Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary

My, Kresowianie, dobrze rozumiemy nieszczęście wojny. Spieszymy z pomocą Ukrainie od pierwszych chwil, ale naszym obowiązkiem jest troska o prawdę historyczną i pamięć o Polakach pomordowanych na Wschodzie – wyjaśnili uczestnicy 28. Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian. Podczas wydarzenia zostało złożone niezwykłe wotum – replika pomnika Ofiar Wołynia, który po wielu latach starań stanął w Lublinie.

– Pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa jest też pamięcią o Polsce. Kresy to wyraz bólu i cierpienia, symboliczna droga krzyżowa, którą przeszedł naród polski – przypominają Kresowianie. Tylko na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Kresowianie wciąż budują mosty pokoleń. To uroczystości, marsze, konkursy adresowane do młodych. Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian, przyznała: – Chcemy od nowa napisać historię, ale tamtego nie przekreślimy, to jest nasze. I dodała: – Ja nie patrzę na młodego Ukraińca przez pryzmat tego, co się zdarzyło siedemdziesiąt parę lat temu, ale patrzę na niego jako na tego, który nie jest świadomy prawdy historycznej. Dlatego mamy podwójny obowiązek: żeby o tym mówić, z szacunkiem dla wrażliwości sąsiadów, ale również dbać o to, by prawda do nich dotarła.

Czas z Bogiem i ludźmi

Z modlitwą o pokój trwa piesze parafialne pielgrzymowanie na Jasną Górę. Do sanktuarium przybywają teraz przede wszystkim pątnicy z Górnego Śląska i arch. częstochowskiej. W ubiegłym roku szli głównie w sztafecie, teraz pokonują pielgrzymkowe szlaki już całą wspólnotą i mówią o wielkiej radości. Nie przeszkadza im upał. Maryi przynoszą plecaki własnych intencji, ale proszą też o pokój na Ukrainie i dziękują za zakończenie pandemii.

Na jasnogórskim dziedzińcu słychać teraz głównie „gadkę śląską”. – My, Ślązacy, jesteśmy wspólnotą maryjną, dlatego odczuwamy silną więź z Jasną Górą – zauważył ks. Krzysztof Kregiel z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach-Piotrowicach. Nie tylko „farosz i paterek” chodzą na pielgrzymki, Ślązacy bardzo chętnie zabierają na nie dzieci, a w żadnej grupie nie brakuje młodzieży. Pielgrzymka jest czasem, żeby pobyć z Bogiem, ale też z innymi ludźmi. – Tutaj chodzi o zbliżanie się do siebie, przez wspólny trud, wysiłek i służbę, to także integracja z parafialnymi duszpasterzami – mówią pątnicy.

Reklama

Nowy rzecznik Jasnej Góry

Nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry został o. Michał Bortnik. Zastąpił o. Michała Legana, który obejmuje funkcję dyrektora Redakcji Audycji Katolickich TVP. Ojciec Bortnik paulinem jest od 28 lat. Pełnił posługę m.in. w Niemczech i Anglii. Przez 3 lata pracował w sekretariacie Kurii Generalnej Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, a od 2014 r. jest zastępcą kustosza jasnogórskiego sanktuarium. Jest współredaktorem konta @JasnaGóraNews na portalach społecznościowych.

– W sanktuarium oczekujemy każdego, zapraszamy, jesteśmy dla tych, którzy przybywają na spotkanie z Jasnogórską Matką – podkreśla nowy rzecznik.

Jasnogórski flesz

• 12 lipca – modlitwa w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (Msza św. – g. 9.30); piesza pielgrzymka duszpasterstwa rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej;

• 14 lipca – piesza pielgrzymka piotrkowska;

• 15 lipca – przemyska piesza pielgrzymka, piesza pielgrzymka poznańska;

• 16 lipca – Suma odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (szczyt – g. 11);

• 17 lipca – szczecińska pielgrzymka rowerowa.

2022-07-05 12:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: nocne modlitewne czuwanie przyjaciół Zakonu Paulinów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konfrater

Czuwania modlitewne

BPJG

Na Jasnej Górze odbędzie się dziś nocne czuwanie modlitewne konfratrów, czyli przyjaciół Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz osób w różny sposób związanych z jego dziełem. - Spotkanie jest także okazją do wyrażenia wdzięczności, którzy w różnoraki sposób wspierają naszą misję w świecie - zauważył o. Ryszard Dec, definitor generalny Zakonu.

Zakonnik podkreślił wielką rolę, jaką odgrywają świeccy współpracownicy i przyjaciele w krzewieniu paulińskiego ducha. - Jest to też okazja do spotkania się z tymi ludźmi, którzy świadczą dużo dobra dla nas i są wielką pomocą w podejmowaniu różnych działań czy duszpasterskich czy też związanych z formą administracji klasztorów czy parafii - wyjaśnił o. Dec.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego mnie bijesz?

2022-09-27 13:12

Niedziela świdnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Do pytania Jezusa skierowanego do sługi arcykapłana odniósł się bp Marek Mendyk w liście do wiernych. Odpowiada w nim na medialne zarzuty sprzed miesiąca.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy oskarżeń o niestosowne zachowanie wobec nieletniego, które rzekomo miało miejsce 30 lat temu w głuszyckim szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję