Reklama

Aspekty

Rocznica sanktuarium

W parafii św. Mikołaja w Skwierzynie odbyły się uroczystości z okazji 1. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej Patronki Rodzin Przybyłych z Kresów.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

sanktuarium

Skwierzyna

Karolina Krasowska

Kult Matki Bożej Klewańskiej cały czas jest żywy w parafii – mówi ks. Kazimierz Małżeński

Kult Matki Bożej Klewańskiej cały czas jest żywy w parafii – mówi ks. Kazimierz Małżeński

W dniu 21 maja Mszy św. w sanktuarium przewodniczył bp Paweł Socha, który przed laty dokonał koronacji łaskami słynącego obrazu. – Obraz Matki Bożej został przywieziony do Skwierzyny przez wiernych z Klewania, gdzie cieszył się wielką czcią jako łaskami słynący przez 300 lat. Tutaj został on później umieszczony w ołtarzu głównym kościoła parafialnego – powiedział bp Paweł Socha. – W ubiegłym roku na prośbę proboszcza bp Tadeusz Lityński podniósł to miejsce do godności sanktuarium, czyli miejsca, gdzie można w szczególny sposób prosić Matkę Bożą o łaski. Historia klewanian po przyjeździe do Skwierzyny na teren Ziemi Lubuskiej również nie była łatwa, dlatego w szczególny sposób czcili Matkę Bożą jako Tę, do której można się uciekać i prosić o pomoc. Dzisiaj również chcą uczcić Maryję i podziękować Jej za opiekę jakiej doświadczali przez tyle wieków, a zwłaszcza w ostatnim stuleciu – dodał.

Z okazji rocznicy odbył się Dzień Kultury Kresowej i Dzień Solidarności z Ukrainą. W jego programie zaplanowano przegląd zespołów i kapel kresowych, festiwal kulinarny „Smaki Kresów”, a wieczorem koncert ewangelizacyjny zespołu Siewcy Lednicy. Jak mówi kustosz sanktuarium, kult Matki Bożej Klewańskiej cały czas jest żywy w parafii. – Od poniedziałku do czwartku od 8.30 do 17.00 mamy całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. W każdą środę o 17.30 mamy Nowennę do Matki Bożej Klewańskiej w trzech wiodących intencjach – o uwolnienie z choroby nowotworowej, o dar dziecka w rodzinach, w których rodzice nie mogą mieć dzieci oraz o uwolnienie z uzależnień społecznych: alkoholu, narkotyków, hazardu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, również poprzez łącza internetowe, wystarczy wejść na stronę parafii i włączyć się z nami w modlitwę – zachęca kustosz ks. Kazimierz Małżeński.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płacząca Madonna z Książa Wielkiego

Niedziela kielecka 29/2014

[ TEMATY ]

sanktuarium

TD

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Książu Wielkim

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Książu Wielkim

Przepiękny wizerunek Madonny z Dzieciątkiem, godny szkoły włoskich mistrzów, w typie zupełnie innym niż te rozpoznawalne w naszej swojskiej, rodzimej ikonografii, może zaskakiwać w polskim kościele na prowincji. Co prawda Książ Wielki był niegdyś w posiadaniu wielu znakomitych rodów, a mistrz florencki Santi Gucci wznosił tutaj wspaniałą rezydencję magnacką. Może tą drogą ów obraz, zabytek malarstwa renesansowego, identyfikowany z XVI-wieczną szkołą Cranacha, a nazywany Matką Bożą Pocieszenia w Książu Wielkim, trafił do ksiąskiego kościoła? Cud łez spływających po twarzy Maryi odnotowano w 1648 r. lub 1661 r.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję