Reklama

Niedziela Świdnicka

Otrzymali potężnego patrona

W asyście żołnierzy Wojska Polskiego i wojskowej orkiestry do parafii Bożego Ciała w Międzylesiu wprowadzono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Niedziela świdnicka 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Ks. Grzegorz Umiński

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

W dniu 50. rocznicy święceń kapłańskich kapelana Solidarności uroczystej intronizacji relikwii przewodniczył bp Ignacy Dec, który także wygłosił homilię.

Męczeńska śmierć

Przypominając życie i działalność ks. Jerzego, biskup senior przywołał kulminacyjny moment jego śmierci. – Ksiądz Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany w okrutny sposób na tamie na Wiśle pod Włocławkiem 19 października 1984 r., gdy wracał z posługi duszpasterskiej z Bydgoszczy do Warszawy w wieku 37 lat, w 12. roku kapłaństwa. W pamiętny wieczór tego dnia sprawował liturgię w kościele Polskich Męczenników w Bydgoszczy. Po Mszy św. prowadził rozważania do tajemnic różańcowych. Medytacja różańcowa, wypowiedziana na kilka godzin przed męczeństwem, osnuta była wokół słów: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21). Ostatnie zdanie tej medytacji brzmiało: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” – przywołał słowa męczennika za wiarę, którego beatyfikowano w Warszawie 6 czerwca 2010 r. w obecności jego mamy – Marianny Popiełuszko.

Aktualność ewangelizacji

Biskup senior podkreślił, że ks. Jerzy wzywał do braterstwa i solidarności z cierpiącymi, zachęcał do umacniania nadziei w zwycięstwo dobra nad złem. – Ludziom pracy przypominał o wyniesieniu do nadprzyrodzonej godności, gdyż Bóg tak umiłował człowieka, że „uczynił go swoim dzieckiem”. Mówił, że trzeba „budować na tym, co w nas jest z Boga (...), bo życie jest tylko jedno”. Podkreślał, że chrześcijanin musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musi upominać się odważnie dla siebie i innych – zauważył hierarcha, powtarzając powtórnie słowa błogosławionego, że: „Tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam bogaty jest w dobro”.

Patron Solidarności

Reklama

Ksiądz Jerzy jest patronem związku zawodowego „Solidarność”. Jego poświęcenie i oddanie życia za niepodległość zostało w Międzylesiu upamiętnione odsłonięciem pamiątkowej tablicy. – Ksiądz Popiełuszko oddał życie za wolność i godność człowieka, za ludzi pracy. Więc trudno, aby Solidarność nie pamiętała o ks. Jerzym i nie zabiegała o to, by kult jego się rozszerzał – powiedział Kazimierz Kimso – przewodniczący dolnośląskiej Solidarności.

Wspólne uroczystości parafii, na czele której stoi ks. Maciej Martynek, oraz Nadleśnictwa Międzylesie, Ministerstwa Obrony Narodowej i NSZZ „Solidarność” zakończył Bieg Niezłomnych.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powodów do radości jest wiele

Niedziela wrocławska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

wprowadzenie relikwii

Marzena Cyfert/Niedziela

Podczas wprowadzenia relikwii

Podczas wprowadzenia relikwii

Parafia św. Alberta Wielkiego ma nowego wyjątkowego parafianina i orędownika w postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, obecnego w relikwiach.

Relikwie przekazał ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. – Mamy piękny maj (…) w naszej parafii cieszymy się z wyjątkowych gości – mówił w słowie powitania o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii św. Alberta Wielkiego.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję