Reklama

Niedziela Łódzka

Bóg jest najważniejszy?

Pierwsza Komunia św. jest dla dzieci ważnym momentem, spotkaniem z Jezusem Eucharystycznym.

Niedziela łódzka 22/2022, str. V

[ TEMATY ]

I Komunia Święta

Julia Saganiak

Rodzina jest fundamentem rozwoju i wychowania

Rodzina jest fundamentem rozwoju i wychowania

Na drodze przygotowań do tego szczególnego wydarzenia pojawia się jednak wiele momentów, w których dziecięcy wzrok zostaje oderwany od Najważniejszego. Czytamy w Księdze Koheleta, że wszystko ma swój czas. Taki mają również dzieci, które po raz pierwszy przyjmują Pana Jezusa do swojego serca. I choć przez cały rok katechetyczny są przygotowywane przez swoich nauczycieli do tego ważnego momentu, to warto podkreślić tu rolę rodziców. Wiek pierwszokomunijny dziecka powinien ponaglać ich do pomocy w przygotowaniu, nawiązaniu żywej wspólnoty wiary, ponieważ ten sam błogosławiony moment już nigdy nie powróci. Państwo Bolanowscy, z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, których córka w tym roku przystąpiła do Pierwszej Komunii św., podkreślają, że istotne jest wprowadzanie dziecka w życie Kościoła od samego początku. – Myślę, że to się wynosi z domu, czyli tak, jak się zostało wychowanym, tak się tę wiarę potem pielęgnuje i to jest nauka, którą chcemy przekazać swoim dzieciom. Wierzymy w Boga i staramy się także wychowywać dzieci w tej wierze po prostu przez uczestnictwo w życiu Kościoła, uczęszczanie na Msze św., dawanie przykładu, rozmawianie o Ewangelii czy niedzielnej homilii. Chcemy tłumaczyć im to, co może być dla nich jeszcze niezrozumiałe – podkreśla Michał Bolanowski.

Jezus powiedział: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który ja dam, jest moje ciało, wydane za życie świata” (J 6, 51). Otaczająca rzeczywistość jest dziś wyzwaniem i dla rodziców, i dla dzieci. Dla wielu rodzin łaska przyjęcia Jezusa jest wielkim wydarzeniem, które ma moc zmienić życie, jednocząc z Bogiem. W tym miesiącu, po raz kolejny, znaczna część rodziców potraktowała Pierwszą Komunię św. swoich pociech jako problematyczny obowiązek wynikający z tradycji, a nie z głębszego przeżywania wiary. Wielu z nich skrupulatnie dobierało restaurację, menu, ozdoby czy prezenty, co wyparło istotę tego wydarzenia. – W tym przygotowaniu jest pewna pułapka. Rodziny przygotowują się do tego wydarzenia, skupiając się głównie na organizacji, czyli żeby było przyjęcie, ładny strój i pułapka polega na tym, że zapomina się o sednie, o tym, co się wydarzy, co się dokona. Oczywiście takie sprawy zewnętrzne też są ważne, ale trzeba dziecku wytłumaczyć i przypomnieć też sobie, o co tak naprawdę chodzi w Pierwszej Komunii. Wyzwaniem dla rodziców jest dawanie przykładu, bo za jakiś czas okaże się, czy ten dobry przykład dawaliśmy – czy dzieci będą w związkach sakramentalnych, czy spotkamy się w kościele z ich rodzinami – tłumaczą Państwo Bolanowscy. Rodzice nie ukrywają, że są także trudne momenty, w których pojawia się zmęczenie lub zniechęcenie, ale to oni są pierwszymi katechetami w życiu dzieci, dlatego nie można zmarnować tego czasu. Drodzy Rodzice, nie bądźcie obojętni, pomóżcie dzieciom przygotować się na przyjęcie pokarmu wiecznego zbawienia.

2022-05-24 12:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunia Święta w rodzinie

Niedziela wrocławska 18/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

I Komunia Święta

Michał Palkin/archiwum prywatne

Jednym z elementów przygotowania w rodzinie jest nauka modlitw ze starego modlitewnika dziadka

Jednym z elementów przygotowania w rodzinie jest nauka modlitw ze starego
modlitewnika dziadka

Podstawą naszej relacji z Bogiem i wiary są sakramenty święte. Fundamentem jest chrzest święty, a kolejnym w naszym ziemskim wędrowaniu jest sakrament Eucharystii, lub jak mówimy potocznie – Pierwsza Komunia Święta.

Od ośmiu lat pracuję w szkole podstawowej jako katecheta. W swojej praktyce miałem okazję i zaszczyt przygotowywać uczniów do przyjęcia po raz pierwszy do swojego serca Jezusa i pełnego udziału we Mszy św. Było to dla mnie wyzwanie, ponieważ zależało mi na tym, aby jak najlepiej przygotować dzieci do tej pierwszej w ich życiu, ważnej uroczystości. Pamiętam, że bardzo starannie omawiałem i dokładnie tłumaczyłem treści związane z siedmioma Sakramentami Świętymi. Najbardziej skupiałem się na Sakramencie Pokuty i Pojednania i Eucharystii. Zależało mi, żeby dzieci były jak najlepiej przygotowane przede wszystkim od strony duchowej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: nie wolno nam przyzwyczajać się do wojny na Ukrainie

2022-12-05 09:30

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

„W czasie gdy nadal modlimy się natarczywie o pokój na Ukrainie, naprawdę niestrudzenie, nie wolno nam przyzwyczajać się do tej wojny jak do każdej innej. Nie możemy pozwolić, aby nasze serca i umysły znieczuliły się przed powtórzeniem tych najcięższych okropności przeciwko Bogu i człowiekowi” - stwierdza Ojciec Święty we opublikowanym przez włoski dziennik Corriere della Sera wstępie do książki «Un’enciclica sulla pace in Ucraina» (Encyklika o pokoju na Ukrainie), która zbiera przemówienia papieża na temat konfliktu w Europie.

„Nigdy nie twierdziłem, że Pan rozpoczął cud, nie kończąc go dobrze". Odkąd wiele lat temu przeczytałem i przeczytałem ponownie „I promessi sposi” (Narzeczeni) Alessandro Manzoniego, zawsze długo medytowałem nad tym zdaniem. Jest to zdanie nadziei, w miarę jak wędrujemy ku Jubileuszowi 2025 roku, którego motto chciałem poświęcić właśnie tej cnocie teologicznej: Pielgrzymi nadziei . Benedykt XVI dał nam wspaniałą encyklikę o nadziei Spe salvi . Pisze, że "«Odkupienie», zbawienie, zgodnie z wiarą chrześcijańską, nie jest jedynie zwyczajnym wydarzeniem. Odkupienie zostało nam ofiarowane w tym sensie, że została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości: teraźniejszość, nawet uciążliwą, można przeżywać i akceptować, jeśli ma jakiś cel i jeśli tego celu możemy być pewni, jeśli jest to cel tak wielki, że usprawiedliwia trud drogi” (n. 1).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję