Reklama

Niedziela Częstochowska

„Niedziela” w duszpasterstwie

Prasa katolicka spełnia bardzo ważną rolę nie tylko w informowaniu społeczeństwa, ale prasa ta spełnia rolę katechezy dla dorosłych – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli.

Prelekcja nt. „Rola Tygodnika Katolickiego Niedziela w duszpasterstwie parafialnym” odbyła się 19 czerwca w kościele św. Marii Magdaleny w Koziegłowach. Wykładu wysłuchali przedstawiciele ruchów działających w parafii, m.in. róż różańcowych i kręgu biblijnego. W spotkaniu wziął udział również Jacek Ślęczka, burmistrz gminy i miasta Koziegłowy.

Poczucie władzy

W wykładzie ks. Frukacz podkreślił, że media stanowią istotną część życia człowieka. – Trudno dzisiaj wyobrazić sobie rodzinę bez telewizora, młodego człowieka bez komputera czy też bez telefonu komórkowego. W świecie współczesnym nastąpił ogromny przewrót w dziedzinie środków społecznego przekazu. Można powiedzieć, że media nas otaczają – zaznaczył duchowny i dodał: – Okazuje się, że dzisiejszy człowiek jest bardzo mocno uzależniony od pilota. Potrzebujemy go nie tylko do telewizora, ale także do samochodu, bramy. Dlaczego tak się dzieje? Bo człowiek czuje, że w jakiś sposób ma władzę np. nad telewizorem.

Pomoc w duszpasterstwie

Mówiąc o zadaniach środków społecznego przekazu, ks. Frukacz zwrócił uwagę na to, że media odgrywają ważną rolę w dziedzinie kultury i służą dialogowi ze współczesnym światem, ale przede wszystkim „powinny służyć prawdzie”. – Obok metod tradycyjnych, jak świadectwo życia, nauka religii, kontakt osobisty, pobożność ludowa, liturgia i inne obrzędy, bardzo ważnym środkiem ewangelizacji i katechezy stały się obecnie środki społecznego przekazu. Dlatego w duszpasterstwie bardzo ważną rolę odgrywa Niedziela – wskazał.

Zasada przemilczania

– Prasa katolicka spełnia bardzo ważną rolę nie tylko w informowaniu społeczeństwa, ale prasa ta spełnia rolę katechezy dla dorosłych. Bolesne jest to, że w tzw. mediach mainstreamowych bardzo często stosuje się „zasadę przemilczania odnośnie dobrych wydawnictw katolickich”. Bardzo trudno jest znaleźć ciekawy program i audycję telewizyjną, która przedstawiłaby rzetelnie rynek wydawnictw katolickich – ubolewał prelegent.

Reklama

Nośnik Ewangelii

– Niedziela jest bardzo pomocna duszpasterzom w dotarciu tam, gdzie kapłan sam nie może pójść. Być może po nasz tygodnik mogą sięgnąć ci, którzy na co dzień nie są w kościele, a uczestniczą w nabożeństwach tylko od święta do święta. Na ambonie też nie da się opowiedzieć wszystkiego, co dzieje się w Kościele i świecie. Ponadto wiele tekstów w Niedzieli to teksty formacyjne, które odpowiadają na trudne pytania dotyczące wiary. Z Niedzielą można pogłębić wiarę i wiedzę religijną – kontynuował redaktor.

Omawiając rolę środków społecznego przekazu w dziele ewangelizacji i działalności duszpasterskiej Kościoła, ks. Frukacz przypomniał że „środki te, wprzęgnięte w służbę Ewangelii, niezmiernie poszerzają zakres słuchania słowa Bożego i zanoszą orędzie zbawienia do rzesz ludzi”.

– Oczywiście bardzo ważnym narzędziem ewangelizacji jest internet. Daje on ludziom bezpośredni i natychmiastowy dostęp do ważnych zasobów religijnych i duchowych, wspaniałych bibliotek i muzeów oraz miejsc kultu, dokumentów i nauczania Magisterium, pism Ojców i Doktorów Kościoła oraz duchowej mądrości wieków – podkreślił prelegent i zachęcił do zaglądania na portal: www.niedziela.pl .

Prelekcja i spotkanie odbyły się w ramach programu marszałkowskiego związanego z realizacją projektu: „Rewitalizacja zabytkowego kościoła pw. Marii Magdaleny w Koziegłowach wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu”.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Modlitw za Kierowców

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

kierowcy

Bozena Sztajner/ Niedziela

Pod hasłem "Z miłością na wszystkich drogach" odbędzie się XIV Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców - poinformował PAP we wtorek krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura.

W kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach o godz. 9.30 mszę za polskich kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego odprawi dyrektor MIVA Polska ks. Midura, a homilię wygłosi dyrektor stowarzyszenia na rzecz misyjnych środków transportu MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję