Reklama

Sztuka wypoczynku

Czy ktoś pomyślał o tym, żeby zrobić rachunek sumienia z tego, jak... odpoczywa?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak naprawdę jest to pytanie o to, czy i jak dbasz o siebie, czy szanujesz dar życia. I choć niby wszyscy to rozumiemy, to w praktyce wygląda to różnie.

Psychologowie podkreślają wartość 3-tygodniowego, nieprzerwanego urlopu w ciągu roku. Pierwszy tydzień ma być „odtruciem” od pracy i innych codziennych obowiązków. W drugim tygodniu zaczynamy myśleć o tym, co w codziennym zabieganiu zwykle pomijamy. Prawdziwie, głęboko odpoczywamy dopiero w trzecim tygodniu. Tymczasem wiele osób nie wyobraża sobie tego, że mogłoby poprosić szefa o tak długi urlop. A kiedy już mamy w końcu wolne, to – z ręką na sercu– ilu z nas przeznacza ten czas na remonty, albo załatwianie zaległych spraw w urzędach? Ilu z nas non stop jest pod telefonem, bo może zadzwonić ktoś z pracy i czegoś potrzebować? Ilu wręcz pracę zabiera ze sobą na urlop, żeby trochę „podgonić”? Ilu zupełnie nie wie, jak odnaleźć się w tej rzeczywistości, i ostatecznie spędza czas, przeglądając smartfona?

Wypoczynek powoli staje się sztuką, z której zbyt łatwo rezygnujemy. Zasłaniamy się sytuacją finansową albo zobowiązaniami rodzinnymi. Na dłuższą metę tak się nie da. Nasze wypalenie nie służy ani nam, ani naszym bliskim; ani pracy czy nauce, ani działalności społecznej i temu wszystkiemu, co dla nas ważne. Tak już jesteśmy stworzeni przez Pana Boga, który osobiście uświęcił odpoczynek, o czym czytamy na kartach Biblii. Także Jezus mówił uczniom, by „odpoczęli nieco...”. /kjk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-06-29 06:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Średniowieczny klasztor zaprasza

Klasztor w Hebdowie z XII wieku jest malowniczo usytuowany na wzgórzu, w zakolu Wisły, ok. 25 km od Krakowa. To stare opactwo, w którym od stuleci było słychać śpiew chorału i wszechobecną ciszę; które pamięta, że w tym miejscu mnisi żyli, modlili się i kopiowali księgi; które w jakiś tajemniczy sposób łączy przeszłość z teraźniejszością.

Wieże kościoła w Hebdowie już z daleka wabią powagą i dostojnością. Wchodzę w mury gotycko-barokowego opactwa ponorbertańskiego, które obecnie dzięki staraniu Ojców Pijarów otrzymało nowe życie, i staję oczarowana jakbym nagle przeniosła do jakiegoś średniowiecznego klasztoru. To miejsce jest niemym świadkiem wieków tradycji monastycznej, zapominane kiedyś, teraz łączy historię z nowoczesnością. To miejsce przez stulecia wypełniała cisza. To miejsce otwiera na inną przestrzeń, na to, co niezauważalne, budzi tęsknotę za pięknem oraz pragnienie szukania ładu we własnym życiu.

CZYTAJ DALEJ

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

2024-05-26 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Rozważanie 27

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję