którym czczony jest cudowny obraz datowany na I poł. XVII w., wykonał Maciej Kruszyna.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję