Reklama

Niedziela Lubelska

Na pątniczym szlaku

Sierpień zapisał się w polskiej tradycji jako miesiąc pielgrzymkowy.

Niedziela lubelska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Agnieszka Marek

Przez Lublin pielgrzymów poprowadzili biskupi

Przez Lublin pielgrzymów poprowadzili biskupi

Wostatnich 2 latach pandemia ograniczyła piesze pielgrzymki, jednak pasjonaci rekolekcji w drodze nie przestali wierzyć, że jest to jedynie chwilowa przerwa. Ta nadzieja urzeczywistniła się 3 sierpnia, kiedy na szlak wyruszyła 44. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy ze wszystkich grup rozpoczęli pielgrzymowanie od Eucharystii w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Mszę św. koncelebrowali bp Adam Bab, bp Józef Wróbel i bp Mieczysław Cisło oraz księża przewodnicy i przyjaciele pielgrzymki.

W homilii abp Budzik nawiązał do hasła pielgrzymki, które brzmi „Drogowskazy wiary”, i przybliżył sylwetki polskich świętych, którzy towarzyszą pielgrzymom w rekolekcjach i umacniają fundamenty wiary. W odniesieniu do ikony Matki Bożej Częstochowskiej pasterz powiedział: – Maryja, wskazując nam drogę, prawą ręką wskazuje na Chrystusa, abyśmy Go pokochali i w Nim złożyli całą nadzieję. Ksiądz Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki, podkreślił, że jej główną intencją jest modlitwa o pokój, ale każdy zanosi przez ręce Matki swoje osobiste intencje oraz prośby osób, które łączą się z pielgrzymką duchowo przez fundusz „Idę z Tobą”. – Serce pielgrzyma rozciąga się bez granic i mieści intencje wszystkich, którzy proszą o modlitwę – zapewnił.

Na pielgrzymkę zapisało się ponad 500 pątników, ale zgodnie z tradycją na pierwszy etap wybrało się dużo więcej osób, które chciały choć przez jeden dzień poczuć atmosferę rekolekcji w drodze. Jak powiedział ks. Ładniak, jest to powolne odradzanie się pielgrzymki po pandemii, dlatego potrzeba wiele modlitwy, aby w kolejnych latach wrócić na trasę w większym składzie. Grupa zapewne zwiększy swoją liczebność, gdyż na pielgrzymkę można się zapisać w dowolnym momencie, a na wejście do Częstochowy spodziewany jest przyjazd wielu osób autokarami. W drogę wybrało się wiele rodzin z dziećmi, wyruszyli ludzie dorośli i młodzież. Towarzyszą im kapłani oraz osoby życia konsekrowanego. Przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Mirosław Ładniak, zaś funkcję jego zastępcy od kilku dni pełni ks. Paweł Saran, który wielokrotnie przemierzał szlak pielgrzymkowy w służbie porządkowej. Pielgrzymka przybędzie do Częstochowy 14 sierpnia, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdobyli Jasną Górę

Niedziela świdnicka 34/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Pielgrzymi grupy 2. z Ziemi Dzierżoniowskiej

Pielgrzymi grupy 2. z Ziemi Dzierżoniowskiej

By stawać się wolnymi od lęku, zniewoleń, nienawiści i grzechu, modlili się w drodze pątnicy diecezji świdnickiej, którzy 8 sierpnia dotarli przed tron Jasnogórskiej Pani.

Za trud pielgrzymowania, za to, że część swojego wakacyjnego odpoczynku i urlopu poświęcili na rekolekcje w drodze, podziękował pątnikom podczas Mszy św. na jasnogórskich błoniach bp Marek Mendyk . – Dziękuję, że szukacie sposobu na pogłębienie swojego życia duchowego. Wszystko po to, żeby zbliżyć się możliwie jak najlepiej do Pana Boga, by odkryć, jak On działa w codziennym życiu. Czynicie to właśnie przez Maryję, prosząc Ją o wsparcie, o wyjednanie łaski głębokiej wiary, która się nie lęka i która czyni cuda – powiedział biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

2022-10-02 11:46

[ TEMATY ]

Kraków

kard. Robert Sarah

Bożena Sztajner/Niedziela

– Każdy staje przed wyborem: stać mocno przy Chrystusie, żyć Jego Ewangelią, czy iść za społeczeństwem zsekularyzowanym, ateistycznym – mówił w Krakowie kard. Robert Sarah. Hierarcha głosi rekolekcje „Co Duch mówi do Kościoła dzisiaj?”, które odbywają się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.

Zorganizowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rekolekcje są częścią obchodów 25-lecia istnienia salwatoriańskiej placówki. Prowadzi je kard. Robert Sarah – sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001-2010, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” w latach 2010-2014, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w latach 2014-2021.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję