Reklama

Niedziela Lubelska

Na pątniczym szlaku

Sierpień zapisał się w polskiej tradycji jako miesiąc pielgrzymkowy.

Niedziela lubelska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Agnieszka Marek

Przez Lublin pielgrzymów poprowadzili biskupi

Przez Lublin pielgrzymów poprowadzili biskupi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wostatnich 2 latach pandemia ograniczyła piesze pielgrzymki, jednak pasjonaci rekolekcji w drodze nie przestali wierzyć, że jest to jedynie chwilowa przerwa. Ta nadzieja urzeczywistniła się 3 sierpnia, kiedy na szlak wyruszyła 44. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy ze wszystkich grup rozpoczęli pielgrzymowanie od Eucharystii w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Mszę św. koncelebrowali bp Adam Bab, bp Józef Wróbel i bp Mieczysław Cisło oraz księża przewodnicy i przyjaciele pielgrzymki.

W homilii abp Budzik nawiązał do hasła pielgrzymki, które brzmi „Drogowskazy wiary”, i przybliżył sylwetki polskich świętych, którzy towarzyszą pielgrzymom w rekolekcjach i umacniają fundamenty wiary. W odniesieniu do ikony Matki Bożej Częstochowskiej pasterz powiedział: – Maryja, wskazując nam drogę, prawą ręką wskazuje na Chrystusa, abyśmy Go pokochali i w Nim złożyli całą nadzieję. Ksiądz Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki, podkreślił, że jej główną intencją jest modlitwa o pokój, ale każdy zanosi przez ręce Matki swoje osobiste intencje oraz prośby osób, które łączą się z pielgrzymką duchowo przez fundusz „Idę z Tobą”. – Serce pielgrzyma rozciąga się bez granic i mieści intencje wszystkich, którzy proszą o modlitwę – zapewnił.

Na pielgrzymkę zapisało się ponad 500 pątników, ale zgodnie z tradycją na pierwszy etap wybrało się dużo więcej osób, które chciały choć przez jeden dzień poczuć atmosferę rekolekcji w drodze. Jak powiedział ks. Ładniak, jest to powolne odradzanie się pielgrzymki po pandemii, dlatego potrzeba wiele modlitwy, aby w kolejnych latach wrócić na trasę w większym składzie. Grupa zapewne zwiększy swoją liczebność, gdyż na pielgrzymkę można się zapisać w dowolnym momencie, a na wejście do Częstochowy spodziewany jest przyjazd wielu osób autokarami. W drogę wybrało się wiele rodzin z dziećmi, wyruszyli ludzie dorośli i młodzież. Towarzyszą im kapłani oraz osoby życia konsekrowanego. Przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Mirosław Ładniak, zaś funkcję jego zastępcy od kilku dni pełni ks. Paweł Saran, który wielokrotnie przemierzał szlak pielgrzymkowy w służbie porządkowej. Pielgrzymka przybędzie do Częstochowy 14 sierpnia, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięćdziesiąt więcej

Niedziela wrocławska 32/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Michalina Stopka

Pielgrzymi z gr. 14

Pielgrzymi z gr. 14

Mimo malejącej liczby pielgrzymów z Ziemi Górowskiej podtrzymana została tradycja pielgrzymowania „z domu” na Jasną Górę.

To już ponad trzydzieści lat, odkąd po raz pierwszy postanowiliśmy wyruszyć pieszo z Góry. Pomysł zrodził się w 1990 r., gdy odpoczywaliśmy przy autobusie w Częstochowie Gnaszynie. Zaproponowaliśmy to naszemu ks. Januszowi Jastrzębskiemu – mówi Zenon Jachimowicz, który zapowiada, że w tym roku, ze względów zdrowotnych pielgrzymuje po raz ostatni.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmierć dziecka jest niewytłumaczalna i nie do zniesienia

2024-03-02 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Żadne sentymentalne lub banalne słowa nie mogą opisać utraty dziecka i one nie próbują tego robić" - powiedział Franciszek w sobotę rano na audiencji dla włoskiej grupy stowarzyszenia Talità Kum rodziców, którzy stracili dziecko.

Papież Franciszek nie udzielił żadnych "retorycznych lekcji" rodzicom ze stowarzyszenia Talità Kum z północnowłoskiego miasta Vicenza, którzy stracili dziecko, ponieważ - jak sam podkreślił w swoim przemówieniu - "utrata dziecka jest doświadczeniem, które nie akceptuje teoretycznych opisów i odrzuca banalność religijnych lub sentymentalnych słów, jałowych zachęt lub fraz okolicznościowych, które, starając się pocieszyć, ranią jeszcze bardziej tych, którzy tak jak wy toczą ciężką wewnętrzną walkę każdego dnia".

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Ekstremalna Droga Krzyżowa

2024-03-02 15:41

Materiały organizatorów

W piątek, 8 marca, na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą pielgrzymi. Niektórzy już po raz dziesiąty, inni po raz pierwszy. Dla każdego taka noc jest wyjątkowa; każdy, kto podejmuje się trudu wędrówki z krzyżem, wygrywa. Jak 17-letni Franciszek, który po drugim przejściu EDK podzielił się świadectwem: - „Do końca życia zapamiętam to uczucie, kiedy trzymając brzozowy krzyż w ręce, poczułem ciepło. Krzyż mnie ogrzewał i to właśnie jest sedno drogi z Chrystusem. Pośród ciemnej i zimnej nocy On był, jest i będzie mi światłem i ciepłem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję