Reklama

Aspekty

Pamiętając o Papieżu

25. rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Gorzowie to okazja do wspomnień oraz świętowania.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Gorzów Wielkopolski

25‑lecie

Archiwum

W spotkaniu z papieżem w Gorzowie 25 lat temu wzięło udział ponad 300 tys. osób

W spotkaniu z papieżem w Gorzowie 25 lat temu wzięło udział ponad 300 tys. osób

Przygotowania do tego wydarzenia trwają już od jakiegoś czasu. W ich ramach ogłoszono m.in. różne konkursy. Jednym z nich był konkurs fotograficzny zorganizowany przez Wyższe Seminarium Duchowne. Jak podkreślali organizatorzy – chodziło o upamiętnienie podróży Jana Pawła II do Gorzowa Wielkopolskiego w roku 1997. Konkurs miał zachęcić zarówno osoby młodsze, jak i starsze do poszukania zdjęć w albumach rodzinnych oraz do rozmowy na ten temat, co pozwoli na wymianę doświadczeń między pokoleniami. Zwycięską fotografię nadesłała Zuzanna Matykiewicz.

Zorganizowano również konkursy dla uczniów. – Parafia Pierwszych Męczenników Polski razem z Kuratorium Oświaty zaprosiła szkoły do udziału w dwóch konkursach. Pierwszy dla uczniów klas I-V szkół podstawowych. Był to konkurs plastyczny pt. „Pamiętamy o św. Janie Pawle II”. I drugi konkurs portfolio dla klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich, pt. „Miejsca pamięci św. Jana Pawła II w województwie lubuskim” – wyjaśnia ks. Bartłomiej Rybacki. – Jest sporo takich miejsc, które przypominają nam o Janie Pawle II. To często pomniki, tablice pamiątkowe, obrazy w kościołach, skwery, place, a nawet szkoły noszące jego imię. I właśnie te miejsca chcemy wyeksponować. Uczestnicy mają za zadanie nie tylko zrobić zdjęcie, ale również pokrótce takie miejsce przedstawić.

Jeśli chodzi o samo świętowanie rocznicy, to będzie ono trwało kilka dni, od 2 czerwca, a główne uroczystości zaplanowane zostały na niedzielę 5 czerwca. Wszystko rozpocznie się o godz. 12 Mszą św. w katedrze. Po niej Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie sprzed grobu sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty na plac Jana Pawła II przy kościele Pierwszych Męczenników Polski, gdzie przygotowany będzie festyn dla rodzin.

Reklama

W ramach kilkudniowych obchodów zaplanowano różne wydarzenia. W gorzowskich kościołach odbędą się adoracje Najświętszego Sakramentu, podczas których wierni będą się modlić o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Zaplanowano spotkanie ministrantów, Mszę św. dla młodzieży w kościele Pierwszych Męczenników Polski oraz spotkanie osób zaangażowanych w działalność poradnictwa rodzinnego. W sobotę 4 czerwca przed południem nastąpi poświęcenie Poradni Rodzinnej obok parafii św. Józefa przy ul. Brackiej, a wieczorem w katedrze odbędzie się Msza związana z wigilią Zesłania Ducha Świętego.

Dużym wydarzeniem będzie też zjazd szkół noszących imię Jana Pawła II. – W naszej diecezji ok. 30 szkół należy do Rodziny szkół, którym patronuje święty papież. Przez trzy lata nie odbywały się zjazdy, najpierw ze względu na strajki, później z powodu pandemii. Dlatego cieszymy się, że obchody rocznicowe stają się okazją, by te nasze spotkania przywrócić do życia – mówi ks. Rybacki, który jest katechetą w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II.

Najpiękniejszy pomnik
Święty Jan Paweł II żyje w naszych sercach. Nie tylko budujemy mu pomniki, nie tylko poświęcamy mu tablice pamiątkowe, ale przede wszystkim chcemy, żeby jego nauczanie było w nas żywe, żeby było w naszej codzienności. To chyba najpiękniejszy pomnik, jaki możemy wystawić papieżowi – nasze życie słowem, które do nas kierował, karmienie się jego mądrością, jego przykładem. Dlatego obchody 25. rocznicy wizyty papieża w Gorzowie to nie tylko wspominanie tamtego dnia, ale odniesienie się do papieskiego nauczania. Stąd temat przewodni naszych obchodów – rodzina. W nauczaniu Jana Pawła II dużo miejsca zajmowała troska o rodzinę, o małżeństwo sakramentalne. Uczył, jak ważny jest bezinteresowny dar z siebie, odpowiedzialne rodzicielstwo, dowartościowywał ojcostwo, macierzyństwo, bronił życia. Bardzo mu zależało, żeby rodzina była w centrum nauczania Kościoła. Więc to dla nas oczywiste, że w naszym świętowaniu tak mocno akcentujemy rodzinę.
Ks. Bogusław Kaczmarek, proboszcz parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dałeś nam mądrość, jakiej nie dał nam nikt

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 43/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konkurs

Karolina Krasowska

Justyna Borowik i Elżbieta Iwaniec z kalendarzami opatrzonymi w prace dzieci

Justyna Borowik i Elżbieta Iwaniec z kalendarzami opatrzonymi
w prace dzieci

Są młodzi, mają po 12 i 13 lat, a na ten świat przyszli, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II właściwie już odchodził do domu Ojca. Znają go jednak ze wspomnień bliskich, nagrań radiowych i telewizyjnych oraz wszelkiego rodzaju materiałów, które upamiętniają życie i pontyfikat świętego. Papieża Polaka poznają także dzięki szkolnemu konkursowi, który od kilkunastu lat jest organizowany w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy w Zielonej Górze

W tym roku konkurs „Jan Paweł II autorytetem w drodze ku przyszłości”, skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych miasta Zielona Góra, którego rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 24 października, odbędzie się już po raz 12. Honorowymi patronami konkursu są bp Tadeusz Lityński oraz wiceprezydent miasta Zielona Góra Wioletta Haręźlak.

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję