Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Modlili się o trzeźwe życie

Po pandemicznej 2-letniej przerwie na Jasnej Górze odbyły się 32. Spotkania Dla Uzależnionych. To przede wszystkim czas wspólnej modlitwy o trzeźwe życie, wolne nie tylko od alkoholu, ale także od innych używek i nałogowych zachowań. Ich uczestnicy – a przybyło ich tysiące – przekonywali, że jeśli trwa się przy Matce Bożej, można się wyzwolić z niewoli nałogu. Odbyły się mityngi, czyli grupowe spotkania ze świadectwami, m.in. dla anonimowych alkoholików, narkomanów, przemocowców, hazardzistów, dłużników.

Ludzie borykający się ze swymi nałogami po latach zmagań, terapii, pracy nad sobą patrzą wstecz z wdzięcznością, zwłaszcza na tych, którzy stanęli na ich drodze. Tak jest z Marcinem, który reprezentuje grupę DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików. Marcinowi przynależność do tej grupy pozwoliła odkryć, że to nie tylko jego problem, że nie jest z nim sam. Spotkał osoby, które borykają się z podobnymi trudnościami, i to podniosło go na duchu.

Jak wspomina o. Ryszard Bortkiewicz, paulin, idea spotkań narodziła się w 1989 r. wśród trzech uzależnionych, którzy chcieli podzielić się z innymi radością trzeźwości i pokazać, że warto podjąć walkę o lepsze życie. Na pytanie, co zrobić, by wkroczyć na drogę trzeźwości, o. Bortkiewicz odpowiada, że „pierwszym, podstawowym krokiem jest mieć w sobie nadzieję, że uda się zmienić moje życie, że uda się żyć bez używki”. Podkreśla jednak, że siła jest we wspólnocie, bo „bohatera w pojedynkę nie ma”.

Zawierzają swoje kapłaństwo Maryi

Na Jasną Górę przybywają z prawie wszystkich polskich diecezji i różnych zgromadzeń zakonnych neoprezbiterzy, którzy tutaj celebrują pierwsze – prymicyjne Msze św. i zawierzają swoje kapłańskie życie Maryi. Czynią to na wzór bł. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, którzy także w pierwszych dniach kapłaństwa przybywali na Jasną Górę.

Ksiądz Karol Kalwa z diecezji toruńskiej uważa, że Matka Boża, szczególnie Ta w jasnogórskim wizerunku, jest Osobą bardzo ważną w życiu nie tylko każdego Polaka czy chrześcijanina, ale także każdego kapłana. – Najlepiej jest u mamy, bo każda matka wie, co jest najlepsze dla jej dziecka. Podobnie Maryja zna nasze potrzeby. Również kapłani, gdy przeżywają trudności, uciekają się do Niej, bo nie ma lepszej matki od Maryi – podkreślił neoprezbiter.

Reklama

Niektórzy nowo wyświęceni kapłani na obrazku prymicyjnym umieścili wizerunek Jasnogórskiej Maryi.

Doświadczenie pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę wpisuje się w powołania wielu młodych ludzi. Część neoprezbiterów przybywała tu przy różnych innych okazjach.

– Od lat przyjeżdżałem tu praktycznie co roku i służyłem przy tym ołtarzu jako ministrant, kleryk i diakon. Teraz mam zaszczyt stanąć przy nim jako Chrystusowy kapłan. To wielkie i nieopisane przeżycie – wyznał ks. Krystian Stasiak z diecezji świdnickiej.

– 28 maja to dzień moich urodzin, data przyjęcia święceń kapłańskich i wspomnienie błogosławionego prymasa. Dla mnie kard. Wyszyński jest wzorem świętości. Tak jak on zawierzył Maryi swoje życie, tak i ja przyjeżdżam tutaj, żeby oddać wszystko Bogu przez Nią. Prymasowskie zawołanie Soli Deo per Mariam stało się moim drogowskazem – powiedział ks. Cyryl Zieliński z archidiecezji wrocławskiej.

Jasnogórski flesz

• 21-22 czerwca – pielgrzymka Węgrów

• 23 czerwca – pielgrzymka kombatantów okresu stalinowskiego

• 23-26 czerwca – Jasnogórskie Dni Skupienia

• 25 czerwca – pielgrzymka duchowieństwa i wiernych Kościoła greckokatolickiego; czuwanie Ruchu Czystych Serc oraz redaktorów i czytelników Miłujcie się!

• 26 czerwca – XLI Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego.

2022-06-14 11:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: jutro początek 138. zebrania przełożonych zakonów męskich

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zakon

Bożena Sztajner/Niedziela

Obowiązki przełożonych zakonów męskich w sprawach o nadużycia wobec nieletnich oraz wyzwania związane ze współczesną ewangelizacją - to najważniejsze punkty dwudniowego 138. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które rozpocznie się we wtorek 16 maja na Jasnej Górze.

Przełożeni zakonni będą w trakcie spotkania rozmawiać m.in. o wyzwaniach związanych ze współczesną ewangelizacją w świetle przemian dokonujących się w naszym społeczeństwie, a także oczekiwań jakie płyną ze strony świeckich wiernych. Moderatorem tej dyskusji będzie o. prof. Andrzej Potocki, dominikanin.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję