Reklama

Niedziela Kielecka

Pracowite duchaczki

W roku jubileuszu pokazujemy, o ile uboższy w dobro i aktywność byłby Chmielnik bez sióstr, nieprzerwanie obecnych tutaj od stulecia.

Świętujące sto lat posługi w Chmielniku siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, zawsze wierne charyzmatowi o. Gwidona z Montpellier, konsekwentnie szerzą dzieło miłosierdzia sięgające daleko poza gminę Chmielnik. To wielopłaszczyznowa i bogata posługa w wykonaniu pięciu sióstr duchaczek.

Zajmują się katechizacją dzieci w SP im. S. Żeromskiego w Chmielniku i przedszkolach oraz przygotowaniem do sakramentów. Prowadzone przez siostry grupy apostolskie: dla dzieci „Płomyki Ducha Świętego”, dla młodzieży „Młodzi Miłosierni”, dla dorosłych „Czciciele Ducha Świętego” dały możliwość rozwoju kultu Ducha Świętego.

W duchu miłosierdzia

Od 3 lat siostry wraz z dziećmi i młodzieżą organizują (m.in. w ramach projektu „Podaj dobro dalej”) zbiórkę artykułów higienicznych, opatrunkowych, pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych w szkole, przedszkolu, aptekach i sklepach. Zebrane artykuły przeznaczają dla chorych i starszych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Chmielniku i Bilczy, dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle psychicznie chorych w Domu Opieki Społecznej w Łagiewnikach oraz przewlekle i terminalnie chorych w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Wspólnota sióstr zaangażowała się również w zbiórkę pieniędzy i artykułów dla dzieci potrzebujących wsparcia w Polsce i Afryce. W okresie świąt wielkanocnych włączają się w przygotowanie paczek żywnościowych dla ok. 35 rodzin, w okresie wakacyjnym goszczą pielgrzymów diecezji kieleckiej i zamojsko-lubaczowskiej zdążających na Jasną Górę, organizują wakacyjne „Rekolekcje z bł. o. Gwidonem”. Ferie to wyjazdy na narty, a w trakcie roku szkolnego – wydarzenia o charakterze formacyjno-rekreacyjnym (np. spotkania na Lednicy, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie). Z siostrami można się także wybrać za granicę – siostra przełożona Gracjana Pawełczak trzykrotnie organizowała wyjazdy zagraniczne dla młodzieży: do Włoch, do Hiszpanii i do Grecji.

Reklama

Nauczycielki z misją

Ponadto siostry jak prawdziwe nauczycielki z powołania, pomagają młodym w odkrywaniu i rozwijaniu wszelakich talentów.

W 2019 i 2021 r. grupa wolontariuszy z Chmielnika pod opieką s. Konstancji Piskor zajęła I miejsce w konkursie „Podaj dobro dalej” – a w nagrodę wolontariusze pojechali na Węgry, natomiast w 2022 r. wywalczyli II miejsce. Grupa „Płomyków Ducha Świętego” w 2020 r. także zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim „Nasze kolędowanie misyjne”. Blanka Styrcz uzyskała I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” (2021) oraz II miejsce (2022) w kategorii multimedialnej, a Klara Bielecka pod opieką sióstr została wyróżniona w kategorii plastycznej.

Posługa duchaczek to także sumienna praca w parafii. Siostry w miarę możliwości odwiedzają w domach osoby starsze i chore, pomagają bezdomnym i głodnym, dzieląc się z nimi posiłkiem. Od wielu już lat dbają o wystrój ołtarzy, przygotowanie szopki, ciemnicy, grobu pańskiego i okolicznościowych dekoracji. Zajmują się także praniem i prasowaniem obrusów kościelnych, alb, ornatów, a także bielizny liturgicznej.

W trudnych czasach

W czasie pandemii nie mogły pozostać obojętne – przygotowały maseczki ochronne dla szpitala w Chmielniku, Kielcach i na oddział detoksykacyjny w Morawicy. Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie włączyły się w segregację i pakowanie artykułów spożywczych, higienicznych, opatrunkowych, lekarstw i odzieży dla uchodźców z Ukrainy i żołnierzy walczących na froncie. Siostra przełożona Gracjana Pawełczak wraz wolontariuszami z Chmielnika udała się w marcu na granicę polsko-ukraińską, niosąc konkretną pomoc dla uchodźców.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cały wiek w Chmielniku

Niedziela kielecka 24/2022, str. VI

[ TEMATY ]

100‑lecie

Duchaczki

Chmielnik

Archiwum rodzinne Łukasza Rysiaka

Sto lat temu siostry zwane duchaczkami przybyły do Chmielnika, wpisując się w historię miasta i regionu ciężką pracą i nie cofającą się przed trudnościami posługą. Dzieliły z mieszkańcami wszelkie biedy i radości.

Do Chmielnika Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego sprowadził w 1922 r. ks. proboszcz Piotr Pachelski. 30 sierpnia tego roku przyjechały pierwsze siostry: s. Irena Rodziewicz – przełożona domu, s. Leonarda Przedpelska i s. Róża Biernat – nauczycielki. Nieco później przybyła s. Jadwiga Pietras. Początkowo zamieszkały w domu parafialnym, w którym prowadziły roczny kurs kroju i szycia dla dziewcząt w parafii. Ciągły napływ kandydatek pragnących zdobyć zawód spowodował w 1923 r. przekształcenie kursu w 3-letnią szkołę krawiecką. Uczennic wciąż przybywało, zdecydowano więc o budowie nowego domu, z wielkim trudem ukończonego w 1925 r.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję