Reklama

Wiadomości

Obserwator

SONDAŻ
Armia z poboru

Ponad połowa badanych, 54%, popiera przywrócenie w Polsce powszechnego poboru do zasadniczej służby wojskowej, 25% z nich uważa to za konieczne – wynika z sondażu CBOS. Z kolei 78% respondentów opowiada się za ideą szkoleń obronnych dla obywateli.

Jak podaje CBOS, zdecydowane i umiarkowane poparcie dla przywrócenia poboru utrzymuje się wśród obu płci na takim samym poziomie (54%). Z kolei odsetek zdecydowanych i umiarkowanych przeciwników jest – co w pewnym stopniu jest zrozumiałe – większy wśród mężczyzn niż wśród kobiet (43% wobec 37%). Co ciekawe, nie wiąże się to z postulatem większego dostępu do broni; 35% badanych uważa, że obecne przepisy o dostępie do broni palnej i liczba osób ją posiadających są wystarczające. Także 35% respondentów opowiedziało się za większym niż obecnie ograniczeniem, w tym 26% uznało, że nikt poza funkcjonariuszami służb mundurowych nie powinien mieć prawa do posiadania broni palnej.
w.d.

DEMOGRAFIA
Więcej dziadków niż wnuków

Po raz pierwszy w historii na świecie żyje więcej osób powyżej 65. roku życia niż tych, które mają mniej niż 5 lat. Poprawa zdrowia publicznego i rozwój medycyny przyczyniają się do wzrostu długości życia. Jednocześnie bardzo szybko spada dzietność – ponad połowa krajów na świecie jest obecnie poniżej poziomu dzietności, który zapewniałby prostą zastępowalność pokoleń. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 30 lat populacja w wieku produkcyjnym w trzydziestu ośmiu krajach OECD zmniejszy się o ok. jedną czwartą, oczywiście, bez uwzględnienia migracji. Ponieważ osoby starsze są uzależnione od podatków i składek emerytalnych świadczonych przez coraz mniejszą liczbę pracowników, gospodarki będą coraz bardziej obciążone. Na to zjawisko nie ma prostych recept, ale trzeba próbować. Konieczne są: ograniczenie rozpasanej konsumpcji, zwracanie uwagi na poprawę zdrowia, wydłużenie życia zawodowego, zwiększenie produktywności, oszczędności i przyjmowanie większej liczby migrantów. Tylko tyle i aż tyle.
w.d.

Reklama

UKRAINA
Zawieszenie spłat

Premier Denys Szmyhal poinformował, że zagraniczni kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia tego kraju do 2024 r., z możliwością przedłużenia o kolejny rok, co pozwoli Ukrainie zaoszczędzić prawie 6 mld dol. – Dziękuję za ten wyraz solidarności. Jesteśmy również wdzięczni krajom G7 za poparcie tego stanowiska – powiedział. – Fundusze te pomogą nam utrzymać stabilność makrofinansową, umocnić stabilność ukraińskiej gospodarki i zwiększyć siłę naszej armii – dodał. Poinformował też, że posiadacze obligacji przedsiębiorstw Ukrenergo i Ukravtodor zgodzili się odroczyć spłaty, co ma umożliwić Ukrainie lepsze przygotowanie się na najtrudniejszy w historii sezon grzewczy i bardziej skutecznie usunąć uszkodzenia infrastruktury zniszczonej przez Rosję.
j.k.

PRACA
Po godzinach

Badania wykazują, że Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; tygodniowo wykonują średnio 5 godz 48 min pracy za darmo – wynika z najnowszego raportu ADP People at Work 2022: A Global Workforce View. Ponad 25% Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo – w poprzedniej edycji badania było to 5 godzin 30 min. Ponad 34% Polaków deklaruje, że są skłonni pracować więcej godzin i dni w tygodniu za dodatkowym wynagrodzeniem. Według Anny Barbachowskiej z ADP Polska, niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu wywieranej na nich presji albo chęci sprostania oczekiwaniom przełożonych spędzają w firmie więcej czasu, niż wynika to z ich kontraktu. Praca za darmo nie jest jednak cechą tylko polskiego rynku pracy. Według ADP, w skali globalnej pracownicy w tygodniu wykonują średnio prawie ponad 8 godzin 30 min dodatkowej bezpłatnej pracy.
w.d.

BADANIE
Atom na szybko

Prawie dwie trzecie Polaków chce zintensyfikowania prac nad budową w naszym kraju dużych elektrowni atomowych. Jedna trzecia uważa, że należy te działania zdecydowanie przyspieszyć. Jednocześnie – jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia – gwałtownie kurczy się odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej. Przeciwnych budowie elektrowni atomowych jest już tylko 13% Polaków. W 2006 r. ten odsetek wynosił aż 56%, w ub.r. – jedynie 20%.
j.k.

2022-08-16 12:29

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

MARIUPOL
Chwała bohaterom Azowstalu

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

W pracach tego gremium wzięli udział kardynałowie Pietro Parolin, Giuseppe Bertello, Óscar A. Rodríguez Maradiaga, SDB, Reinhard Marx, Seán Patrick O'Malley, OFM Cap., Oswald Gracias i Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. oraz sekretarz bp Marco Mellino. W obu dniach w pracach uczestniczył papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję