Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Muzyczna uczta

To było wielkie święto muzyki. 26 czerwca w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu odbył się I Zlot chórów diecezji sosnowieckiej.

Niedziela sosnowiecka 28/2022, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Chór Lutnia

Piotr Lorenc/Niedziela

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Początkowo w zlocie miało uczestniczyć 7 chór, ostatecznie wzięło w nim udział 5 zespołów. Pomysł zorganizowania zlotu wyszedł od ks. Mieczysława Miarki, proboszcza olkuskiej parafii. – Zaproponowałem ks. Robertowi Żwirkowi – diecezjalnemu duszpasterzowi organistów, który nomen omen prowadzi w naszej parafii chór – by w ramach 30. rocznicy powstania naszej diecezji, zorganizować zlot chórzystów. Pomysł ten bardzo mu się spodobał i od razu przystąpił do realizacji – powiedział ks. Mieczysław Miarka.

– Zaproszenia do udziału w zlocie wysłałem do wszystkich 16 chórów, które działają w naszej diecezji. Udział w zlocie potwierdziło 7 chórów, ostatecznie przybyło 5. Jak na pierwszy raz to zupełnie przyzwoita frekwencja – podkreślił ks. Robert Żwirek. I zapowiedział, że wydarzenie znajdzie kontynuację w następnych latach.

I tak 26 czerwca w olkuskiej bazylice zaprezentowały się następujące zespoły: chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu pod dyrekcją Pawła Kocha, chór Angelus z sanktuarium św. Antoniego Padewskiego z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga pod dyrekcją Tadeusza Barylskiego, Męski Chór Parafialny z bazyliki mniejszej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu pod dyrekcją Jana Kućmierczyka, chór Cantamus Domino z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie pod dyrekcją Małgorzaty Kostki i chór Cantores Minores Basilica Sancti Andreae z parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka.

Reklama

Poszczególne chóry zaprezentowały dwa dowolnie wybrane utwory o charakterze religijnym, a następnie wspólnie zaśpiewały „Modlitwę o pokój” w intencji ustania wojny na Ukrainie. Później wspólne śpiewanie przeniosło się na olkuski Rynek, gdzie członkowie chórów śpiewali wspólnie pieśni patriotyczne: „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Czerwone Maki na Monte Cassino” oraz „Rotę”.

Tak duża liczba chórzystów była także okazją do tego, aby zaprezentować przybyłym gościom krótką historię bazyliki. Z tej sposobności skorzystał ks. Mieczysław Miarka. – Najcenniejszym zabytkiem olkuskiej bazyliki jest gotycki poliptyk z końca XV wieku, jeden z czterech takich ołtarzy w całej Polsce. Ponadto warto zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz z początku XVII wieku z obrazem św. Andrzeja Apostoła – patrona kościoła. Kolejnym niezwykłym zabytkiem są późnorenesansowe organy, których budowę rozpoczął w 1611 r. wybitny organomistrz Hans Hummel. Warto podkreślić, że olkuskie organy, jako jedne z nielicznych w Europie zachowały do dziś oryginalny mechanizm i znaczną część piszczałek. W bazylice można oglądać również cenne zabytki, jak np. półtorametrowej wysokości pochodzący z XVII wieku srebrny krzyż gwarków. Wnętrze kościoła zdobią nagrobki mieszczan z charakterystycznymi gmerkami i gotyckie stalle – powiedział ks. proboszcz.

Jako pierwszy wystąpił, najstarszy w gronie, chór Lutnia z Sosnowca. Lutnię założył w 1904 r. ks. Roch Milbert, budowniczy i pierwszy proboszcz parafii przy sosnowieckiej katedrze. Chór przetrwał dwie wojny światowe i okres PRL. – Początkowo śpiewało w nim 23 młodzieńców. Na przestrzeni lat chór ulegał przeobrażeniom. Dziś śpiewają w nim kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i dojrzali. Obecnie prowadzi go Paweł Koch. Chór ma w swoim repertuarze ponad 200 pieśni na każdy okres roku kościelnego: kolędy, pieśni wielkopostne, pieśni wielkanocne, pieśni maryjne, pieśni eucharystyczne i okolicznościowe; ma też pieśni patriotyczne, śpiewane w czasie uroczystości religijno-patriotycznych. Od trzydziestu lat chórzyści śpiewają ubrani w jednolite, galowe stroje. Występują nie tylko w swojej parafii, lecz także bardzo często zapraszani są do wspólnot sąsiednich, aby ubogacać wydarzenia religijne.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod fachową opieką

Niedziela sosnowiecka 50/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Sosnowiec

żłobek

UM w Sosnowcu

Na maluchy w Żłobku Miejskim przy ul. Suchej czekają wesołe, przytulne miejsca

Na maluchy w Żłobku Miejskim przy ul. Suchej czekają wesołe, przytulne miejsca

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich młodych, pracujących rodziców: Sosnowiec stale zwiększa liczbę miejsc w Żłobku Miejskim.

Zaledwie 9 miesięcy temu został otwarty najprawdopodobniej największy w województwie śląskim odział żłobka przy ul. Suchej, a miasto już kończy budowę kolejnego i planuje otwarcie następnego! Sosnowiec znalazł się bowiem na liście miast, które właśnie otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Maluch+” – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowickiego magistratu.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

W pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymowali do Rokitna

Jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca, tak i 3 grudnia, do sanktuarium w Rokitnie przybył z pielgrzymką Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi.

Od samego początku grupę prowadzi ks. Andrzej Oczachowski, obecnie proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. Za każdym razem celem pielgrzymki z Międzyrzecza do Rokitna jest wypełnienie warunków nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie, a więc spowiedzi, Komunii świętej wynagradzającej, Różańca oraz medytacji nad jedną tajemnicą różańcową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję