Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Dla pasjonatów chorału

Odbył się I Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego Convivium Gregorianum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem była fundacja Lumen de Lumine. Jak podkreśla jej prezes i inicjator wydarzenia Łukasz Czartowski, pomysł zrodził się z uczestnictwa w wielu podobnych kursach i warsztatach, które biorą pod uwagę bądź to muzykę w jej aspekcie naukowym, bądź „starą” lub „nową” liturgię. – Formuła Convivium Gregorianum stara się łączyć wszystko, co najcenniejsze w każdym z nich i bierze pod uwagę złożoność historyczną liturgii i muzyki w Kościele.

Oferta edukacyjna połączona z liturgiami, dała okazję do rozwijania umiejętności pasjonatom chorału i polifonii. Program kursu obejmował różne poziomy trudności od zasad śpiewu i czytania nut chorałowych po interpretację chorału gregoriańskiego. Uczestnicy mogli również brać udział w codziennej Mszy św. w języku łacińskim, sprawowanej naprzemiennie w porządku liturgicznym sprzed Soboru Watykańskiego II i porządku posoborowym oraz modlitwie brewiarzowej. W Eucharystiach z chorałem mogli wziąć udział nie tylko uczestnicy kursu, ale wszyscy chętni. Odbywały się one w kościołach na Ostrowie Tumskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gregorian Priests - światowa premiera w Toruniu

GREGORIAN PRIESTS to unikalny projekt łączący dwa pozornie odległe światy – średniowieczny śpiew chorałowy i współczesną muzykę instrumentalną o zabarwieniu jazzowym. Klimat gregoriański przywołany jest w wyjątkowo autentyczny sposób, gdzie chorał wykonywany jest przez prawdziwych księży! Towarzyszący mu improwizujący muzycy jazzowi tworzą wokół niego swoisty ornament, bynajmniej nie ujmujący sacrum, lecz wydobywający znaczenie słów i przenoszący słuchacza tam, gdzie te słowa prowadzą: do modlitewnej kontemplacji.

--

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję