Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wyjątkowy rok

Sanktuarium Dzieci Fatimskich zadziwia cały świat swym duchowym przekazem i inicjatywami. – Pan Bóg sam wybiera miejsca, w których chce działać – mówi jego kustosz ks. kan. Marek Maciążek.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

Sanktuarium Dzieci Fatimskich

Adam Szewczyk

Maryja ukochała to miejsce

Maryja ukochała to miejsce

Objawienia w Fatimie są orędziem, które przekazała światu Matka Najświętsza, aby błagać o nawrócenie ludzkiego serca, o pokutę, wynagrodzenie za grzechy popełniane przez ludzkość. Wybrała trójkę portugalskich pastuszków, aby oni stali się przekazicielami fundamentalnych treści mających doprowadzić do nastania pokoju na całym świecie. Orędzie to w błogosławiony sposób głoszone jest w pierwszym sanktuarium Dzieci Fatimskich, funkcjonującym na os. Kasztanowym w Szczecinie. Wielokrotnie opisywaliśmy dzieło, które powstało dzięki wielkiemu heroizmowi i hartowi ducha ks. kan. Marka Maciążka, kustosza sanktuarium. Jest ono nieustannie doposażane i przez cały niemal rok tchnie duchem modlitwy.

Odpusty, nowenny, rocznice

Ważne miejsce wśród wielu uroczystości zajmuje odpust ku czci św. Hiacynty i św. Franciszka Marto. Niezwykle ważne jest to, że przygotowaniem do tej chwili jest nowenna, a także ścisły post podejmowany w konkretnej intencji. Bardzo podniośle obchodzony jest też w sanktuarium czas rocznic objawień od maja do października, a także kolejne ważne uroczystości wrześniowe. Majowym uroczystościom przewodniczył bp Krzysztof Białasik, który przybył do Szczecina aż z Boliwii z diecezji Oruro, o czym niedawno pisaliśmy. Natomiast 13 czerwca o godz. 19 Eucharystii i procesji różańcowej przewodniczyć będzie bp Andrzej Siemieniewski – ordynariusz diecezji legnickiej. Wakacyjne, lipcowe wspomnienie przeżywane będzie z udziałem bp. koadiutora Zbigniewa Zielińskiego z Koszalina. W maryjnym sierpniu do sanktuarium przybędzie tym razem bp Tadeusz Lityński – biskup diecezjalny zielonogórsko-gorzowski. Tradycyjnie, ważne wydarzenia odbędą się we wrześniu. Najpierw 10 września przybędą tutaj najmłodsi, aby wziąć udział w IV Pielgrzymce Dzieci. Mszę św. odprawi bp prof. Henryk Wejman. W niedzielę 11 września w 5. rocznicę konsekracji świątyni o godz. 12 rozpocznie się śpiewany Różaniec, a o godz. 13 Mszy św. przewodniczyć będzie biskup z Coimbry diecezji, na terenie której znajduje się Fatima.

Reklama

Rok jubileuszy

Wszystkie tegoroczne uroczystości przeżywane będą w duchu dziękczynienia za 50-lecie istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej, 30-lecie powołania metropolii szczecińsko-kamieńskiej oraz 5-lecie konsekracji Sanktuarium Dzieci Fatimskich. Kustosz sanktuarium, ks. kan. Marek Maciążek serdecznie zaprasza na wszystkie te uroczystości. Szczególnego znaczenia nabiera każdorazowy pierwszy piątek tygodnia, kiedy to wierni modlą się w intencji wszystkich rodzin parafii, diecezji, metropolii, Ojczyzny i świata. Modlitewne czuwanie rozpoczyna się o godz. 15, gdy wraz z Koronką do Miłosierdzia Bożego odmawiana jest Litania do Najdroższej Krwi Pana Jezusa, a następnie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, śpiewana jest modlitwa różańcowa, odmawiana jest Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ukoronowaniem modlitwy jest wieczorna Msza św. o godz. 18.

Ksiądz kan. Marek Maciążek zaprasza do tego promieniującego łaskami miejsca. Przybywajmy szczególnie rodzinami z dziećmi, by od Dzieci Fatimskich zaczerpnąć duchowej siły do dalszego godnego życia.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia/ Uroczystości rocznicy objawień w Fatimie z limitem 6000 gości

Sanktuarium w portugalskiej Fatimie, jedno z najliczniej odwiedzanych na świecie sanktuariów katolickich, zapowiedziało limit wstępu na zaplanowane 13 października uroczystości upamiętnienia objawień z 1917 r. Udział w uroczystościach weźmie maksymalnie 6000 wiernych.

Jak poinformował w czwartek w komunikacie rektorat sanktuarium, limit wstępu został określony wspólnie z władzami sanitarnymi Portugalii i został wymuszony restrykcjami związanymi z epidemią koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję