Reklama

Niedziela Kielecka

Księżna przemierzała ulice Korczyna

Na diecezjalną pielgrzymkę do sanktuarium w Nowym Korczynie 23 lipca przybędą goście i pielgrzymi z różnych stron diecezji i kraju.

Niedziela kielecka 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Nowy Korczyn

K.D.

Pielgrzymi przy źródełku św. Kingi

Pielgrzymi przy źródełku św. Kingi

Barwny orszak z inscenizacją przejazdu Księżnej Kingi, nabożeństwo przy źródełku, uroczysta Suma w kościele św. Stanisława BM – tworzą niepowtarzalny klimat odpustu św. Kingi. Uroczystości rozpoczną się pod cudownym źródełkiem zwanym „Kunegundą”. Tutaj przy figurze św. Kingi parafianie, pielgrzymi, duchowieństwo, przedstawiciele samorządu gminnego, szkoły i instytucje gminne pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego będą modlić się do Patronki o błogosławieństwo dla siebie, bliskich i Ojczyzny. W obchody wpisuje się orszak na czele z parą książęcą, dwórkami i rycerzami. Za nim w procesji z białymi różami przejdą przez miasteczko do kościoła pielgrzymi i parafianie. W południe w sanktuarium bp Jan będzie sprawował Mszę św., a na koniec wierni ucałują relikwie świętej.

Kochana przez lud

W roku 1226 w Korczynie (obecnie Stary Korczyn) przyszedł na świat książę Bolesław Wstydliwy. Jego matką była księżniczka ruska Grzymisława, a ojcem – Leszek Biały. Książę Bolesław pojął za żonę Kingę – córkę króla Beli IV z dynastii Arpadów i Marii – córki cesarza greckiego – Teodora Laskarisa. Kinga urodziła się w 1234 r. na Węgrzech. W wieku 5 lat przybyła do miasteczka, a kiedy ukończyła 12 lat poślubiła Bolesława Wstydliwego. Wraz z księżną Grzymisławą małżeństwo zamieszkiwało w obronnym zamku, nad rzeką Nidą.

Pani Korczyńska często przemierzała ulice miasteczka. W drewnianym kościółku św. Mikołaja można było ją spotkać na modlitwie. Ponadto roztaczała opiekę nad chorymi, trędowatymi i niosła pomoc materialną ubogiemu ludowi. Za tę postawę wrażliwości na biedę i gorliwą pobożność pokochali ją korczynianie. W 1820 r. w miasteczku wznieśli figurę kamienną z napisem: „Którzy w tym mieysczu łaski doznawają niechaj tyż pokłon św. Patronce oddawają Jan y Marianna R. P. 1820”. Przy figurze chętnie przystawali na modlitwę.

Dbają o tradycję

Reklama

W organizację uroczystości od lat włączają się obok sanktuarium z kustoszem ks. Pawłem Majewskim przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej na czele z Ligią Płonką, którzy dzielą się wiedzą na temat przebogatej historii miasta i Patronki Nowego Korczyna.

Kult św. Kingi datuje się w miasteczku od XIII wieku, a w ostatnich latach, dzięki wielu inicjatywom religijnym i kulturalnym, mocniej rozwija się. Duży wkład w przybliżanie historii i zasług św. Kingi miało Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego w Kielcach z ks. A. Kwaśniewskim. W sanktuarium, ustanowionym przez bp. Piotrowskiego w 2015 r. w kościele św. Stanisława BM, organizowane są czuwania modlitewne. Niedawno 7 czerwca czciciele św. Kingi spotkali się po raz 70-ty na czuwaniu przyzywając opieki Patronki. Za przyczyną świętej modlą się przed jej obrazem specjalną litanią oraz śpiewają pieśni na jej cześć.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księżna przemierzała ulice Korczyna

[ TEMATY ]

św. Kinga

diecezja kielecka

Nowy Korczyn

Katarzyna Dobrowolska

Barwny orszak z inscenizacją przejazdu Księżnej Kingi, nabożeństwo przy źródełku, uroczysta Suma w kościele św. Stanisława B.M. – tworzą niepowtarzalny klimat odpustu Św. Kingi. Na diecezjalną pielgrzymkę do sanktuarium w Nowym Korczynie 23 lipca przybędą goście i pielgrzymi z różnych stron diecezji i kraju.

Uroczystości rozpoczną się pod cudownym źródełkiem zwanym „Kunegundą”. Tutaj przy figurze św. Kingi parafianie, pielgrzymi, duchowieństwo, przedstawiciele samorządu gminnego, szkoły i instytucje gminne pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego będą modlić się do Patronki o błogosławieństwo dla siebie, bliskich i Ojczyzny. W obchody wpisuje się orszak na czele parą książęcą wraz z dwórkami i rycerzami. Za nim w procesji z białymi różami przejdą przez miasteczko do kościoła pielgrzymi i parafianie. W południe w sanktuarium bp Jan będzie sprawował Mszę świętą, a na koniec wierni ucałują relikwie świętej.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję