Reklama

Niedziela Legnicka

Projekt, który łączy i wspiera

Powoli dobiega końca trwający od września ub.r. Program Profilaktyki Depresji, realizowany na terenie Zagłębia Miedziowego przez lokalne organizacje pozarządowe, wspierane przez KGHM Polska Miedź.

Niedziela legnicka 28/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

depresja

projekt

archiwum własne

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Program zakładał udzielanie profesjonalnego wsparcia, w formie spotkań ze specjalistami, takimi jak psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień, ale także przez prowadzenie działań profilaktycznych, poprzez wykłady, warsztaty i spotkania grup wsparcia.

Razem

To pierwszy tego typu program w Zagłębiu Miedziowym, który połączył tak wiele organizacji, na co dzień zajmujących się szeroko rozumianą pomocą rodzinie. Były to: Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie, będące głównym organizatorem i pomysłodawcą programu: Stowarzyszenie PAX (we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Rodzinną im. św. Joanny Beretta Molla w Lubinie), Legnickie Centrum Rodziny, Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Stowarzyszenie Pro Familia (Polkowice). Każda z wymienionych organizacji powołała i prowadziła Punkt Profilaktyki Zdrowia Psychicznego, gdzie pomoc specjalisty mógł uzyskać każdy mieszkaniec Zagłębia Miedziowego.

Dla kogo

Pomoc ta adresowana była szczególnie do osób dorosłych, zarówno borykających się z depresją bądź z trudnościami emocjonalnymi, a także poszukujących pomocy w obliczu kryzysów psychologicznych w rodzinie i najbliższym otoczeniu. – W punktach udzielano także pomocy parom i małżeństwom, rodzicom i przyszłym rodzicom zmagającym się z obniżonym nastrojem i depresją, utratą sensu życia, poszukującym pomocy do zrozumienia i akceptacji przemian dorosłości, pokonywania trudności i doświadczający przeciążenia w podejmowaniu ról życiowych w dorosłym życiu – relacjonuje Anna Migalska, dyrektor Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. – Naszym zamiarem było objęcie pomocą osób doświadczających trudności w wyniku zmagania się z akceptacją przemijania, depresją czy zaburzeniami nastroju o różnym typie, uzależnieniem lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Nie pozostajemy także obojętni wobec tych, którzy towarzyszą osobie bliskiej w chorobie depresyjnej – dodaje.

Reklama

Zainteresowanie

Już od jego rozpoczęcia było bardzo duże. Szczególnie wielu chętnych zgłaszało się na indywidualne konsultacje. – Po tak trudnych wydarzeniach, jak pandemia czy wybuch wojny na Ukrainie, ale i codzienność, która staje się coraz bardziej wymagająca, dostęp do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego jest bardzo ważny – mówi Anna Migalska. – Mamy nadzieję, że kolejna edycja programu przyniesie ulgę oraz konkretne narzędzia do poradzenia sobie z przeżywanymi trudnościami.

Liczby

Jak podaje Centrum Formacji Rodziny, w ramach projektu, odbyło się ok. 800 konsultacji indywidualnych, natomiast w wykładach i warsztatach wzięło udział ok. 600 osób. – Zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie fakt, iż za porady nie trzeba było wnosić żadnej opłaty, wiele osób nie skorzystałoby z nich – mówi Agnieszka Mowińska, prezes Stowarzyszenia PAX

Warto dodać, że realizacja programu na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa bez wsparcia KGHM Polska Miedź.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga do miłości

Niedziela częstochowska 15/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

projekt

Monika Bykowska

Agnieszka Fiuk – autorka projektu

Agnieszka Fiuk – autorka projektu

„Pieśń nad Pieśniami” – projekt Agnieszki Fiuk, wokalistki, pianistki, kompozytorki, autorki tekstów jest adaptacją muzyczną biblijnego tekstu Księgi o tym samym tytule

Przedstawienie opowiada o relacji Oblubieńca i Oblubienicy, ukazującej czystość i najwyższą doskonałość aktu miłosnego, zarezerwowanego dla więzi opartej na wierności i wyłączności. Kompozycja jest jedną z pierwszych prób objęcia całości treści i ułożenia jej w narrację. To również kolejny etap odkrywania przez autorkę drogi wiodącej „ku dojrzałości chrześcijańskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję