Reklama

Niedziela w Warszawie

Wszystko od Edmunda

Przy Kokosowej 12 starają się robić wszystko dla Boga, „a wobec takiego celu bardzo maluczkimi przedstawiają się przeszkody, choćby najdotkliwsze”. Tak mówił bł. Edmund Bojanowski, patron parafii, która w codziennym duszpasterstwie podąża śladami swojego duchowego opiekuna.

Niedziela warszawska 28/2022, str. V

[ TEMATY ]

patron

bł. Edmund Bojanowski

Archiwum/https://kompi1964.smugmug.com/Wolica

Ks. Adam Zelga wśród parafian

Ks. Adam Zelga wśród parafian

Patron to niewątpliwie powód do kontemplacji nad parafią i jej charyzmatem. Jak mówi ks. Adam Zelga, proboszcz, wszystko tutaj wynika z patrona. Kościół znajduje się w centralnym pasie wybranym przez niego w stolicy. Od Zespołu Szkół Przymierza Rodzin przy ul. Grzegorzewskiej aż po Świątynię Opatrzności Bożej, gdzie można go spotkać w Panteonie Sławnych i Świętych Polaków.

Na miarę słabości

Pierwsza z funkcjonujących wspólnot powstała z inicjatywy wiernych i jest skoncentrowana na kulcie Bożego Miłosierdzia. W parafii widnieje także wyjątkowy wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia Wiernie Towarzyszącej Cierpiącym, z wkomponowanym fragmentem II wieży WTC z Nowego Jorku.

– Parafia wiedzie ku zbawieniu udowadniając, że horyzont czasu i przestrzeni jest tylko niedouczonym wyobrażeniem, jak obrót słońca wokół ziemi. Czynimy to na miarę... naszych słabości. Niestety, coraz więcej ludzi woli żyć mitem, że ten horyzont istnieje, jak w starożytności i średniowieczu myślano, że słońce krąży wokół ziemi – wskazuje ks. Adam.

Wszystkie wspólnoty są bardzo czynne. Jedne bardziej duchowo jak np.: Equipes Notre Dame i Kościół Domowy, Koła Żywego Różańca, Grupa Modlitewna św. Juana Diego, wspólnota adoracji Najświętszego Sakramentu. Inne – w sposób bardziej aktywny, jak np. Rycerze Kolumba, Szafarze Nadzwyczajni Komunii św. czy grupa „muzyczna” z Dorotą Wyszkowską, Martą Balą, Agatą Wróbel i zespołem GAR. Prowadzone są także warsztaty pisania ikon. Szczególnie owocnym dziełem duszpasterskim są projekty oświatowe: Szkoła Specjalna „Krok po Kroku” dla dzieci z autyzmem, przedszkole integracyjne „Ziarenko” oraz Przedszkole Aniołów Stróżów prowadzone przez Siostry Służebniczki Śląskie, córki duchowe bł. Edmunda.

Chodź do nas!

Do aktywnego zaangażowania na rzecz wspólnoty parafialnej Dorotę Wyszkowską zainspirował jej patron. Pielęgniarka, organistka, socjolog, żona i mama, dzieli się ofiarnie swoimi talentami.

Reklama

– Błogosławiony Edmund był dla mnie przez wiele lat nieznany. Przez „przypadek” znalazłam się na jego beatyfikacji. A w 2000 r. zamieszkałam na Ursynowie w parafii pod jego patronatem. Jego wspomnienie przypada w dzień moich imienin. A gdy usłyszałam, że prowadzone będą „wieczorki edmundowe”, to było jak hasło: „Chodź do nas!”. Nie mogłam więcej opierać się takiemu wezwaniu – opowiada parafianka, która wieczorami posługuje na Ursynowie jako organistka a od czasu pandemii z wielką ofiarnością pomaga w zakrystii.

Z kolei Leszek Goreń pełni w parafii posługę nadzwyczajnego szafarza, lidera Rycerzy Kolumba, współprowadzi także Kino Mundek. – Oddaję Bogu moje całe życie z wdzięczności za bezgraniczną Jego miłość do mnie. Z wdzięczności bierze się służba, a służyć Bogu to służyć innym, a więc też parafii. Kościół to nie kino, gdzie tylko „biorę udział”, ale całkowite podporządkowanie się Jego woli w moim życiu – podkreśla mężczyzna.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie obecności sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Brodnicy

- Służba jest piękną drogą do szczęścia – mówił ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas jubileuszu 100-lecia obecności sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Brodnicy. Mszy św. przewodniczył bp Józef Szamocki. Jubileuszowe obchody odbyły się w brodnickiej Farze.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu diakona stałego prof. Waldemara Rozynkowskiego, przybliżającego postać założyciela zgromadzenia bł. Edmunda Bojanowskiego oraz historię pobytu i działalności sióstr w Brodnicy.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Oderwać się od ducha tego świata

2022-12-09 12:12

[ TEMATY ]

gorzów

33‑dniowe rekolekcje

Jarosław Libelt

W parafii św. Józefa w Gorzowie Wielkopolskim zakończyły się rekolekcje 33-dniowe prowadzące do całkowitego oddania się w niewolę Jezusowi przez Maryję. Ósmego grudnia, czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, a jednocześnie w święto patronalne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ponad 20 uczestników zawierzyło w ten szczególny sposób swoje życie Matce Bożej.

Już po raz szósty w grodzie nad Wartą udało się wprowadzić w życie te wyjątkowe duchowe zmagania, które opierają się na traktacie św. Ludwika Marii Grignion de Montforta. Przeprowadza je co roku, wraz z Ojcami Oblatami, Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję