Reklama

Niedziela Lubelska

Czas wdzięczności

Parafia św. Wawrzyńca w Rogóźnie istnieje od 100 lat.

Niedziela lubelska 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Grzegorz Jacek Pelica

Wspólnota parafialna z abp. Stanisławem budzikiem

Wspólnota parafialna z abp. Stanisławem budzikiem

Jubileuszowym uroczystościom w niedzielę Zesłania Ducha Świętego przewodniczył abp Stanisław Budzik. Uświetnił je koncert orkiestry i chóru Jubilaeum pod batutą Tomasza Orkiszewskiego. Podczas Eucharystii młodzież przyjęła sakrament bierzmowania, a na zakończenie wspólnego świętowania metropolita poświęcił pamiątkową tablicę oraz krzyż jubileuszowy. Z okazji stulecia list gratulacyjny przesłał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wójt gminy Ludwin Andrzej Chabros podkreślił, że parafia św. Wawrzyńca w Rogóźnie powstała jako pierwsza wspólnota rzymskokatolicka na terenie gminy. Uroczystości odbyły się z licznym udziałem parafian i gości, pocztów sztandarowych szkół i zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przedstawicieli różnego szczebla władz i instytucji. – Msza św. jest dziękczynieniem Bogu za to wszystko, co dane było otrzymać w ciągu całego stulecia – powiedział proboszcz ks. Waldemar Taracha.

Język miłości

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego abp Stanisław Budzik powiedział, że jubileuszowa uroczystość jest przypomnieniem, że „wszyscy odpowiedzialni za wspólnotę Kościoła lokalnego zostali kiedyś namaszczeni Duchem Świętym, aby żyć po Bożemu i iść za drogowskazami Bożego Ducha, który zapewne odnowi oblicze tej parafii, aby przez kolejne 100 lat trwała wiernie przy Chrystusie, Ewangelii i najcenniejszych wartościach, które dorośli przekazują młodemu pokoleniu”. W homilii ksiądz arcybiskup wskazał na znaki Zesłania Ducha: wicher, ogień i dar języków. Jak wyjaśniał, wicher odmienił życie Apostołów i skierował na nowe drogi młody Kościół chrześcijański; wywiał z serc lęk i niepokój, uczynił uczniów Jezusa odważnymi świadkami zmartwychwstania Chrystusa. Boży ogień rozpalił ziemię, zapalił ludzkie serca i oświecił umysły, by podążały drogą miłości i jedności. Dar języków pozwolił porozumieć się Apostołom ze wszystkimi, pokonać różnice wynikające z odmiennych narodowości, ras, poglądów. – Gdy ludzie wzajemnie się nie rozumieją, to znaczy, że brak im miłości i wiary. Miłość to język zrozumiały dla wszystkich, bo otwiera ludzkie serca. Wiara pozwala uznać w każdym człowieku brata i siostrę, syna lub córkę tego samego niebieskiego Ojca – powiedział abp Budzik. Zwracając się do młodego pokolenia podkreślił, że „świętość to nie dziwactwo, lecz najnormalniejsza normalność, której normą jest Ewangelia i odwaga budowania cywilizacji miłości”.

Rys historyczny

Poprzedniczką parafii w Rogóźnie była prawosławna czasownia św. Proroka Eliasza, filia monasteru w Jabłecznej. Prośbę o utworzenie na tym terenie parafii rzymskokatolickiej wystosowano już w 1919 r. do Powiatowej Rady Narodowej w Lublinie i Konsystorza Diecezji Lubelskiej. 7 czerwca 1920 r. Ministerstwo ds. Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało zgodę na przekazanie kaplicy należącej wcześniej do mnichów prawosławnych w Rogóźnie na potrzeby nowej parafii. Ta została oficjalnie erygowana 8 czerwca 1922 r. przez bp. Leona Fulmana. Pierwszym administratorem i organizatorem wspólnoty został ks. Feliks Kasprowicz. Kościół poświęcono 23 lipca 1922 r. Z końcem 1922 r. parafia liczyła 2700 wiernych. Budowę obecnego kościoła pod kierunkiem proboszcza ks. Jana Chudzika rozpoczęto w 1983 r.; poświęcenia w 1990 r. dokonał bp Bolesław Pylak. Obecny proboszcz ks. Waldemar Taracha jest 10. proboszczem parafii; przez dekadę wraz z wiernymi podjął i zrealizował wiele inicjatyw i inwestycji.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aktualny jak Wyszyński

Niedziela warszawska 21/2022, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum UM

Dla parafian i duszpasterzy św. Jana Kantego ogłoszenie bł. Stefana kard. Wyszyńskiego patronem Legionowa jest darem i zadaniem – mówi ks. proboszcz Grzegorz Kucharski

Dla parafian i duszpasterzy św. Jana Kantego ogłoszenie bł. Stefana kard. Wyszyńskiego patronem Legionowa jest darem i zadaniem – mówi ks. proboszcz Grzegorz Kucharski

Człowiek, którego życiorys splótł się z bardzo trudną dla Polski epoką historyczną, to doskonały wzorzec dla współczesnych. Beatyfikowany w 2021 r. Stefan kard. Wyszyński na wniosek mieszkańców zostanie patronem Legionowa. Uroczystości odbędą się 28 maja.

Podwarszawskie Legionowo jest dynamicznie rozwijającym się miastem. Ze swoim zaledwie ponad stuletnim istnieniem dopiero buduje własną tożsamość. Nie jest to łatwe, ponieważ bardzo dużą część mieszkańców stanowi ludność napływowa. Jeszcze do niedawna Legionowo uchodziło wyłącznie za sypialnię stolicy. Dziś ten stan rzeczy się zmienia: miasto ma swoje Muzeum Historyczne, 2 domy kultury, kino i galerie handlowe. Z roku na rok silniej eksponowane są wątki historyczne, co manifestuje się w organizacji obchodów okolicznościowych, a materialnym świadectwem są efektowne murale autorstwa Rafała Roskowińskiego – w tym najdłuższy mural w Europie zatytułowany 1050 lat chwały oręża polskiego. To, co uderza w Legionowie to współpraca miasta i wspólnoty wierzących, praktykujących katolików, którzy stanowią tutaj znaczącą większość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję