Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zapraszają na Piknik Królewski

Wspólnota z Rajczy przygotowuje się do wielkiego świętowania. Co tam się będzie działo?

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Rajcza

Jubileusz parafii

Andrzej Ryłko

Ks. Andrzej Zawada i Andrzej Ryłko na spotkaniu z kard. Kazimierzem Nyczem

Ks. Andrzej Zawada i Andrzej Ryłko na spotkaniu z kard. Kazimierzem Nyczem

Pięć lat temu bp Roman Pindel koronował Cudowny Obraz Matki Kazimierzowskiej w Rajczy koronami biskupimi. 353 lata temu król Jan Kazimierz darował obraz Matki Bożej Częstochowskiej Góralom Rajczańskim i wtedy wydano pozwolenie na budowę kościoła. Za te rocznice wierni parafii św. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza wraz z zaproszonymi gośćmi podziękują w niedzielę 3 lipca na Pikniku Królewskim.

Manifestacja wiary

Świętowanie rozpocznie się uroczystą Mszą św. o godz. 11.45 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Dziękczynieniu będzie towarzyszyć wprowadzenie przez delegację relikwii I stopnia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności. – Chcemy, żeby ta uroczystość była manifestacją wiary i modlitwy przez wstawiennictwo tych dwóch błogosławionych, którzy będą upraszać potrzebne łaski nie tylko dla naszej parafii, naszych rodzin, ale i całego Podbeskidzia. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania – mówi „Niedzieli” proboszcz ks. Andrzej Zawada.

Po Mszy św. uczestnicy przejdą do amfiteatru przy Centrum Kultury, gdzie o 13.30 nastąpi otwarcie Pikniku Królewskiego. Grupa teatralna „Effatha” przedstawi inscenizację związaną z rocznicami. Odbędą się koncerty chóru parafialnego „Laurentius” im. Tadeusza Szczepanka, zespołów regionalnych i kapeli. Przygotowano również szereg atrakcji dla dzieci, konkursy, zabawy, pokazy pierwszej pomocy oraz stoiska gastronomiczne i rękodzielnicze. Piknik zwieńczy zabawa z zespołem Tomasza Kamińskiego. Dochód z wydarzenia będzie przeznaczony na remont organów.

Relikwie

Parafia otrzymała relikwie od kard. Nycza. W czerwcu do Warszawy udała się delegacja z ks. proboszczem i wiceprzewodniczącym Rady Parafialnej Andrzejem Ryłko po to, by zaprosić kardynała na Piknik Królewski. – Nasza parafia starała się już dłuższy czas o pozyskanie relikwii, ale ciągle coś stawało na przeszkodzie. Pandemia uniemożliwiała działania w tym kierunku. Ostatecznie dotarliśmy do kard. Nycza i poprosiliśmy go o relikwie, tym bardziej że w naszej parafii, podobnie jak w całej Polsce, kult obu błogosławionych jest wielki. Zależy nam, żeby go jeszcze bardziej ożywić. Na naszych terenach było wielu ludzi, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Dlatego uważam, że jest to ważne, by relikwie tutaj były i żeby nasi wielcy polscy patronowie wstawiali się za nami w niebie u Boga – mówi ks. proboszcz. Szczególnie zależy im, żeby z kultem dotrzeć do młodych ludzi. – Prymas Tysiąclecia wiele dobra uczynił dla Polski. Papież Jan Paweł II powiedział do niego kiedyś: „Nie byłoby mnie na Stolicy Piotrowej, gdyby nie twoja miłość do Maryi i do Ojczyzny”. Te słowa pokazują wielkość kard. S. Wyszyńskiego. Podobnie ks. Popiełuszko. My – starsze pokolenie – pamiętamy czasy powstania Solidarności, walk o niepodległość. Młodzi tego nie znają. Trzeba im o tym mówić. Dzięki temu możemy dla nich na nowo odkrywać tę historię – zaznacza kustosz rajczańskiego sanktuarium. Przyszłościowo będą chcieli również organizować pielgrzymki do miejsc narodzenia obu patronów.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perłowe gody

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Ks. Marcin Miczkuła

Eucharystii przewodniczył apb Andrzej Dzięga

Eucharystii przewodniczył apb Andrzej Dzięga

Trzydzieści lat parafii to dobra okazja do swoistego rachunku sumienia – powiedział abp Andrzej Dzięga podczas uroczystości jubileuszowych w Wisełce.

Teolodzy katoliccy mówią, że „jedyną relikwią Chrystusa, jaką mamy” jest parafia, bo jak mówił Chrystus „gdzie dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). Parafia jest zatem miejscem głoszenia słowa Bożego i sprawowania sakramentów świętych, w których człowiek spotyka Boga. Na progu wakacji parafia św. Józefa Opiekuna Rodzin obchodziła jubileusz 30-lecia powstania czyli prowadzenia człowieka na spotkanie z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 11:35

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi; polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję