Reklama

Porady

Planowanie ogrodu

Gdzie sadzić krzewy owocowe?

W ogrodzie biodynamicznym wykorzystuje się zjawisko allelopatii, czyli wzajemnego wpływu roślin rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie.

O zdrowiu i wysokości plonów krzewów jagodowych decydują: warunki klimatyczne, gleba, odpowiednie nawożenie, cięcie, ale znaczenie ma też to, w jakim sąsiedztwie rosną rośliny. Wiadomo, że krzewy jagodowe nie powinny rosnąć w pobliżu jabłoni, orzecha i róż. Bardzo szkodliwym sąsiedztwem są też iglaste drzewa i krzewy. Jakie towarzystwo jest więc najkorzystniejsze?

Agrest

Trzeba go sadzić z daleka od jabłoni, czeremchy i róż. W pobliżu agrestu nie powinna rosnąć turzyca, na której rozwijają się zarodniki rdzy agrestu.

Aronia

Wymaga słonecznego stanowiska, ma płytki system korzeniowy, dlatego nie znosi konkurujących z nią roślin w bezpośredniej bliskości. Nie powinna rosnąć w pobliżu krzewów i drzew owocowych.

Borówka amerykańska

Krzewy borówki amerykańskiej nie powinny rosnąć samotnie, lecz w grupach, wtedy podnosi się ich plenność. W pobliżu borówki warto posadzić krwawnik, który pozytywnie wpływa na jej owocowanie. Dobrymi sąsiadami dla borówki amerykańskiej są czerwona borówka i żurawina, które okrywają i ocieniają kwaśną glebę wokół krzaku, zapobiegając jej wysuszeniu, które borówki bardzo źle znoszą.

Złym sąsiadem dla borówki jest jabłoń, przy której krzew słabnie.

Jeżyny

Nie powinno się ich sadzić w pobliżu malin, ponieważ między krzewami istnieje zbyt silna konkurencja o pokarm. Poza tym chorują na podobne choroby grzybowe (rdza, antraknoza). Nieodpowiednim sąsiedztwem dla jeżyn są też truskawki (łatwe porażenie pleśnią). Drzewa i krzewy iglaste mogą powodować choroby jeżyn.

Maliny

Najlepiej rosną same, potrzebują dużo miejsca i dużo słońca.

Nie powinny rosnąć w jednym miejscu dłużej niż przez 3-4 lata, gdyż stają się słabe. Ich korzenie mocno wyczerpują glebę, wypuszczają odrosty korzeniowe, aby „uciec” w inne, bardziej żyzne miejsce. Z tego powodu powinno się je sadzić w odległości 3 m od drzew.

Porzeczki

Porzeczki i porzeczkoagrest trzeba sadzić z daleka od malin, czeremchy, śliw, jabłoni i róż.

Reklama

Złym i szkodliwym sąsiedztwem dla porzeczki okazują się drzewa i krzewy iglaste.

Czarna porzeczka

Nie można jej sadzić w pobliżu wiśni, czerwonej i białej porzeczki, porzeczkoagrestu. Czosnek i cebula mogą chronić czarne porzeczki przed wielkopąkowcem porzeczkowym.

2022-05-31 14:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogrody św. Franciszka

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 11/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

ogrodnictwo

Ogród św. Franciszka

Fb/ Ogrody św. Franciszka w Słubicach

Ks. Rafał Mocny już wybiera rośliny do ogrodu

Ks. Rafał Mocny już wybiera rośliny do ogrodu

Przy Katolickim Centrum Studenckim Parakletos trwają prace ogrodowo-ziemne. Powstaje tu Ogród św. Franciszka.

Duszą przedsięwzięcia jest ks. dr Rafał Mocny, duszpasterz akademicki. Słubice wraz z Frankfurtem to ośrodek akademicki. Po niemieckiej stronie działa uniwersytet Viadrina, zaś po polskiej Collegium Polonicum. Studentom z obu stron rzeki służy Katolickie Centrum Studenckie. Jego opiekun, a zarazem duszpasterz akademicki ks. Rafał Mocny zaangażował żaków do nowego dzieła. – Zakładając Ogród św. Franciszka, chcemy stworzyć w mieście miejsce spotkań edukacyjnych i ekologicznych – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję