Reklama

Rodzina

Z Jezusem w rodzinie

Odbywające się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy trwający w Kościele Rok Rodziny Amoris Laetitia. To czas wspólnej modlitwy i świadectwa oraz dostrzeżenia znaczenia i ważności rodziny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takie spotkania są silnym przekazem rodzin pochodzących z różnych kultur i krajów, ale mających jeden cel: życie w Chrystusie, który jest Skałą – podkreśliła w czasie konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski uczestniczka polskiej delegacji Aldona Wiśniewska, która po raz trzeci z mężem Arturem bierze udział w spotkaniu rodzin. Małżonkowie są zgodni, że Światowe Spotkania Rodzin to wydarzenia ważne i bardzo potrzebne. Podkreślają, że jest to także czas, który pozwala na czerpanie wskazówek i wypracowanie nowych sposobów wspólnego spędzania czasu w rodzinie. Takim momentem jest zwłaszcza kończące każde spotkanie przesłanie Ojca Świętego.

– Na Światowych Spotkaniach Rodzin poznałem małżeństwa i rodziny z całego świata i usłyszałem świadectwa, które mnie głęboko poruszyły, ponieważ to były rodziny z Afryki, z krajów, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane. Oni musieli pokonywać bardzo wiele trudności, łącznie z niebezpieczeństwem zagrożenia życia, żeby być chrześcijanami, przyznać się do Jezusa – powiedział w rozmowie z Niedzielą bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Dodał, że był świadkiem, jak przedstawiciele tych rodzin mówili o tym jako o naprawdę wielkiej wartości; opowiadali, że Jezus ich umacniał i że dzięki wierze w Niego udało im się stworzyć piękne, wielopokoleniowe rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie konferencji i paneli dyskusyjnych w Rzymie poruszanych jest kilka istotnych tematów. To m.in. duszpasterskie towarzyszenie małżeństwom na różnych etapach ich wspólnego życia, kwestie przekazu pokoleniowego w rodzinach, podtrzymywanie wiary w erze cyfrowej czy znaczenie małżeńskiego katechumenatu. – Papież Franciszek podkreśla, że kondycja rodziny i małżeństwa zależy w dużej mierze od wiary. Nie wystarczy tylko przekazać rodzinom pewnych umiejętności społecznych, dialogu i pokonywania kryzysów, ale trzeba je wprowadzić w rzeczywistość wiary – wskazał bp Śmigiel.

Reklama

Równolegle z wydarzeniami w Rzymie (22-26 czerwca) trwają obchody w diecezjach. Z tej okazji przygotowano do pomocy specjalny niezbędnik z materiałami duszpasterskimi. – Nie chodzi o to, aby powtarzać to, co odbędzie się w Rzymie. Materiały duszpasterskie są na tyle bogate, że poszczególne diecezje na pewno znajdą w nich coś przydatnego dla rodzin – zaznaczyła Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego.

W skład polskiej delegacji na X Światowe Spotkanie Rodzin weszli: pięć małżeństw z różnych diecezji, przewodniczący polskiej grupie bp Śmigiel, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak – członek Rady ds. Rodziny, ks. Przemysław Drąg i ks. Robert Wielądek (dyrektorzy – ustępujący i nowy – Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin) oraz Beata Choroszewska. Do Rzymu udał się ponadto wraz z pięćdziesięcioma przedstawicielami rodzin polonijnych z całego świata bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obecna jest tam także rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

2022-06-21 13:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moda na samozbieranie

Niedziela Ogólnopolska 29/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

rodzina

Maria Fortuna-Sudor/Niedziela

Zanim zaczęliśmy zbierać owoce, właściciel Starego Sadu oprowadził nas po nim i opowiedział jego historię

Zanim zaczęliśmy zbierać owoce, właściciel Starego Sadu oprowadził nas po nim i opowiedział jego historię

– Pomyślałem, że to może być ciekawa sprawa dla mieszkańców miast, którzy rodzinami wybiorą się na samozbiory – mówi Mirosław Biedroń, pomysłodawca akcji i portalu MyZbieramy.pl .

W gorące letnie południe wyruszamy z Krakowa do Będkowic. Jedziemy na zbiór czereśni do człowieka, który przez portal MyZbieramy.pl zaprosił ludzi do Starego Sadu. Na miejscu czeka już na nas pan Jarek. Sad jest rzeczywiście stary, ciągnie się wąskim pasem tuż za gospodarczymi zabudowaniami. Drzewa wysokie i bardzo wysokie, nie tylko czereśniowe, tworzą zieloną przestrzeń. Okolica też jest piękna; w sadzie nie czuje się upału.

CZYTAJ DALEJ

Przekonywał niedowiarków

Niedziela Ogólnopolska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Anzelm z Canterbury

wikipedia.org

Św. Anzelm z Canterbury

Św. Anzelm z Canterbury

Przeszedł do historii jako ojciec scholastyki. Jego argument rozumowy, dowodzący istnienia Boga, wielu ludziom otworzył oczy na prawdę. Dzisiaj również przybliża on wątpiących do wiary.

Święty Anzelm nie miał łatwej młodości. Choć urodził się w zamożnej i szanowanej rodzinie, to jego oschły ojciec nie potrafił otoczyć go troską i miłością. Podczas gdy trwonił on majątek i używał życia, matka Anzelma wzięła na siebie ciężar moralnej i religijnej formacji chłopca. By zapewnić mu należyte wykształcenie, oddała go na nauki do klasztoru Benedyktynów w Aoście. Anzelmowi już wtedy spodobało się mnisze życie, jednak sprzeciw ojca uniemożliwił mu wstąpienie do zakonu. Śmierć matki i nieporozumienia z rozrzutnym ojcem sprawiły, że 20-letni Anzelm opuścił rodzinną Aostę. Wędrował po świecie i przeżywał najróżniejsze przygody. Mimo to stale pociągało go życie zakonne. W wieku 27 lat wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Le Bec.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Regina caeli”: jesteśmy miłością życia Jezusa

2024-04-21 12:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Jezus myśli o każdym z nas jako o miłości swojego życia - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Regina caeli”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Jezus Dobry Pasterz, któremu poświęcona jest w liturgii dzisiejsza niedziela, „daje życie swoje za owce”. Nie jest „najemnikiem, któremu nie zależy na owcach, ale tym, który je zna”. „On nas zna, woła nas po imieniu, a kiedy zbłądzimy, szuka nas, aż nas znajdzie. Co więcej: Jezus jest nie tylko dobrym pasterzem, który dzieli życie owczarni; jest Dobrym Pasterzem, który ofiarował za nas swoje życie i po zmartwychwstaniu, dał nam swojego Ducha” - wyjaśnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję