Reklama

Niedziela Częstochowska

Ręce przy pracy, serce przy Bogu

11 czerwca niewielka wieś Bieniec rozbrzmiewała śpiewem, mieniła się barwnymi strojami ludowymi, a przede wszystkim promieniowała modlitwą i wdzięcznością.

Niedziela częstochowska 27/2022, str. XII

[ TEMATY ]

jubileusz

Koło Gospodyń Wiejskich

www.patnow.pl

Msza św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej

Msza św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej

Ksiądz Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie, celebrował Mszę św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich z urokliwie położonego nad Wartą Bieńca.

W homilii duchowny przyznał, że panie należące do Koła to osoby „do tańca i do Różańca”. Tak jest w istocie. Gospodynie uświetniają uroczystości religijne i świeckie. Bez nich trudno sobie wyobrazić np. uroczystości Bożego Ciała czy dożynki. Trafnie ujął ks. Kandziora, że są to panie, które na wzór swojej patronki – św. Zyty mają ręce przy pracy, a serce przy Bogu. Osoby te doskonale zdają sobie sprawę, że życie nie polega wyłącznie na codziennej, choć bardzo potrzebnej, krzątaninie. Panie żarliwie uczestniczą w coniedzielnej Eucharystii oraz nabożeństwach.

Koło Gospodyń Wiejskich, takie, jakie możemy ujrzeć współcześnie, rozwinęło skrzydła w latach 90. XX wieku i na początku obecnego stulecia. Wspaniały i obfitujący w liczne sukcesy okres rozpoczął się po wyborze szóstej z kolei przewodniczącej Koła w 1992 r. – Marianny Łyczko. Jest to osoba wielu talentów, a lata pracy na rzecz innych wyrzeźbiły i ukształtowały jej charakter. Pani Łyczko łączy w sobie wrażliwość, ale i praktyczne podejście do życia.

Reklama

W 2007 r. na wniosek przewodniczącej zakupiono i uszyto stroje dla członkiń. 11 listopada 2007 r. na zebraniu Koła Marianna Łyczko oraz Urszula Knetki wystąpiły z inicjatywą zakupu i nadania sztandaru dla KGW. Autorem wizerunku na sztandarze św. Zyty jest miejscowy malarz artysta Krzysztof Goclik. Od czasu przyjęcia św. Zyty za patronkę każde spotkanie Koła rozpoczyna się od zaśpiewania pieśni ku jej czci.

Działalność KGW z Bieńca skupia na sobie uwagę całej gminy Pątnów. Dzieje się to za przyczyną zdobywania licznych nagród i wyróżnień, które wychodzą również poza granice gminy. Mieszkańcy Bieńca są dumni, że co roku panie podejmują poczęstunkiem pątników z diecezji zielonogórskiej zdążających na Jasną Górę. Od lat panie współpracują ze wspólnotą szkolną w Bieńcu, przybliżając dzieciom dawne tradycje. Gospodynie chętnie włączają się też w akcje charytatywne.

Przeczytawszy powyższe wspomnienia, z pewnością nasunie się biblijne pytanie: „Niewiastę dzielną któż znajdzie?”. Odpowiedź jest oczywista: Niewiasta dzielna mieszka w Bieńcu, i to nie jedna, lecz wiele.

2022-06-29 06:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta z kołami gospodyń wiejskich

Koła gospodyń wiejskich do 31 grudnia muszą wykorzystać przyznane im w 2021 r. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pieniądze na działalność statutową.

Większość kół nie będzie miało z tym problemu, tym bardziej że w ostatnim miesiącu roku gospodyniom zrzeszonym w kołach nie brakuje pracy i tym samym wydatków na przedsięwzięcia integrujące lokalne wspólnoty. – Przed Bożym Narodzeniem organizujemy warsztaty, m.in. tworzenia świątecznych ozdób i kartek z naturalnych materiałów: gałązek jedliny, szyszek, orzechów, suszonych owoców; pieczenia świątecznych pierników, które cieszą się dużym zainteresowaniem – opowiadają członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Giedlarowej w woj. podkarpackim. Gospodynie włączają się także w doroczną akcję charytatywną leżajskiego Gminnego Ośrodka Kultury – przekazują na aukcję i kiermasz przygotowane przez siebie ciasta, pierniki, ozdoby. Współorganizują również wigilię dla osób samotnych. Podczas spotkania na stoły trafiają postne potrawy charakterystyczne dla regionu leżajskiego. – Są przygotowywane w oparciu o dawne receptury, naszym zadaniem jest bowiem także pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych – mówią panie z KGW Giedlarowa.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję